JoeSurikata

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Těžko o této knize napsat něco, co už nenapsal někdo dřív. Snad že se jedná o esenci kultivovaného inteligentního humoru, suchého jak troud, zapsaného lahodnou češtinou ...

05.03.2019

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Kultovní klasika sci-fi - bez diskuse. Generace autorů po Wyndhamovi se z ní mohly učit, co tento žánr znamená.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Erbenovy drastické až horrorové příběhy mě fascinovaly už v dětství, kdy jsem po této knize sáhl jako po povinné četbě. "A mrtvý oči otvírá, a mrtvý oči protírá, sbírá se, hlavu pozvedá a půlkolem se ohlédá. ´Bože svatý, rač pomoci, nedej mne ďáblu do moci! - Ty mrtvý, lež a nevstávej, pánbůh ti pokoj věčný dej!´A mrtvý hlavu položiv, zamhouřil oči jako dřív." ... to přece nemá chybu, ne? :)

Tankový praporTankový praporJosef Škvorecký

Příběh rozhodně není jen ztřeštěnou vojáckou legráckou. Jedná se o barvitou dobovou fresku, v níž Danny zakouší nechutnou realitu jak v podobě armádní imbecility, tak pokřivené "civilní" společnosti, jež ho brzy spolkne a rozžvýká. Prostě je to sranda, ze které mrazí až v konečcích prstů.

29.01.2019

To by se zvěrolékaři stát neměloTo by se zvěrolékaři stát neměloJ. Herriot (pseudonym)

Klasika. Krásné čtení o náročném povolání, které se dá dobře dělat jedině s láskou.

03.02.2019

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Četl jsem tuto kouzelnou knížku jako malý kluk a "vyřídil" ji tak hladce jako snad žádnou jinou. To se prostě hltalo jedním dechem, to nešlo jinak.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Žádné nadšení. Věhlas této knihy je podle mě poněkud nadnesený. Těšil jsem se na ni, ale zážitek příliš neodpovídal očekávání.

13.08.2019

Jistě, pane ministře 1Jistě, pane ministře 1Jonathan Lynn

Nedostižná kniha! Ironie, parodie, satira … a přitom je vše tak skutečné, realistické ... Až z toho mrazí. Prostě suchý anglický humor jak má být.

Noční výpravčíNoční výpravčíMirek Vostrý

Lze vůbec kloubit tajemno, napětí, drsné zápletky s laskavě roztomilým pohledem na svět? Mirek Vostrý dokazuje, že ano. Jeho příběhy se čtou krásně, protože jsou krásné. Všem, kdo se chtějí zasmát, zamyslet, nechat napnout a finále zažít pohlazení na duši, vřele doporučuji.

Jmenuji se Ašer LevJmenuji se Ašer LevChaim Potok

Asi nejpůsobivější věc, co se mi od tohoto autora dostala do ruky. Citlivá introspekce s hlubokou, velmi osobní znalostí prostředí. Nádherné čtivo.

Hovno hoříHovno hoříPetr Šabach

Petr Šabach byl shodou okolností můj příbuzný (byť jsme se viděli jen párkrát a pouze letmo), tak snad proto mě jeho knížky vždycky tolik bavily. A Hovno hoří asi nejvíc. Petrův čtverácký humor nikdy neomrzí. Posílám pozdrav do literárního nebe ...

Inkognito v PrazeInkognito v PrazeEphraim Kishon

Ultimátně nejlepší humoristická kniha, co znám. Satira tak prošpikovaná čtveráckým židovským humorem, že to dál nejde. Ohromně vtipné, trefné, geniální.

LvíčeLvíčeJosef Škvorecký

Lvíče je vůbec první Škvoreckého knihou, co jsem četl. Nadchl mě správně ironický styl vyprávění, dobře vygradovaná zápletka a nesmírně vtipně parodovaná realita socialistické cenzury (pardon, tiskového dozoru :)

Tracyho tygrTracyho tygrWilliam Saroyan

Inteligentní, chytlavá pohádka pro dospělé. Podobenství o touze po opravdovém, naplněném životě. Knížka, která si čtenáře přečte ...

05.02.2019

Hlava XXIIHlava XXIIJoseph Heller

Znamenitá kniha. Ironizování válečného šílenství není nikdy dost ...

Markéta LazarováMarkéta LazarováVladislav Vančura

Co mě na Vančurovi fascinuje nejvíc, je jeho až fanatické zanícení pro češtinu. To je koncert. Příběh této knihy je vyprávěn rozvláčně, se zvláštní dynamikou, z níž jako by dýchala atmosféra temných časů, v nichž se děj odehrává.

ZbabělciZbabělciJosef Škvorecký

Obdivuhodná kniha. Syrová, otevřená zpověď ze zběsilé doby. Nikdo z nás si nic takového nedovede představit.

Já, ClaudiusJá, ClaudiusRobert Graves

Výborná kniha prodchnutá ironickým humorem s typickou anglickou suchostí. Svého času to pro mě byla studnice chytlavě přístupných informací o klíčové epoše antického Říma.

HamletHamletWilliam Shakespeare

Hamlet je nesporně kultovní klasika. Přes všechny výhrady je to nesmírně silný nadčasový příběh.

09.03.2019

Kostelníkova závěťKostelníkova závěťMirek Vostrý

Knížka je sbírkou tří delších próz povídkového typu. Zejména s druhou z nich (Stopař) jsem zase jednou zažil časovou díru: v sedm večer jsem knížku popadl a najednou bylo půl druhé ráno a já ji nemohl odložit. Prostě to nešlo. Může existovat lepší doporučení?

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Žalostná ukázka velice, ale opravdu velice špatné literatury, z níž se zcela nezaslouženě (a výhradně z ideologických důvodů) stala součást "pokladnice národního písemnictví" a návazně povinná školní četba. Jako takovou jsem ji kdysi musel přečíst a dodnes ve mně přetrvává svíravý pocit znechucení nad ubohostí této slátaniny.

23.02.2019

Klapzubova jedenáctkaKlapzubova jedenáctkaE. Bass (pseudonym)

Jako kluk jsem byl velikým fotbalovým fandou. Držel jsem palce Bohemce (jak taky jinak, když jsem bydlel 5 minut od Ďolíčku). Ovšem Klapzubova jedenáctka mi zahrála jinou ligu. Krásné čtení pro velké i malý kluky, jimž učaroval kulatý nesmysl.

Most přes řeku KwaiMost přes řeku KwaiPierre Boulle

Sugestivní příběh, z něhož si pamatuji hlavně toto děsivě pravdivé poselství: zmocní-li se člověka posedlost pro splnění role, kterou přijal (ať už dobrovolně nebo mu byla vnucena), pak jde úplně stranou otázka morálních kritérií.

24.02.2019

Šarlatový a černýŠarlatový a černýJohn P. Gallagher

Krásná kniha o krásném skutečném příběhu. Důkaz, že Vatikán není jen plný špíny. Nádherně zfilmováno s G. Peckem a Ch. Plummerem v hlavních rolích.

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

Velmi dobrá klasika inteligentního sci-fi. Byť je rozuzlení zápletky hodně dlouho předvídatelné, přesto se mi kniha dobře četla. Z profesionálního hlediska jsem si vychutnal zejm. líčení poměrů v americkém ústavu pro mentálně retardované osoby a porovnal si to s tím, v čem žiju já (jako zaměstnanec, pochopitelně :)

14.07.2019

KočičákKočičákMirek Vostrý

Máte rádi mašinky a vláčky? Když si můžete vybrat mezi odpolednem v nákupním centru a odpolednem v železničním muzeu, není z vašeho pohledu co řešit? Pak jsou knížky Mirka Vostrého určeny přesně pro vás. Ale samozřejmě i pro všechny ostatní dobré prózy. Snad v každé povídce tohoto autora je nějak zakomponován svět vozidel, pohybujících se po kolejích. A lidem se v něm dějí takové věci, že budete jenom zírat ... v tom dobrém slova smyslu.

08.12.2018

Soudce z milostiSoudce z milostiIvan Klíma

Brilantní Klímova práce, vonící kouzelnou, přísně funkčně využitou češtinou. Rozmáchle vystavěný příběh dává jasný smysl a logicky graduje. No prostě lahůdka.

Farářův konecFarářův konecJosef Škvorecký

Působivá kristovská alegorie. Do role nehledaného spasitele se obsadí bizarní mesiáš, falešný jako pětka, přesto však opravdovější, než by se mohlo na první pohled znát. Končí to fiaskem, jak už to tak v životě bývá.

PostřižinyPostřižinyBohumil Hrabal

Obdivuhodná práce s češtinou, originální vypravěčská fazóna, rozverně pojatý příběh. Krásně se to čte; kniha, s níž je člověku dobře.

Kapesní povídkyKapesní povídkyKarel Čapek

I kdyby neměly kapesní povídky žádné kloudné zápletky (a že je většinou mají), stejně by měly (stejně jako většina Čapkovy tvorby) čestné místo ve zlatém fondu české literatury, a to díky jedné věci: nádherné češtině s okouzlující slovní zásobou, která se stala etalonem a měřítkem pro další autory.