Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Drogy lidského těla Drogy lidského těla Joseph Zehentbauer

Zajímavé a srozumitelně podané. Například jednou z metod stimulace tělu vlastních drog je příjemným způsobem "zajištěný" nedostatek spánku, který může trvale zlepšit depresivní náladu mobilizací noradrenalinu, tělu vlastních psychedelik a serotoninu. Autor - lékař - mimo jiné cituje objevitele LSD A. Hofmanna: "LSD má význam, pouze pokud je přijímáno jako sakrální droga. Nemá smysl, pokud je užíváno pouze pro požitek samotný nebo jako prostředek dostat se nějakým způsobem dále. Užití LSD musí předcházet psychická příprava podobná té u mysterijních kultů, kde až do posledního sezení, kdy člověk požije svatý nápoj, probíhají přípravná opatření..." A protože totéž by se dalo říci o všech "šamanských" drogách, je téma knihy v dnešní době jednoznačně přínosem.

26.10.2015

Světlo géniů Světlo géniů Květoslav Minařík

Z předmluvy: "... toužím ukázat cestu těm, kdo hledají na cestách prožívání v sobě samých a postoupili už tak daleko, že začínají chápat význam psychických projevů jakožto činitelů, které tak mocně ovlivňují pocity lidí. Význam pociťování je v tom, že se jím vlastně utvářejí životní a mravní názory každého člověka; tyto názory zase vytvářejí životní podmínky pro společenské soužití..."
"... Nesmyslné teorie některých blouznivých snílků bohužel postavily psychologicky nezávadné nauky mystické a jógické do tak špatného světla, že i seriózně smýšlející vědec nad nimi mávne rukou. Zdá se mi, že tak jedno zlo podporuje druhé, a proto jen málokdo pochopí, že vina není v nauce. Vinni jsou ti, kdo prohlašují, že ji znají nebo že ji uskutečnili..."

24.10.2015 5 z 5

Učení Fráni Drtikola - Od čakramů k nemyšlení Učení Fráni Drtikola - Od čakramů k nemyšlení Jan Lípa

Nezlobte se, ale tohle snad ani nemuselo být.

18.10.2015

Pam a Pum Pam a Pum Jana Šimková

Na čtení nahlas to bylo trochu náročnější (zkuste několikrát za stránku říct Pum s Pamem nebo Pam s Pumem) a celkově to bylo asi pro starší děti, ale dítku se to líbilo.

17.10.2015

Pohádky z vodních hlubin Pohádky z vodních hlubin Magdalena Wagnerová

Moc nás to nebavilo.

17.10.2015

Edgar Cayce: americký prorok Edgar Cayce: americký prorok Sidney Kirkpatrick

První půlka téhle bichle je spíše životopis, druhá spíše nářez. Podle "Zdroje" jsou výsledky výkladů do velké míry ovlivněny myšlenkami vedoucího výkladu a jeho příjemce, což se na životě Edgara značně podepsalo, když se snažil svých schopností využít k hledání ropy a pokladů. K astrologii říká, že vliv žádného nebeského tělesa není silnější, než lidská vůle, a značně překvapivě vysvětluje, proč mají planety na bytosti vliv. Některým nemocným "Zdroj" radil, aby "nejprve budovali víru v Boha a v sebe sama, než se pustí do léčby různých onemocnění", a jiné nabádá, aby se nikomu nevysmívali a netropili si posměch z jejich životní situace. Cayce dospěl k závěru, že u kořene většiny nemocí leží strach, přesto "Zdroj" varuje, abychom se nesnažili léčit jedině duchovně. A i když tak úplně nechápu, proč bezobsažné "vstupy" různých proroků a archandělů byly napsány velkými písmeny, (snad pro zdůraznění vlivu, jaký měly na zúčastněné), s jednou zásadní radou, která se táhne mnohými výklady, můžu jedině souhlasit: "Nejprve se naučte spolupracovat!"

14.10.2015 4 z 5

Cesta bílých oblaků Cesta bílých oblaků Anagárika Góvinda (p)

"Jestliže je každý detail našeho života plánovaný a regulovaný a každý zlomek času předem předurčený, potom poslední zbyteček našeho neomezeného a bezčasého bytí, v němž existuje svoboda duše, bude udušen. Tato svoboda nespočívá v tom, že si budeme dělat, „co chceme“, není to ani libovůle, ani svéhlavost, ani žízeň po dobrodružstvích, ale schopnost přijmout neočekávané, netušené situace života, dobré stejně jako špatné, s otevřenou myslí; je to schopnost adaptovat se na nekonečnou různorodost podmínek bez ztráty důvěry v hlubší spojení mezi vnitřním a vnějším světem. Je to spontánní jistota nebýt nikdy spoután prostorem ani časem, schopnost zažít plnost obou bez lpění na kterémkoli z jejich aktérů, aniž bychom se jich pokoušeli zmocnit pomocí svévolného rozdělení."

23.09.2015

Diagnostika karmy 1 - Soustava autoregulace pole Diagnostika karmy 1 - Soustava autoregulace pole Sergej Nikolajevič Lazarev

Knihu lze považovat za "svědectví" z počátků autorovy cesty. V průběhu dalších dílů se jeho zkušenosti množí a názory tříbí. Autora nebo jeho dílo nelze posuzovat podle několika prvních děl. Ale nejde je ani vynechat, jinak by člověk patrně dobře neporozuměl.

11.08.2015

Anunnakové a hledání nesmrtelnosti Anunnakové a hledání nesmrtelnosti Zecharia Sitchin

Kdybych na tuhle knihu narazila jako na první Sitchinovu, ani bych ji nedočetla a určitě bych po žádné další nesáhla.

25.07.2015

Zapomeň na Alzheimera Zapomeň na Alzheimera Cornelia Stolze

Cit.: "Fatální problém spočívá v tom, že čím jsme starší, tím snadněji upadneme do začarovaného kruhu moderní medicíny. Po chybných diagnózách následují chybné terapie s vedlejšími účinky a nadprůměrným množstvím léků. Kdo má smůlu na lhostejné příbuzné a lékaře, ten se již z těchto osidel do konce života nevymotá."
Děti naše, prosím vás, přečtěte si to, a až budeme z nějakého důvodu vypadat jako dementní, braňte nás. :-)

02.07.2015 5 z 5

Pecička Pecička Petra Talová

Při čtení jsem měla často pocit, že je kniha spíše pro dospělé...

25.06.2015

Cit.: "Copak je možné cpát exkrementy v takovém množství do vody? Suchozemcovo hovno přece patří do půdy."

23.06.2015

Nostradamus: vize budoucnosti Nostradamus: vize budoucnosti J. H. Brennan

Četla jsem až od kapitoly 16 - Vize budoucnosti. Opět, zjednodušeně řečeno, akorát "značné problémy při interpretaci". Alespoň ale autor nevěřil na konec světa r. 1999.

14.06.2015

Mysterium zrození Mysterium zrození Pavel Ziegler

Ne(po)líbilo.

07.06.2015

Pozor, lékař! - Návštěva lékaře může vést ke smrti Pozor, lékař! - Návštěva lékaře může vést ke smrti Bernd Neumann

Krátké, poměrně čtivé, čerstvá čísla a občas i pro mě nějaká ta "novinka", která mi zatím unikala, nejen o vyšetření na rakovinu prostaty, ale například i o tom, jak jsme se ne/zbavili antibiotik v mase, cit.: "Dnes už je zvířatům v EU preventivní podávání antibiotik zakázáno. Mohou se ovšem podávat všem kusům ve stádu, pokud některý z nich onemocněl a lze předpokládat, že by se nakazilo celé stádo.
Můžeme jistě právem pochybovat, že takový předpis v běžné praxi situaci významně změnil."

29.05.2015

Kouzelný polštář Kouzelný polštář Kateřina Sechovcová

Roztomile krásné.

25.05.2015 5 z 5

Revoluce vědomí Revoluce vědomí Stanislav Grof

Pánové prominou, ale nějak mě to nezaujalo, takže jsem se rozhodla knihu odložit nepřečtenou.

21.05.2015

Moje vítězství nad autismem Moje vítězství nad autismem Tamara Morarová

Pro mě to byl nervydrásající doják.

27.04.2015 5 z 5

Svět bez rakoviny - Příběh vitamínu B17 Svět bez rakoviny - Příběh vitamínu B17 Edward Griffin

Jako děti jsme pecky z meruněk jedly, měly jsme jediné omezení od rodičů, abychom jich nesnědly moc, což ovšem ani nešlo, pecek málo a dětí, s nimiž jsme se musely dělit, spousta. V dospělosti jsem pod vlivem "osvěty" začala ochutnávat dětem každou mandli, jestli není nahořklá, a pecky z meruněk nepřicházely v úvahu vůbec. Tak minimálně tohoto hysterického přístupu jsem se po přečtení knihy zbavila. První půlka je čtivá a vypráví o vitaminu B17, druhá je nudná a je o tom, proč nemáme na výběr.

27.04.2015

Gruffalinka Gruffalinka Julia Donaldson

Technicky máme problém s hadem v zimě. Jediné překvapení zde je, jak si myška nakonec poradila. Gruffalo čtený jako první byl větší překvápko i legrace. Je stále otevřený a dítko si v něm v nadšení louská samo.

13.04.2015