Jonna Jonna komentáře u knih

Matkárna Matkárna Amy Sohn

Nečekala jsem nic jiného než oddychovku, a tak jsem nebyla zklamaná, spíš naopak.Rozdílné americké reálie mne tu pobavily, tu vyděsily (šestileté dítě na kočárku?!), a když jsem se zorientovala v osobách, užila jsem si emocionální a osudové zvraty. Knihu jsem četla na letní dovolené, a po nesmělém rozjezdu jsem si ji moc užila. Nemůžu přeci pořád číst Prousta, že? :-)

13.11.2015 4 z 5

Mise zapomnění Mise zapomnění María Dueñas

Kniha se pomalu rozjížděla, nejčtivější byla uprostřed (Španělsko), a pak už jsem měla problém ji dočíst. Zklamala (a nepřesvědčila) mne zápletka, nemluvě o rozuzlení - nevěrohodné a nudné. Bylo to, bohužel, mé první setkání s autorkou, tak nevím, najdu-li odvahu si přečíst Čas mezi šitím, který tu všichni vychvalují.

13.11.2015 2 z 5

Mám opačnou zkušenost než mnozí jiní - kniha mne zpočátku vůbec nebavila, začala mne bavit teprve když se pořádně rozjely historické části příběhu, a dočetla jsem ji ve velmi dobrém rozpoložení. Přemýšlím proč se tolika lidem kniha nelíbila a přišla jim plytká - možná je to proto, že historie je nezajímá a nemají tudíž tu možnost vychutnat si v plné míře absurdnost situací. Nebo berou knihu příliš vážně (jako já v počátku). Každopádně mne kniha pobavila a vřele ji doporučuji.

14.08.2014 4 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Velmi dobrá, ale drsná kniha, a nevím jestli někdy najdu tu odvahu přečíst si ji znovu. Stránku po stránce jsem si upravovala představy o životě v KLDR, a to jsem si myslela, že mě nemůže nic překvapit, že život v socialismu přece znám. Příběh je sice vymyšlený a místy až fantaskní, ale to jen umožňuje lépe se vžít do atmosféry hlavního města a života v KLDR.

14.08.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mne nebavila, možná proto, že o léčitelkách a historických souvislostech už něco vím. Kniha byla (hlavně ve střední části) rozvláčná, předvídatelná, a fakta se opakovala.Chvílemi to působí, že autorka sama je zahlcena dokumenty a nějak si s nimi neví rady. Nic, co by nešlo shrnout do dvojstránkového článku v časopise.
Sexuální zápletka je takový umělý přílepek, aby zatraktivnil knihu i pro "širší čtenářskou obec". Docela by mne ale zajímalo, jak detailně četl dokumenty z archivů právě tenhle typ čtenářů.
Touhle knihou se mi bohužel opět potvrdilo, že neplavu s hlavním čtenářským proudem, kterým jsem se nechala vyprovokovat ke koupě knihy.

17.03.2014 2 z 5

Advokát chudých Advokát chudých John Grisham

Tahle knížka mne tedy dvakrát nezaujala, je to taková jednoduchá moralita. Hlavní hrdina se zdá poněkud vyumělkovaný a místy působí značně nedůvěryhodně. Knížka je vůbec taková "černobílá" - oškliví právníci (a vůbec bohatí) a jadrní a skvělí bezdomovci, kteří nikdy za nic nemohou, jen je semílají okolnosti. I když plně chápu morální poselství knihy, nechápu už, proč musela být tak špatně napsaná. Podotýkám, že jiné Grishamovy knihy mám celkem ráda.

13.11.2013 2 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Velice zajímavá kniha o zcela jiném pohledu na svět, respektive na rozdělení světa. I když s autorem ve všem nesouhlasím, děsí mě, jak moc se jeho předpovědi (originál knihy je z 90.let) plní - Čína a islám jsou na vzestupu, Západ stále více upadá (hlavně politicky, čehož je i Česko zářným dokladem).

13.11.2013 4 z 5

Pramen Pramen James Albert Michener

Vynikající kniha nejen o židovství, ale spíše o zrodu náboženství. Až z téhle knihy jsem pochopila z čeho jednotlivá náboženství vycházejí, a v čem se zásadně rozcházejí (kupodivu toho není až tolik). Dočetla jsem se nová fakta o křižáckých výpravách, o talmudu, o islámu o Arabech, Židech, a v neposlední řadě o Izraeli a Palestině.
Ač jsem ateista a kniha je se svými osmi sty stránkami drobného textu docela náročná, četla se mi velice dobře, protože veškerý text (až na drobné výjimky na konci knihy) je vložen do zajímavého (místy až drsného) příběhu.
Konec knihy je spíš polemikou o budoucnosti Izraele, ale to se dá vzhledem k vzniku knihy (1965) celkem pochopit.

13.11.2013 4 z 5