Joshiya Joshiya komentáře u knih

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Dlouhý leč po všech směrech zajímavý a poutavý příběh o tradiční rodině, jejich starostech a radostech. Nejzajímavější bylo pozorovat, jak rychle se mohou měnit mé názory na jednotlivé sestry, kdy jsem hlavně sympatizoval s Jukiko a neubránil jsem se pocitu opovržení k Taeko, a s jakou dychtivostí jsem se nemohl dočkat, jak celý tento příběh dopadne. Za mě klidně i šest hvězdiček! :) Tanizaki se v tom to díle opravdu vyznamenal a mohu s klidem říct, že tato kniha patří do toho nejlepšího, co jsem zatím měl možnost z japonské literární tvorby přečíst.

11.07.2013 5 z 5

Moře a jed Moře a jed Šúsaku Endó

Ano, je to drsné, obzvláště chladné postoje některých zúčastněných jsou až neuvěřitelné. Je to o to horší, že námětem byla skutečná událost. Knihy z nemocničního prostředí jsem nikdy moc nemusel, ale místy se tak začtete, že ani nevíte, a jste o několik stránek dál. Určitě je zapotřebí vyzdvihnout Endóovu schopnost zachytit aktuální psychologické rozpoložení jednotlivých postav, a také celkové rozpoložení v určité situaci.

06.08.2013 4 z 5

Mnich z hory Kója Mnich z hory Kója Kjóka Izumi

Je to lákavě perfektní. Mnich vypráví příběh z mladí, přitom tomu nechybí mystičnost, perfektní vykreslení prostředí a naprosté zhltnutí čtenáře do děje.

18.08.2013 5 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Ano, Higashinovi se podařilo mě vtáhnout do děje, i přes obyčejnost jakou autor používá, jsem si knihu velice užíval. Chyba byla zřejmě v tom, že jsem si přečetl obsah dopředu, takže neočekávané vyvrcholení jsem si představoval malinko jinak. Ne, že bych tento konec předpokládal, jenom jsem možná tajně doufal, že to bude ještě překvapivější a složitější. V každém případě, kniha jako celek poměrně zaujala. Škoda, že jich od autora nemáme více.

17.07.2013 4 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

I když jsem měl občas problémy s "fleshbacky" ve "fleshbacku", bylo čtení téhle knihy opravdové potěšení. Je to první kniha od tohoto autora, ale určitě dojde i na další.

04.06.2013 5 z 5

Soukromá záležitost Soukromá záležitost Kenzaburó Óe

Takže, tahle kniha rozhodně nenadchne každého. Po přečtení prvních dvou až tří kapitol jsem chtěl knihu odložit, pravděpodobně kvůli obrovské vlně pesimismu a beznaděje, která mi nebyla zrovna po chuti. Pokud se však, pro mě, nepříliš záživným začátkem prokoušete, kniha bude stále lepší a lepší. Příběh mě nutil k zamýšlení, jak bych se asi zachoval já, jak bych postupoval, určitě by to byl velký psychický nápor na každého z nás, a já jen doufám, že se s takovým problémem nikdy nesetkám.

26.07.2013 4 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Bylo to vtipné, čtivé, zajímavé a prostě Moliére opět nezklamal. Jenom ten konec se mi zdál, až moc pohádkový.

18.06.2013 4 z 5

Příběh z dolního města na řece Příběh z dolního města na řece Jasunari Kawabata

Kvalita hodna držitele Nobelovy ceny. Perfektní psychologické vykreslení postav a jejich osudy dokonale vtáhnou do děje a nepustí dřív než na straně 203.

10.06.2013 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Tahle kniha mě perfektně pobavila, moc jsem od ní nečekal, a to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Perfektní vykreslení dobové společnosti, intriky, láska, vtipné Wildeovy dialogy a perfektní happyend. A Lord Goring mě prostě bavil!

20.06.2013 5 z 5

Piercing Piercing Rjú Murakami

Ze začátku trochu horší rozjezd, ale poté je vše pryč, a je to opět dílo Murakamiho, jak jsme zvyklý. Má to spád, šokuje a těch zvráceností je tam až až. A i když "V polévce miso" je pro mě malinko výše, tak se tato kniha velice dobře čte a rozhodně nikoho nenechá chladným.

22.04.2013 5 z 5

Klíč Klíč Džuničiró Tanizaki

Jak vlastně o této knize něco napsat? Nápadem a jazykem je tato knížka jednoduše perfektní. Manželé, kteří si píší deníky, a intrikami a lhaním zkouší jeden druhého....prostě skvělé. Na druhé straně, změny se děly s neuvěřitelnou rychlostí, plus chování dcery Tošiko, byly dva faktory, kterým jsem prostě měl problém uvěřit.

21.11.2013 4 z 5

Out Out Nacuo Kirino

První třetina knihy mě až tak nebavila, na druhou stranu další dvě třetiny to plně vykompenzovaly a já četl a četl. Je to opravdu jiný pohled na Japonsko, a slovo tíživý v popisku knihy asi dokonale vyjadřovalo mé pocity nad situací žen, a to nejen tou ekonomickou ale i rodinnou. Mým snad jediným problémem bylo uvěřit tomu, jak jednala Masako, ke konci knihy.

11.09.2013 5 z 5

Šepot Šepot Mijuki Mijabe

Velice zajímavé, nechybělo tomu opravdové napětí. Zvláštní bylo, že jsem se místy neubránil pocitu, že mi daných slečen nebylo ale vůbec líto. Samotný Mamoruův osobní příběh, byl příjemných doplněním a oceňuji to, že se nedalo nic moc předvídat už dříve, vše zůstalo utajeno až dokonce. Bylo to prostě a jednoduše "něco jiného".

11.09.2013 5 z 5

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

Je to něco jako "pohlcení historií", vtáhne vás dokonale do děje, kde nechybí, jak láska x nenávist, hrdinství x slabota, a jak je uvedeno výše, i trocha těch strašidel a mystična. Děj má spád, a i když příběhová linie o Kósukem je trochu předvídatelná, nic to nemění na vysoké kvalitě díla.

22.07.2013 5 z 5

Misantrop Misantrop Molière (p)

V pořadí druhá hra, kterou jsem četl od tohoto autora. Musím, ZCELA UPŘÍMNĚ říci, že Lakomec se mi líbil o trochu více, byť zde byly o poznání hlubší myšlenky, u kterých se člověk zastavil a zamyslel, jak on sám se vlastně chová ve společnosti. Jestli "politikaří" nebo se raději stáhne do ústraní. Snad se na mě pan Alcest nebude zlobit za trochu toho alibismu :)

17.06.2013 4 z 5