JLČ JLČ komentáře u knih

Dracula Dracula Bram Stoker

Za bezchybnou považuji první půli knihy, zejména líčení příjezdu k hradu a začátek pobytu, to je vynikající. Postupem však se příběh poněkud zaplétá a zdá se mi rozvleklý. Velmi dobře si s ním poradila televizní inscenace Anny Procházkové, kterou považuji za nejlepší adaptaci románu, právě proto, že je zkrácená.

13.11.2016 4 z 5

Královna nebeská Královna nebeská Marian Gawalewicz

Krása, krása! Poezie, fantazie, moudrost, hloubka; tohle mám rád.

13.11.2016 5 z 5

Poutnická místa a památné svatyně v Čechách Poutnická místa a památné svatyně v Čechách Julius Košnář

Základní literatura k poutním místům v Čechách, ze které všichni následovníci čerpají.

Schusterův biblický dějepis Schusterův biblický dějepis František Srdínko

Vynikající, vynikající zpracování Bible s množství rytin se dočkalo opakovaných vydání. Našel jsem tuto knihu (někdy z 80. let 19. stol.) rozdrbanou v truhle na půdě za socialismu a hltal jsem ji a dodnes ji opatruji jako velký poklad.

13.11.2016 5 z 5

Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě Antonín Šorm

Neobyčejně cenná kniha o barokních sloupech. Sice sepsaná amatérsky, ale je přínosná tím, že je to (asi) první pokus o soupis těchto památek. Vůbec, Antonín Šorm vydal celou řadu zajímavých kulturně-historických spisů.

13.11.2016 5 z 5

Pověsti hradů moravských a slezských (2 svazky) Pověsti hradů moravských a slezských (2 svazky) Karel Kalláb

Moje velmi oblíbená kniha v dětství (po babičce), též díky nádherným ilustracím. Dnes vidím v nevyrovnaných textech nedostatky, zvláště ideové v duchu první republiky.

13.11.2016 4 z 5

Člověk a dějiny Člověk a dějiny Dominik Pecka

Skvělá, hutná, stručná práce pro odborníky i laiky.

Monsignore Quijote Monsignore Quijote Graham Greene

Trochu naivní pohrávání si s myšlenkou možnosti dialogu mezi křesťanství a marxismem (Greene ho nepoznal na vlastní kůži), ale závěr se scénou v klášteře je mistrovský!

Apokalypsa Apokalypsa Michael D. O'Brien

Strhující román, který jsem četl jedním dechem, dokud mne neštípaly oči tak, že už to nešlo. Svým způsobem prorocké, čtenář tu může vysledovat předzvěst krize Církve, v níž se dnes nachází...

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Patří k nejlepším hororovým povídkám všech dob, a přitom jsou v ní střípky humoru. Gogol byl geniální spisovatel.

12.11.2016 5 z 5

Biblický dějepis starého i nového zákona Biblický dějepis starého i nového zákona František Srdínko

Vynikající, vynikající, nesmírně důležité dílo, které jsem našel na půdě po dědečkovi za socialismu a hltal jsem to. Byl to tehdy jediný zdroj těchto naprosto zásadních informací pro člověka.

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Velmi poutavé zpracování posledních okamžiků Kristova pozemského života. Za socialismu jedna z mála dostupných knih na toto téma.

Listy Nikodemovy Listy Nikodemovy Jan Dobraczyński

Vynikající beletristické zpracování působení Ježíše Krista očima Žida Nikodéma, v době socialismu pro katolíka byla tato četba ohromným povzbuzením.

Boží duha Boží duha Jaroslav Durych

Ano, skvělá poezie v próze; zdaleka ji nelze zúžit na problém česko-německého pohraničí. Umělecká lahůdka!

Mé svědectví o Otokaru Březinovi Mé svědectví o Otokaru Březinovi Jakub Deml

Četl jsem to v době hluboké normalizace a bylo to pro mne nesmírné povzbuzení. Jedno ze základních děl českého, resp. moravského katolicismu, u nás stále - bohužel - málo známé.-------------------------- „neboj se, tvůj čas přijde a pochopí se, že kniha, jako je tato, bude věčně nedokončena, tak jako v tomto čase nikdy nebyla započata, a že tvým bděním a ještě více tvými sny byla stotisíckrát psána, stotisíckrát proplakána, stotisíckrát prokleta a oslavena, rozemleta, roztrhána, pohřbena a pokálena – potom kousíček po kousíčku sestavována a stmelována, teplou krví stmelována; rozkopána, poplivána, roztrhána, vědomě a zúmyslně posviněna, rozdeptána, rozmělněna, rozzničena, rozesmáta, rozjsoucněna, teplou krví zejsoucněna!“.

Pout na Svatou Horu Pout na Svatou Horu Jakub Deml

Klenot české, resp. moravské literatury! Tři muži v Adventu putují ze Staré Říše na Svatou Horu u Příbrami. Vyšlo též v nádherném bibliofilském vydání roku 1994 v Pelhřimově s dřevoryty Aleše Floriana.

Karavana Karavana Wilhelm Hauff

Jako dítě mne tyto povídky velmi bavily, ale nelíbily se mi Trnkovy ilustrace. Škoda, že tato skvělá kniha u nás nevyšla s vhodnějšími ilustracemi...Mimořádně pěkná, svižná a vtipná je povídka "O mladém Angličanu".

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Výborné novely, ale zklamal mne novodobý překlad "Upíra", kterého jsem znal jako "Dáblův dům" z vynikající knihy T. Korbaře. Tam je čeština mnohem lepší a přiměřenější 19. století.

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Vynikající povídky Carmilla a Hostinec u létavého draka.

Neviditelné světlo Neviditelné světlo Robert Hugh Benson

Krásné mysteriózní katolické povídky.