Jho Jho komentáře u knih

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z těch několika naprosto výjimečných knih, na jaké jsou běžné hodnotící stupnice krátké a o kterých těžko něco napsat. Čtení na prázdniny to není a pokud vás nebaví dlouhé filozofické rozpravy, které tu mezi sebou protagonisté vedou prakticky neustále, a četné odbočky (například padesátistránková pasáž o životě starce Zosimy), pokud očekáváte akčnější děj než něco ve stylu: postava A a postava C spolu vedou dlouhý rozhovor, pak se objeví postava B, která vede podobný rozhovor s postavou A, pokud nedokážete překousnout, že Dostojevskij byl očividně placen podle počtu slov, pak to pro vás nebude to pravé ořechové. Pokud vám ale nic z výše uvedeného nevadí či to naopak vítáte, Bratři Karamazovi se vám odmění hlubokým zážitkem, který dokáže poskytnout jen několik málo dalších románů.

15.01.2020 5 z 5

Oxfordský anonym Oxfordský anonym Dorothy L. Sayers

Bomba. Detektivka, kde je záhada a její řešení až na druhém místě, protože hlavní roli přebírá fascinující líčení života na ženské koleji v Oxfordu třicátých let

06.01.2020 5 z 5

Velmi dobré, ale ve srovnání například s Honem na ovci přece jen nedosahuje těch nejvyšších met. To, proč je Murakami tak populární, tu ovšem najdeme v míře dostatečné: coby čtenář preferující velkolepá dramata typu Vojny a míru nebo Pána prstenů bych si myslel, že docela všední příběh ze současného Japonska - a Murakami coby autor jako takový - nebude nic pro mě, ale naprosto bych se mýlil. Příběh Cukura Tazakiho se mi naopak četl jako úžasné dobrodružství, měl jsem pocit, že v tu chvíli je to nejdůležitější příběh na světě, a zhltl jsem ho na jeden zátah.

06.01.2020 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Nejsem zrovna fanouškem popisných pasáží, ale ty, které dokreslují Nádraží Perdido, jsou naprosto dokonalé. Cizí a divný svět Bas Lagu je tu vylíčen tak živě a plasticky, že se v něm člověk naprosto ztratí. Nezaostává ani příběh - je to sice variace na klasické téma dobrodružné literatury (lidé svou krátkozrakostí a ziskuchtivostí probudí hrozbu, která se jim posléze zcela vymkne z rukou), ale podaná s takovou dávkou imaginace a invence, že vám to ani nepřijde. China Mieville tu naplno uplatňuje svoji nejsilnější spisovatelskou zbraň, kterou je neobyčejná fantazie.

02.01.2020 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Hon na ovci splňuje vše, co si od dobré literatury přát - spojuje v sobě spoustu zábavy s přidanou hodnotou v podobě podnětných vhledů do povahy lidské existence. Není to první Murakamiho kniha, která se mi dostala do rukou, ale až díky Honu na ovci jsem pochopil, proč tohoto Japonce tolik lidí považuje za jednoho z nejvýznamnějších současných spisovatelů. Jak je u něho zvykem - obyčejný hrdina tu prožívá neobyčejný příběh, což je na jednu stranu nejohranější klasika, ale na druhou vždy mnohem zábavnější a zajímavjěší čtení než to, co nabízí velká část moderní literatury - tj. nudný příběh o ničem, ovšem s psychicky vyšinutým protagonistou. Hon na ovci má v sobě z mého pohledu dokonale vyvážený poměr všech ingrediencí - oproti například Kronice ptáčka na klíček, která mi už místy připadala příliš rozvleklá a překombinovaná, je tu fantastična, spletitosti a zajímavých odboček tak akorát. Pokud nejste striktně proti jakýmkoliv fantastickým prvkům, vřele doporučuju.

02.01.2020 5 z 5