Kackap Kackap komentáře u knih

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

Tahle knížka určitě za přečtení stojí. Je to vtipné a čtivě napsané, takže vám to i přes tu tloušťku knihy bude celkem rychle ubíhat, a přitom vás to přinutí k zamyšlení se. Dobré jsou názvy kapitol. Oceňuji, že autor mluvil s pestrou škálou osob, od obyčejných lidí po státníky, s Židy i Palestinci a procestoval celou zemi.

Co jsem (asi naivně) nečekala je, že při tom našem izraelském putování budeme až tak často narážet na Evropany. Při čtení jsem si vzpomněla na Totál Bálkán od Blanky Čechové, který jsem četla dřív. A to nejen proto, že obě knihy popisují humorným způsobem znepokojivé a smutné skutečnosti, ale právě i kvůli té silné potřebě některých lidí montovat se do konfliktů, o kterých nic neví, mezi kulturami, kterým vůbec nerozumí, aniž by je jejich nekompetence jakkoli trápila.

Nepovažuji tuhle knihu za nestrannou, byť se trefuje do zástupců obou táborů (Izrael podle mě není vždy jen nevinná oběť), ale s tím jsem počítala a nevadí mi to. Tuvia mě baví a chystám se na některý z jeho dalších počinů.

10.04.2020 4 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Nějak se to tak seběhlo, že jsem tenhle vánoční příběh poslouchala poprvé teď, na přelomu března a dubna pár týdnů do Velikonoc. Místo cukroví a vánočky jsem u toho tedy pekla granolu a chleba, ale i tak jsem si užila tu „vánoční“ poklidnou atmosféru a napínavý příběh. Písničky Marka Ebena to celé pěkně doplňují a musím říct, že ten nápad rozdělit příběh do okének adventního kalendáře se mi moc líbí. Věřím, že až si to pustím znovu před Vánoci, bude to celé ještě kouzelnější.

03.04.2020 5 z 5

Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Jiří Kovtun

Kniha se netýká jen Hilsnerova případu, ale vysvětluje vztah k židům v průběhu historie obecně. Pro mě byla moc zajímavá, pomůže udělat si obrázek o tom, proč se konala hilsneriáda ale i pozdější události z naší historie. Já ji poslouchala jako audioknihu a ubíhalo mi to rychle, takže ji považuji za velmi čtivou.

26.02.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Skvělý thriller. Přicházím tomuto žánru na chuť. Napínavý příběh, který rychle utíkal a nechtělo se mi od něj odtrhnout. I když jsem vraha uhodla, do poslední chvíle jsem si nebyla jistá na 100%. Navíc děj byl celkem uvěřitelný, na rozdíl od jiných thrillerů, které jsem četla a které byly neskutečně přitažené za vlasy.

07.02.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Koupila jsem si jí, přiznávám, především kvůli pěkné obálce (jen se mi už ničí hrany hřbetu knihy, a to se o ni starám pěkně) a koupě nelituji. I když já hovorový jazyk v psané formě nemusím, tak tady jsem si rychle zvykla. Čte se to svižně, příběh plyne nenuceně, nápad s myšlenkou zaseknutou v určitém prostoru stejně jako prokládat příběh ještě povídkou Milenci se mi moc líbí. Od Murakáče jsem ještě nic nečetla, i když se na něj chystám, tak podobnost posoudit nemůžu. Na plný počet hvězd mi tam ještě něco chybí, ale jako prvotina klobouk dolů a jsem zvědavá na případné další autorčiny knihy.

31.12.2019 4 z 5

Od Čapka mám nejraději jeho povídky a z povídek ty Z jedné a druhé kapsy, asi si je budu muset pořídit do své knihovny. Obzvlášť Poslední soud a Případ s dítětem mi utkvěly v paměti.

27.12.2019

Vlčí stopy Vlčí stopy Tanja Askani

Moc hezká knížka, dozvěděla jsem se o vlcích dost nových zajímavostí, kniha se dobře čte a k tomu pěkné fotografie. Dozvěděla jsem se o ní díky rozhovoru s Tanjou Askani v DVTV a jsem za to ráda.

11.12.2019 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Kniha byla hodně zajímavá, o krevni mstě v Albánii jsem předtím věděla jen že existuje a určitě jsem ráda, že jsem se dozvěděla víc o Kanunu. Nevím, jestli by mne Krvavý duben zaujal i kdybych tyhle informace už znala, ale takhle si myslím, že rozhodně stál za přečtení.

06.11.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Poslouchala jsem jako audio knihu a na jednu stranu to bylo zajímavé téma, příběh byl napínavý, určité části byly i vtipné a s napětím jsem čekala jak to skončí. Některé vědecké pasáže ale byly pro mě už moc dlouhé a nudné a hlavní postava mi nebyla zas tak sympatická. Co ale podle mě tu knihu posunulo minimálně o hvězdu dolů byl ten konec, kdy to bylo přitažené za vlasy podle mě už teda opravdu hodně a mně osobně to dost zkazilo celkový dojem z celé knihy. Další od tohoto autora už si spíš nepřečtu, ale třeba ještě změním názor.

23.10.2019 2 z 5