kadel1949 kadel1949 komentáře u knih

Planeta nachových mračen Planeta nachových mračen Arkadij Strugackij

Taky jsem tu knihu přečetl několikrát a musím říct,že se mi stále líbí.Myslím,že ten kdo ji dnes čte a má mozek,by měl brát ohled na to,kdy byla kniha napsána.A ne soudit ji podle dnešních kritérií.Ale i dnes se píše Venuše s "velkým" V a třetiny jsou tři.A k té komunistické propagandě,každá ideologie si propaguje své,s tím musí člověk počítat.Já odsuzuju každou propagandu,ať je číkoliv.Zkuste si třeba přečíst Harrisonovu "Hvězdnou pěchotu",nebo "Hvězdy a pruhy".I když je fakt,že dnes je módní (konec konců to nic nestojí) napadat tu komunistickou.

29.10.2021 5 z 5

Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Marcel Proust

Líbilo se mi to,i když přečtení stálo spoustu času.Ještě bych k tomu dodal jeden citát:"Kniha je zrcadlo.Nakoukne-li do něj opice,nemůže vyhlédnout apoštol."

26.10.2021 5 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Nádherná kniha,stejně jako většina ostatních od tohoto autora.Tajemno,napětí,prostě ta správná atmosféra která čtenáře lapne,vtáhne do knihy a už nepustí.Dokonce ani po dočtení knihy.Pak jdete večer městem a vidíte,jak je všechno jiné,než bylo před setkáním s touto knihou.Doporučuju všem,kteří ještě neztratili tan zbytek okouzlení a romantiky,které nám dnešní svět ještě ponechal.

11.08.2021 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

(SPOILER) Můj názor: Velice špatná detektivka,schovávající se za erotiku a pár rádoby sci-fi reálií.Když z těch 440 stran odečtete popisy erotiky,zbude vám jen nepatrná kostřička,kde se jakoby vyšetřuje.Nevyšetří se nic,"pachatel" se přizná.A konec je úplně trapný,myslím si,že pan autor nevěděl,co s tím.Já moc tu moderní sci-fi nečtu,jen sem tam občas,ale mám už z tohoto žánru lecos načteného (asi 600 knih,moje sbírka jich čítá cca 530,od těch stoletých po rok 2000.) tak si myslím,že mohu trochu hodnoti.Za sebe dávám tak 15% za občasný humor.Jsou i lepší sci-fi,erotiku si raději užívám osobně než abych o ní četl.

11.08.2021

Německá válka 2 - Válka počne v Praze Německá válka 2 - Válka počne v Praze Emil Vachek

Já se nechci pouštět do jakýchkoliv politických diskusí.Je to myslím zbytečné."Jadran" stojí silně vpravo a podle toho komentuje.Je sice víc v obraze než Vachek,(který bohužel neměl k dispozici materály,které má jadran,ale přístup je stejný,černobílý.Já bych si jen dovolil podotknout,že např. Řekové na tom byly hůř a bojovali.Sice prohráli,ale mohou se teď každému podívat do očí,což se o nás říct nedá.Koneckonců už "Šegzbír" napsal: Jen tak si hoden svobody a žití,když rveš se o ně den co den.Pan Beneš asi nečetl,dokonce ani v roce 1948.

27.10.2020

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Já jsem knihu dočetl ve velké pohodě a moc jsem se u ní bavil.Ale nějak se mi zdá,že dost čtenářů nepochopilo,že jde o HUMOR a trochu PARODII na až moc vážně branou fantasy.Tahle kniha a myslím,že celá série je něco jako když zpívají Těžcí Pokondři své upravené texty různých "dojáků".Kdyby to každý pochopil,třeba by se mu to četlo líp.Nevím,jak dát hvězdičky,tak píšu"všech pět".

18.10.2020

Les Les Arkadij Strugackij

Pro všechny,ale hlavně pro "possekre".Je to škoda,že všichni baží stále jen po akci.Jastliže je kniha jen trochu popisná nebo filisofická,už podstatnou část "čtenářů" nebaví.Možná by to chtělo vědět,že ta dobrá sci-fi,tím nemyslím ty různé vesmírné střílečky apod.( i když je lepší je číst než třeba chlastat nebo se poflakovat po pasážích),myslím opravdu kvalitní sci-fi ke které dílo Strugackých patří,byla nejenom o ději,ale hlavně o přemýšlení.Možná by to chtělo zkusit hledat chybu u sebe a ne u spisovatela.Tahle kniha je moc dobrá.Už proto,že naše generace to vše bohužel prožívala.

17.10.2020