JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Syn Syn Jo Nesbø

Temný príbeh jednoho húževnatého mladíka, ktorý sa púšťa do osamelej vojny proti mocnému mafiánskemu klanu. Skorej než detektívku pripomína Syn drsný mafiánsky thriller, kde nie je núdza o explictné násilie a krvavé prestrelky. Hlavný hrdina je vo svojej ceste za pomstou stále vynaliezavejší a používa dômyselné metódy ako čeliť presile. A pri prestrelkách veľmi rád počúva z discmana album Violator od Depeche Mode. Veľmi precízne tu autor vykresluje podsvetie hlavného mesta Oslo, zároveň sa mi páči ten temný noirový štýl rozprávania, ktorý vo svojich knihách neustále zlepšuje. Jeden z ďalších vydarených titulov od mistra severskej krimi.

07.04.2018 5 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Pokiaľ boli predchádzajúce Nesbøho knihy perfektné, tak táto je jeho Magnum Opus. Temný psychologický thriller, kde dokonca nie je núdza ani o pravé hororové pasáže (naháňačka v lese a následný hrôzny nález). Harry Hole dostáva do tímu novú parťáčku menom Katrine Bratt a spoločne riešia prípad prvého sériového vraha v dejinách Nórska, ktorého krvavá stopa sa tiahne až do dávných 80. rokov. Okrem hlavného mesta vedie jeho stopa aj do mesta Bergen. Prečo tento brutálny vrah zabíja mladé ženy a aký zmysel má symbol snehuliaka, ktorý po sebe zanecháva? Práve v tejto knihe sa dostáva ku slovu autorov nezameniteľný rukopis a v priebehu čítania vám položí toľko zásadných otázok, že sa vám bude motať hlava. Nechýbajú tu prepracované a uveriteľné postavy, hustá psycho atmosféra ani velkolepé finále. Za seba môžem povedať, že knihu som čítal práve v období kedy vonku mrzlo a padali veľká kvantá snehu, takže zážitok i atmosféra knihy boli dvojnásobné. Jedna z mojich TOP kníh vôbec.

30.06.2017

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Viac než obstojné pokračovanie knihy "Venuša zo zátoky" sa tentoraz venuje vyšetrovaniu jednoho podozrivého úmrtia seniora v domove dôchodcov - a tento prípad je inšpirovaný skutočnosťou. Pátrania sa ujímajú Krauz a Hanzel a ich vyšetrovanie nakoniec ukáže, že "podozrivých" úmrtí bolo viacej. Druhá dejová línia sleduje Chosého ako s týmom popradských kriminalistov pátra po strelcovi z predchádzajúceho dielu. Práve táto časť je z celej knihy najslabšia, pretože pôsobí príliš ukvapene a narýchlo napísaná. Po napínavom pátraní v Tatrách zrazu príde mierne odfláknutý a urýchlený záver. Mohol to autor trochu viacej rozviesť. Ústredné pátranie však má spád aj atmosféru a banda grázlov, ktorá má na starosti vedenie starobinca je tu opísaná skutočne bravúrne. Práve prácu s psychológiou postáv na Dánovi oceňujem asi najviac. Špinavcov vie vykresliť skutočne majstrovsky, až vám je z takých ľudí zle, pretože viete, že takí v našej spoločnosti bežne fungujú. Je obdivuhodné že autor aj po toľkých knihách stále dokáže udržať vysoko nastavenú laťku a aj napriek tomu že už séria začína mierne zaváňať komerciou, stále je to dobrá zábava a pre fanúšika povinnosť. Moja 22. prečítaná Dánovka.

25.10.2019 3 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Jedna z mnoha Kingových poviedkových kníh nám predstavuje jeho krátke príbehy, ale aj básne (veľmi prapodivné básne) či historky, ktoré ako mladý študent písal do časopisov. Je to v podstate zbierka jeho dovtedy nevydaných prací z rokov 1968 až 1984. Ústredná Mlha je notoricky známa hlavne vďaka filmu Franka Darabonta z roku 2007, takže ju netreba nejako široko predstavovať. Snáď len to, že jej záver je o hodne iný než ten, ktorý poznáme z filmu. Vo výsledku najdlhší a samozrejme aj navydarenejší príbeh. Druhý, ktorý stál za to je Jaunt - príbeh zo vzdialenej budúcnosti, kde ľudstvo môže vďaka jauntovaciemu teleportu cestovať až na Mars. Jeho čiernohumorná pointa je viac než mrazivá. Ďalší príbeh, ktorý mi utkvel v hlave je historka "Prám", ktorá bola zfilmovaná v roku 1987 vo filme Creepshow 2. Ale za jednu z najlepších poviedok celej knihy považujem historku s názvom "Nona". Jedná sa o mix psycho-hororu a romantiky a v závere vám autor nasadí riadneho chrobáka do hlavy. Nemenej vydarené sú aj príbehy ako "Nezmar" či "Náklaďák strejdy Otta". Bohužiaľ mňa však už nedokázali zaujať dva záverečné príbehy "Balada o pružné kulce" a "Úžina". Tie už mi pripadali ako silná vata. Ale vo výsledku sa jedná o veľmi vydarené dielo.

08.07.2019 4 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Prípad sériového vraha Jozefa Slováka, ktorý bol v roku 1978 právoplatne odsúdený za vraždu. Vďaka amnestii Václava Havla sa však dostal v marci 1990 na slobodu a okamžite pokračoval ďalej vo svojom krvavom remesle. Opäť autor veľmi realisticky zobrazuje porevolučný chaos v spoločnosti i obrovský rozmach organizovaného zločinu. Rišo Krauz a jeho kumpáni tentoraz stoja proti vysoko inteligentnému zločincovi, ktorý vie manipulovať s ľuďmi a vďaka svojmu šarmu vie dokonalo obalamutiť ženské pohlavie a následne páchať brutálne vraždy. Kniha dejovo nadväzuje nielen na knihu Mucha, ale v jednej kapitole sa prelína aj s knihou Beštia. Knihu som (ako vždy) dal na prvý záťah a do dvoch dní bola prečítaná. Dobu v ktorej sa kniha odohráva som síce nezažil, ale aj tak mňa zobrazenie dobových pomerov fascinovalo a možno aj to je jeden z dôvodov prečo mňa Dánovky stále viac a viac dostávajú. Ale je to aj onen nezameniteľný naturalizmus, s akým autor svoje knihy píše a čitateľ sa nestíha čudovať. Jedna z ďalších kvalitných kníh, ktoré som od Dána čítal.

26.04.2018 4 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Dnes už v podstate kultové knižné dielo, ktorého príbeh je až epický. Pátranie novinára Mikaela "Kalle" Blomkvista po temnom tajomstve klanu Vangerovcov ani na chvíľu nenudí a hustá atmosféra knihy čitateľa spoľahlivo zamrazí. Keď som knihu pred dvomi rokmi čítal, nemohol som ju ani po chvíli odložiť a neustále otázniky v deji mňa nútili čítať ďalej a ďalej. Ani na chvíľu som sa nenudil. Larsson bol geniálny rozprávač a každá z postáv je tu vykreslená do najmenších detailov. Do toho sú tu pridané švédske reálie i množstvo zaujímavostí. Bez výhrady najväčší "geroj" je tu ale postava samotnej Lisbeth Salanderovej. Je to jedna z najsilnejších postáv, s akou som sa v knihách kedy stretol a symbolizuje archetyp síce čudáckej, ale cez to všetko životom ostrieľanej bojovníčky, ktorá sa nevzdáva. Jej charakter je v ďalších dieloch postupne vypiplaný do absolútnej dokonalosti.

30.03.2018 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Prvý prípad Richarda Krauza sa odohráva v časoch tuhej totality v roku 1988. Rišo Krauz ako mladé ucho prichádza ku kriminálke a okamžite sa ho ujímajú dvaja ostrieľaní borci Edo Burger a Oto Hanzel. Okrem prvého prípadu vraždy, ktorý bude musieť vyriešiť tu však na Krauza čaká jedna extrémne náročná skúška, akú v žiadnom prípade neočakával. Na tejto knihe je zvláštne to, že prípad vraždy, ktorý sa tu objavuje v prvej polovici knihy, zasa tak dôležitý nie je. Uzol je totiž v prvej rade pôsobivou obžalobou komunistickej diktatúry a jej špinavých praktík. Autor do knihy okrem iného vniesol aj názvuky studenej vojny aj detaily o tom, ako vojenská rozviedka posielala do Rakúska svoje tajné spojky v prevlečení za utečencov. Rovnako tak sú tu v plnej "kráse" ukázané praktiky všemocnej štátnej bezpečnosti, ktorá beztrestne páchala zločiny a ničila ľudské osudy. Veľmi silná a pôsobivá kniha, ktorá mi zostala ležať v hlave ešte veľmi dlho po jej dočítaní.

01.11.2017 5 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Šiesty príbeh sa tentoraz odohráva v predvianočnom období. V centre hlavného mesta Oslo je počas charitatívneho koncertu spáchaný atentát na dôstojníka armády spásy. Celú dobu vieme kto je atentátnikom, ale kto si oneho tajomného chorvátskeho žoldniera najal? Harry Hole sa opäť dostáva do kolotoča intrík, korupcie a prepadá novej láske. A samozrejme musí znovu riešiť zásadné životné dilemy. Ako sme už u "Holeoviek" zvyknutí, nedopadne všetko happy endom a záver je viac než prekvapivý. Opäť veľká spokojnosť.

30.06.2017 5 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

(SPOILER) Krauz a Chosé tentoraz riešia prípad záhadného úmrtia jednoho obézneho podnikateľa, ktorý bol nájdený mŕtvy za písacím stolom. Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o infarkt. Ako sa ukáže neskôr, jeho úmrtie nebola až taká náhoda. A tak sa roztáča ďalší kolotoč pátraní, získavania dôkazov a hľadaní svedkov. Tentoraz však príbeh neponúka nejaké nečakané rozuzlenia a k odhaleniu vinníka sa dostane viacmennej bez nejakých veľkých peripetií. Zato druhá dejová línia s bývalým policajtom je o niečo napínavejšia, ale končí skorej než sa stačí nejako poriadne rozbehnúť. Jedna z tých slabších Dánoviek.

18.12.2020 3 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Dlhé tri roky táto kniha ležala v mojej knižnici, ale s príchodom pliagy zvanej Covid-19 mňa ako ortodoxného fanúšika pána Kinga napadlo, že by nebolo od veci si už konečne prečítať jedno z jeho vôbec najdlhších diel, ktoré navyše pojednáva o globálnej pandémii. A ešte k tomu, keď sa v decembri dočkáme novej seriálovej adaptácie. Neskrátený, takmer 900 stránkový (mám prvé české vydanie z roku 1995) opus o pandémii zvanej "Kapitán Trips", ktorá vyhladí drvivú väčšinu ľudstva, je napísaný s Kingovým tradičným umom, kde má každá postava svoj jedinečný príbeh a každý charakter je vykreslený do najmenšieho detailu. A ja osobne som si, rovnako ako u IT obľúbil všetkých hrdinov, ktorí sa prebíjajú cez post-apokalyptickú krajinu a snažia sa znovu nastoliť civilizáciu. Stu Redman, Frannie Goldsmith, Larry Underwood, Glen Bateman, matka Abigail ale aj záporáci ako Harold Lauder či hlavný černokňažník Randall Flagg, to sú všetko nadmieru životné postavy, ktoré sa vryjú do pamäti a zostanú tam. Jedinečná je aj kompozícia knihy od zdánlivo nevinného počiatku pandémie, cez masový chaos až po nový začiatok v mestečku Boulder. Rovnako tak téma nadprirodzena a súboja dobra so zlom. Aj napriek naťahovanému záveru a mnoho nudnejších pasáží som túto knihu s chuťou dočítal a zaraďujem ju medzi svoje knižné srdcovky.

31.10.2020 5 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

V knihe s názvom "Uzol" sme mali možnosť poznať, aké boli začiatky kriminalistickej kariéry Richarda Krauza. Táto kniha na Uzol priamo nadväzuje a odohráva sa cca len pár dní po konci predchádzajúcej knihy. V socialistickom Československu to začíná vrieť a policajti musia chce-neche zasahovať pri sviečkovej manifestácii, východný blok sa rozpadá. V tejto dusnej atmosfére je v lesoparku pri jednom sídlisku nájdená brutálne zavraždená dievčina. Trojica detektívov Krauz-Burger-Hanzel sa vydáva na miesto činu. Lenže pre jedného z nich to bude prípad veľmi neobyčajný a s obeťou ho spájal intímny vzťah. Básnik je zvláštny nielen svojou (ako vždy bezchybne zachytenou) dobovou atmosférou postupného pádu komunizmu, ale aj tým, že teno prípad bude Krauzova osobná záležitosť a znovu sme oboznámení s Richardovým portfoliom žien. Autor tu dej strieda s veľmi vtipnou vedľajšou dejovou líniou natáčania vojnového filmu a všetky vtipy tu dokonalo vychádzajú. Záver je síce mierne deus ex machina, ale výsledný dojem mi to rozhodne nepokazilo. Naopak, myslím si že sa jedna o zatiaľ jeden z najlepších Dánových titulov.

26.09.2018 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Na počiatku 90. rokov nastali v Československu prudké a radikálne zmeny. Pád komunizmu a nástup nových politických pomerov znamenal aj jednu rozsiahlu a v prvej rade neuváženú amnesiu, na základe ktorej sa dostali na slobodu nenapraviteľní zločinci. Jedným z týchto zločincov bol aj Ondrej Rigo - modranský Cigáň a recidivista, ktorý počas svojho pobytu na slobode od júna 1990 do marca 1992 spáchal 9 mimoriadne brutálnych vrážd. Z toho dve vraždy v nemeckom Mníchove a jednu vraždu dokonca až na predmestí Amsterdamu v Holandsku. Tento dodnes šokujúci prípad sériového vraha sa stal námetom pre túto naturalistickú a v mnohých ohľadoch až hororovú knihu. Som presvedčený že Dominik Dán musel byť jedným z vyšterovateľov, ktorí tento prípad mali na starosti, pretože ním popísané fakty a detaily o tom svedčia. Naši starí známí "vraždári" budú mať tentoraz plné ruky práce, navyše v nových pomeroch, kde nosiť stranícku legitimáciu už bol dávny prežitok a protekcia nič neznamenala. Nervozita kriminalistov stúpa a s ňou zároveň aj brutalita vraha. Táto kniha s veľavravným názvom "Beštia" je podľa mňa jeden z najväčších autorových majsterštykov a vzhľadom k tomu, že je to moja 5. kniha, ktorú som od Dána čítal, zaraďujem ju medzi obľúbené. Dobrá práca maestro.

20.07.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Ďalšia ultra-mrazivá detektívka z Nórska, ktorá predchádzajúci diel hravo prebíja a prináša nám psycho-thriller s hororovými prvkami. Autorovi patrí pochvala hlavne za to, že sa mu skutočne podarilo držať mňa v neistote až do finále. Precízne vykreslené charaktery a depresívna atmosféra. V tomto Škandinávci fakt vedú. Za mňa maximálna spokojnosť.

02.04.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Geniálne napísaný psychologický thriller o mladíkovi s "veľmi netradičným" menom John Smith, ktorý sa po štyroch rokoch kómy vracia do života obdarený jasnovideckými schopnosťami. Zo začiatku využíva svojho daru ako pomoci ľuďom vo svojom okolí. Ochraňuje ľudí od katastrof a nehôd a časom sa stáva "hviezdou" bulvárnych plátkov. Až nekoršie stretne jednoho bezcharakterného politika a zistí že tento je pre hrozbou pre budúcnosť nielen USA, ale aj celého Sveta. Rozhodne sa teda jednať. King príbeh zasadil do búrlivého obdobia 70. rokov po prehratej vojne vo Vietname a nechválne známej afére Watergate. King sa vedel pri písaní vždy dokonalo pohrať s postavami, tu to ale dáva priam majstrovsky a jednotlivé vzťahy Johnnyho napríklad s jeho bývalou Sarah, s šerifom Bannermanom či s Chuckom Chatsworthom tu fungujú na výbornú. Naposledy som si tak obľúbil postavy v "TO" a aj tu mi prirástli k srdcu ako sa mi u jeho kníh už dlho nestalo. Zatiaľ jedna z najlepších Kingoviek čo som mal možnosť čítať, len ma mrzí, že mi táto knižka dlhých 5 rokov od zakúpenia ležala v knižnici a dostal som sa k nej až s takým oneskorením.

06.04.2020 5 z 5

Stalingrad Stalingrad Guido Knopp

Mrazivá a maximálne pôsobivá kniha o trpkých bojoch o mesto na Volge, ktoré sa stalo masovým hrobom 6. armády Wehrmachtu a v konečnom dôsledku aj obratom v 2. svetovej vojne. Zo strategického hľadiska mal Stalingrad neveľký význam. Niesol však meno sovietskeho diktátora a Hitler ho chcel ako svoju osobnú korisť. Bohužiaľ tak v tvrdých bojoch padli zbytočne desaťtisíce vojakov. Nemecký historik Guido Knopp tu s jeho povestnou precíznosťou popisuje ako sa v nemeckom generálnom štábe zrodili plány na dobytie mesta, ako sa Wehrmacht prebíjal cez donskú step až po kruté boje v meste. Zároveň tu autor ostro kritizuje najvyššie velenie na čele s Hitlerom, Keitelom a Jodlom a ostatnými diletantmi. Osud 6. armády bol veľmi trpký a poznačený hladom, krutými mrazmi a infekčnými chorobami. V konečnom dôsledku boli nakoniec vojaci tejto armádnej skupiny obetovaní, aby Hitler neprišiel o svoju pomyselnú prestíž. Vojnové útrapy tu autor popisuje tak naturálne, že mi chvíľami behal mráz po chrbte. Napriek tomu že som toho o Stalingrade čítal a videl veľa, táto kniha moje poznatky zasa o niečo rozšírila, pretože sa opiera o výpovede tých, čo toto peklo prežili a po dlhých rokoch sa vrátili do vlasti. Hladovejúci vojaci mnohokrát siahali aj po kanibalizme či sa dopovali potravinami vyrobenými z chemikálií, aby zahnali hlad, ale nakoniec zomreli otravou. Po knihe "Zajatci", ktorú som od tohto autora čítal pred 3 rokmi, si k vydareným knihám pána Knoppa pridávam ďalší kus a vzhľadom k tomu, že toho o nacizme, holokauste či bojoch Wehrmachtu napísal viac než dosť, môžem sa tešiť na ďalšie tituly.

07.11.2019 5 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Titul s názvom Kožené Srdce je navzájom previazaný s knihami Knieža Smrť a Studňa. I tu sa totiž počiatočný dej točí okolo úmrtia manželky Ota Hanzela. Tentoraz z ďalekej Austrálie prichádza po dlhých rokoch jeho stratený syn. Netrvá dlho a ukáže sa, že má za sebou tajomnú minulosť. Zároveň tu naši vraždári vyšetrujú záhadnú vraždu vysoko postaveného úradníka, ktorému doktor Lengyel na pitve našiel medzi zubami sperma. Rozbieha sa dvojité vyšetrovanie a naši vraždári sa rozdelia na skupinky a tak sa nemôžu navzájom dobierať a hlášiek je tu tiež málo. Kniha má spád a obsahuje štandartné atribúty Dánových kníh, ale záverečné rozkrytie záhady siahajúcej až do obdobia 2. Svetovej Vojny mi predsa len vo výsledku pripadá príliš prefantazírované. Rovnako tak vyšetrovanie prípadu vraždy nie je nijak prekvapivé. Som rád že som Kožené Srdce prečítal, ale nie som si úplne istý či sa k tejto knihe ešte niekedy vrátim. Jedna zo slabších Dánoviek, ktoré sa mi dostali do rúk.

27.08.2018 3 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Po knihe "Nehanebné neviniatko" sa Dominik Dán znovu pustil do prostredia zazobanej elity. Vplyvný bankár je nájdený vo svojej luxusnej vile zastrelený. Rozbieha sa vyšetrovanie, ktoré znovu ukáže, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá a odhalí sa tu celý húf potenciálnych podozrivých. Autor tu opäť dobre pracuje s jednotlivými postavami a z dotyčnej Sáry a jej arogantného a samoľúbeho správania vám bude zaručene na zvracanie. Už dlho som v dánovkách nezažil tak nechutnú postavu. Znovu sa tu dočkáme skorumpovaných prokurátorov i papalášov, ktorý majú všetkých a všetko pod palcom. Proste naša každodenná slovenská realita. Ďalší vydarený kus z kníh Dominika Dána.

27.08.2018 4 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Tentoraz si Dán posvietil na špinavé praktiky novodobých lúpežníkov v drahých oblekoch - developerov, ktorí bez akýchkoľvek škrupúľ búrajú a rozkopávajú historické pamiatky v Bratislave a okolí. V chatárskej oblasti pod Devínom bol nájdený zavraždený stavebný podnikateľ, ktorý riadil stavbu jednému zazobancovi, ktorý je známy svojou násilníckou povahou. Miesto stavby je atraktívne aj pre archeológov, ktorí vedia že sa tam pravdepodobne nachádza množstvo zakopaných artefaktov. Kto a z akého dôvodu teda dotyčného podnikateľa zabil? Práve v tomto diele je niekoľko podozrivých a ako sa dočítame, každý z nich by na to mal dôvod. Opäť pútavé čítanie, ktoré som prečítal v priebehu dvoch dní.

30.03.2018 4 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Majstrovské literárne dielo o jednom mocnom mafiánskom klane, ktorý si postupne podrobil podstatnú časť východného pobrežia USA a následne expandoval na západ, smerom Las Vegas. Precízne napísané postavy, hustá atmosféra ale aj krvavé a násilné scény, z ktorých sa občas až dvíha žalúdok. K tomu je pridaný dokonalý opis mafiánských praktík, ktoré zasahovali a aj dnes zasahujú do politických kruhov a samosprávy. Trochu mňa pri čítaní nudili pasáže s Johnnym Fontamom, ale to je asi jediná vada na kráse tohto precízneho magnum opusu. Zaraďujem medzi knižné srdcovky.

25.03.2018 5 z 5

Čierna hra: Vláda mafie Čierna hra: Vláda mafie Jozef Karika

Deväťdesiate roky 20. storočia na Slovensku boli charakterizované mnohými radikálnymi zmenami. V prvom rade sme začali prechádzať od komunizmu ku kapitalizmu a následne v roku 1993 vznikla aj samostatná Slovenská Republika. Okrem toho boli tieto roky charakteristické do tej doby nevídanou explóziou kriminality a násilia, ktoré zachádzali do tých najextrémnejších podôb. Ako huby po daždi začali vznikať skupiny organizovaného zločinu a spoločne s vládnucou garnitúrou, ktorú v tej dobe predstavovala mečiarovská zgerba z HZDS, začali mafiáni rozkrádať všetko, čo sa len dalo. Kniha "Čierna Hra - vláda mafie" bola pre mňa viac než príjemným prekvapením. Autor tu využíva dobové reálie a veľmi autentickým spôsobom zachycuje premeny slovenskej spoločnosti v 90. rokoch. Ako sa rozbiehala gigantická privatizácia a podnikanie, dostávali sa ku korytu aj amorálne osobnosti i radoví kriminálnici až po úbohých výpalníkov. Kniha sleduje viacero postáv a charakter každej z nich je vykreslený viac než do hĺbky. V knihe mňa veľmi šokovala nevídaná brutalita, ktorú autor do knihy zakomponoval. Ale práve také deväťdesiate roky boli. Krvavé a brutálne.

03.07.2017 4 z 5