Juki-RoseMary Juki-RoseMary komentáře u knih

Zápas o osud lidstva Zápas o osud lidstva Christy Raedeke

Docela mě to zklamalo... :(

01.01.2016 1 z 5

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Tak na začátek... Nebudu se tady sklánět k tomu, že je autorce pouhých 13 let! No a co. Taky můžu mít bohatý rodiče, kteří mají nakladatelství a proto, když vydám knihu "glu hlo ku" ve dvou letech, nikdo tady nebude psát "Jé to je nádherné" . Takže upřímně, za prvé by ta holka měla mít trochu soudnosti s čím leze mezi spisovatele a počkat, až trochu dospěje a zlepší se jí vyjadřování a všeobecné chápání těžší literatury. Bez toho něco napsat nejde. Přesvědčila mě o tom, že ne.
Začíná to nudnými a příliš dlouhými odstavci o té holce (Lea, nebo tak nějak) a ostatních, což mě na první stránce vůbec nezajímá a působí to jen jako dobrý prášek na spaní. Dále pokračujeme oblíbenou básničkou Osmisvěťan tam, Osmisvěťan sem a najednou o sobě Lea mluví v mužském rodě. Teda vlastně najednou děj popisoval její otec. Záhada. Musela jsem se dovtípit sama. Dále se na scéně objevuje Harry. Vánoce. Vždyť všichni víme že v Americe se Vánoce slaví 24. prosince, no jo. Bože, když už musí teda bydlet v tom New Yorku, aby to bylo víc cool, nebo já nevím, tak o něm proboha aspoň něco zjistím ne? Asi ne. Dále už nás Harry nemusí zajímat, tak se ho prostě zbavíme nějak, aby to nikdo nepochopil a jedeme dál. Najednou se Lea odstěhuje na jinou Zemi a... jako vážně? Vůbec jsem nepochopila tenhle tah. Jestli jsou ty Země nakopírované Ok. Ctrl C, Ctrl V. Ale jak to, že jim na té další nepřijde divné, že se tam objevili lidé, co tam předtím nebyli? Jak můžou existovat dvě Země, na kterých se děje to samé? To není možné. Každí rozhodnutí jedince je nevypočitatelné, tudíž by se logicky na každé planetě mělo dít něco úplně jiného. Ale to nás vůbec nezajímá, protože z našich úvah nás vytrhne záhadný Lein růst. Z patnáctky tu máme dvacítku, co se chová na třináct. Jak jinak, když to píše třináctka co ví o životě kulový.
Tímto končí naše básnička Osmisvěťan sem, Osmisvěťan tam a začíná éra Agenta 007. James Bond na scéně. Možná by Remeňová měla omezit sledování bondovek.
Splněno. Bondovky dokoukány, jdeme si pustit X-mana. Z Ley ze stává X manka první třídy a vrací se naše básnička Osmisvěťan sem, Osmisvěťan tam. Seznámíme se s neuvěřitelnou teleportací. Lusk. Jsem doma. Lusk. Jsem na Severním pólu. Tímto mě a mé bližní naprosto odrovnala. No co, necháme si zaplou fantazii na maximum a jedeme dál. Zde se opět naprosto "nečekaně" objevuje Harry a Lea o sobě párkrát promluví v mužském rodu. Ne, počkat. Zase vypráví jiná postava. Jen si musíme domyslet kdo. Příjemnou zábavu.
Aby jsme se nenudili, zahrajeme si na Kriminálku New York a vytvoříme si tu báječnou přestřelku. No a aby nám prodloužila trápení a místo spaní vyvolala zvracení, "navnadí" nás na další úžasný díl. Zkráceně řečeno - kousek něčeho co jsem si vymyslela + moje milované bondovky zakončené X manem a kriminálka New York - to je to, co nás tolik uchvacuje? Ne. Je to tak, že to zvládla splácat jedna 13. Ano, proto to tolik milujeme. Teda my ne. Vy. Já to rozdýchávala dlouho. Hodně. A ta páska na knize - to není pochvala. Podle mě je to spíše varování. Také tam zřejmě nepsala vše (alespoň mi zkrátila trápení) a plno věcí jsem si musela domýšlet. Také nevěnovala pozornost popisování okolí a toho, jak postavy vypadají. Ano, je krásné vědět jakou mají barvu očí, to je přece to nejpodstatnější, říká si Marcelka, to, jestli je to muž či žena... To si domyslíte!
Myslím, že dobré hodnocení kniha získává díky menším holkám, jelikož nejsou ještě tak literárně vyspělé a nedokáží pochopit něco, co je pro dospělé naprosto jasné (to není urážka, tak to je, když čteš odmala, pomalu ti to otvírá oči a v dospělosti vidíš v knihách to, co je menším skryté).
Takže za mě - byla by urážka dát knize alespoň hvězdičku. Urazila by jsem knihy, které jsem takto ohodnotila. Takže promiň Marcelko, počkej si ještě pár let. Paolini hold nejsi.

28.11.2015 odpad!

Zlý začátek Zlý začátek Daniel Handler

Kniha mého dětství, která se mi ze života vytratila a před několika lety zase vstoupila a jsem za to ráda. Během pár týdnů jsem přečetla celou sérii a musím říci, že ve mě kniha vyvolala více otázek než odpovědí. Přesto jí považuji za poklad. Je mi hrozně líto že již nejde koupit v knihkupectvích a já musím lítat po bazarech. Ale co, až se bude na mé poličce skvět všech 13 dílů, všechno to trápení přinese sladké plody... Jako to sourozenců Baudelairových. :) Tak či onak, vsadím se, že příběh skrývá plno tajemství a souvislostí, které po prvním čtení stále zůstávají skrytá.

28.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Skvělá kniha, skvělá série, skvělá autorka...
Mnoho lidí sem píše, jak je první díl pohádkový. A mají naprostou pravdu, protože J.K. Rowlingová se nesnažila jen tak vylíčit děj, ale šlo jí o to, napsat tuto sérii tak, abychom s ní vyrůstali. V mém případě se jí to povedlo. Jako menší jsem vzala do ruky první díl a byla jsem uchvácená. Kdybych v té době zhltla další tři díly, nepochopila by jsem to, co se skrývá uvnitř.
Není to jen tak nahodilý děj s občasnými náhodnými scénkami, aby byla kniha delší, ale je to jeden obrovský a spletitý příběh, kde je vše do nejmenších podrobností vymyšleno. I přesto, že není něco v knize napsané neznamená, že to J.K. Rowlingová nedomyslela a nerozvedla. Svými proslovy mě stále ohromuje tím, jak je vše propletené. Jména nedávána náhodně, minulosti postav... To vše mě ohromuje a klobouk dolů. Sérii jsem přečetla několikrát a pokaždé mezi řádky objevím nové a nové věci. Jedním slovem - kouzelné!

28.11.2015