jprst jprst komentáře u knih

Ve čtvrtek budeme dospělí Ve čtvrtek budeme dospělí Ilona Borská

Žádná sláva, mí potomci nad touto knihou vrhali ty pohledy, jejichž obsah asi znám, ale do slušné řeči bych ho tlumočit nechtěl.

17.04.2012 1 z 5

Královský střelec Královský střelec Lassi Sinkkonen

Příběhy, s námětem podobným tomuto, příliš nemusím. Román jsem četl spíše proto, že jsem od tohoto autora znal pouze jedinou knihu (Solvejžina píseň), ale zjistil jsem, že se to přečíst dá a dokonce se zájmem.

15.04.2012 3 z 5

Solvejžina píseň Solvejžina píseň Lassi Sinkkonen

V roce 1973 autor vydal volné pokračování Solvejžina příběhu, jehož námětem byl manželský život Solvejgy s Jussim (Solveig ja Jussi). Tento román už však v českém překladu vydán nebyl.

15.04.2012 5 z 5

Dražba vdov Dražba vdov Pavel Hejcman

Tento příběh autor publikoval již v roce 1972 na pokračování v časopise Květy pod pseudonymem Pavel Dejl. Jedno ze slabších autorových děl.

11.04.2012 2 z 5

Muž pro Maawakao Muž pro Maawakao Pavel Hejcman

Knihu vydal Pavel Hejcman pod jménem Miroslava Neumanna, jehož jméno používal v době, kdy sám nesměl publikovat.
Příběh sám ale patří k těm slabším z autorova košíčku.

10.04.2012 1 z 5

Ocelová past Ocelová past Pavel Hejcman

Skutečným autorem knihy je Pavel Hejcman (nar. 1927), jméno Miroslava Neumanna používal s jeho svolením v době, kdy sám nesměl publikovat.

10.04.2012 4 z 5

Operace Charón Operace Charón Pavel Hejcman

Špionážní thrillery autor opravdu umí. I tento je čtivý, napínavý a překvapivý.

10.04.2012 4 z 5

Bariéra ticha Bariéra ticha Gustav Franc (p)

Dodnes oblíbené téma: Kam zmizely po II. světové válce některé špičky nacistického Německa? Dnes už nežijí, ale co jejich potomci? Už mají jiné názory?

09.04.2012 2 z 5

Hodina opožděných chodců Hodina opožděných chodců Pavel Hejcman

Jedno z méně povedených autorových děl a při čtení ztráta času.

09.04.2012 odpad!

Nezvedené děti Nezvedené děti Philippe Hériat

Druhá část volného čtyřdílného cyklu o radu bankéřské rodiny Boussardelových. Za tuto část obdržel autor cenu Prix Goncourt. A zajímavá je i skutečnost, že tuto část napsal nejdřív (v roce 1939) a pak teprve následovala část první ( v roce 1944).

01.04.2012 4 z 5

Donadieuova závěť Donadieuova závěť Georges Simenon

Dodnes jsem nepřišel na to, kdo má na svědomí starého rejdaře, a to jsem četl opravdu pozorně.

30.03.2012 4 z 5

Cressy Cressy Francis Bret Harte

Román se stal i předlohou pro americký film v éře němého filmu.

17.03.2012

Má démantová čelenka Má démantová čelenka Valentin Petrovič Katajev

Ačkoliv autor neuvádí žádná jména, lze ze symbolů a náznaků pochopit, které autory tehdejší doby zmiňuje. Jen nechápu, proč se s vydáním této knihy u nás čekalo až do roku 1982.

13.03.2012 3 z 5

Zlaté pero Zlaté pero Valentin Petrovič Katajev

Po přečtení mě napadla otázka, co bylo důvodem vydání této knihy. 1) Nebylo do čeho píchnout ? nebo 2) Nebyl splněn plán při vydávání sovětských autorů ? Rozhodně to ale nebyla snaha vydat něco zajímavého pro čtenáře.

13.03.2012 1 z 5

Malá železná dvířka Malá železná dvířka Valentin Petrovič Katajev

K dokreslení názoru na autora je asi vhodné si to přečíst, ale jinak - ztráta času.

13.03.2012 odpad!

Kejklíř Kejklíř Harry Thürk

Knihu jsem přečetl docela svižně, nechybí jí napětí a švih, ale je potřeba brát s rezervou autorovo černobílé politické vidění, které podsouvá čtenáři takřka od samého začátku.

02.03.2012 3 z 5

Kdo by se taky smál Kdo by se taky smál Angus Wilson

čtenářsky hodně náročné, nejsem však zvyklý nechávat knihy nedočtené, ale byla to dřina a navíc to zklamalo mé očekávání.

28.02.2012 2 z 5

Svět Charlese Dickense Svět Charlese Dickense Angus Wilson

Charles Dickens trochu jinak než v učebnicích literatury, hlavně zajímavější a poutavější.

28.02.2012 3 z 5

Smaragdový den Smaragdový den Ivan Gariš

Dobře, že jsme měli v zahraničním obchodě takové borce. Obchodní úspěchy nic moc, ale jak mohli zatopit nepřátelským tajným službám, tak se překonávali.

27.02.2012 odpad!

Ples v hotelu Slunce Ples v hotelu Slunce Ivan Gariš

Vzhledem k tomu, že autor příběh prošpikoval komunistickou ideologií, ostatně jako drtivou většinu svých děl, zanikl docela zajímavý a svižný děj. Ještě, že bylo jasné, kdo je kladný a kdo záporný.

27.02.2012 1 z 5