JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Emil a detektívi Emil a detektívi Erich Kästner

Už to je pár rokov... kniha je z mojich čitateľských začiatkov, keď mi ešte otec tĺkol knihy o hlavu aby vo mne ku nim vybudoval nejaký pozitívny vzťah a som mu za to vďačný. A ku knihe? Vrelo odporúčam pre mládež, je mi do plaču keď vidím niektoré tituly v "knižnici" mojej malej sestry...

02.09.2021 5 z 5

Faidra Faidra Jean Racine

Nedá sa povedať, že by som z tohto diela ostal vykoľajený, dráma nie je tým čo vyhľadávam. Inscenácia by možno bola pre mňa zaujímavejšia.

02.09.2021 2 z 5

Chronická nevinnost Chronická nevinnost Klaus Rifbjerg

Začiatok je plný zbytočných kecov, bez nich by to však tak krásne neklaplo, bez nich by som si nevšimol tú zmenu... bez nich by jeho posledná myšlienka tak krásne nevynikla...

02.09.2021 5 z 5

Skandál v dobré rodině Skandál v dobré rodině Hjalmar Bergman

Pobavilo (keby čitateľ sledoval moju tvár, zazrel by jemné pousmiatie). Autorovi kvitujem hlavne opisy "okľukou", ktoré podnecujú k sústredeniu sa a tam moja pochvala končí. Proste pre mňa slabý príbeh.

31.08.2021 2 z 5

Letím do bouřky Letím do bouřky Daniil Granin (p)

Úchvatná kniha, nádherné vykreslenie ľudských charakterov a teda človeka ako takého, neobyčajné prostredie, ktoré je fantastickým javiskom pre tento príbeh a samotné postavy, neviem čo vlastne podtrhnúť...

28.08.2021 5 z 5

Zem ľudí Zem ľudí Antoine de Saint-Exupéry

Vďaka tejto knihe som pochopil, prečo letci zbožňujú lietanie, až v oblakoch začína sloboda...

27.08.2021 5 z 5

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

Problematika ma vyslovene nezaujíma, no ide o pútavo napísanú knihu, ktorá sa číta rýchlo. Trochu zbytočne rozsiahle mi pripadali niektoré životopisy. Čo mi kniha dala? Ťažko povedať... Zaujalo hlavne obdobie holokaustu a inak sú to proste dejiny národa. Môj pohľad/svetonázor kniha nezmenila, len prispela k zamysleniu sa nad "objektivitou" chorobnej nenávisti voči tomuto národu kedy obchodník má pravdu a "vykorisťovaný" zúri.

08.08.2021 4 z 5

Červený koníček Červený koníček John Steinbeck

Pre deti a mládež? Nepovedal by som, aspoň nie pre deti, aj keď až tak nevhodné mi to nepripadá po tom čo som mal možnosť vidieť v televízii pre deti a mládež. Každopádne, kniha mi padla pod ruku a som spokojný, pútavé, zaujímavé, a skutočne trochu detské, vrátite sa do mladých čias, nie na miesta, ale k pocitom, pocitom a pohľadom, ktoré s vekom strácame.

14.07.2021 5 z 5

Ten zatracený případ v Kosí ulici Ten zatracený případ v Kosí ulici Carlo Emilio Gadda

Kriminálka, ktorej dej sa dal vtesnať na desať strán... Dielo je nápadné kvetnatými a farbistými opismi, ktorých pomer voči deju však presiahol mnou znesiteľnú mieru. Spočiatku zaujímavý príbeh pomaly spomaľujú niekoľkostranové opisy, ktoré dokonale vykreslia scénu, na ktorej sa však vďaka tomu skoro nič nedeje.

19.06.2021 2 z 5

Vývoj v anorganickej prírode Vývoj v anorganickej prírode Ján Babčan

Na svoju dobu išlo určite o veľmi podstatné dielo, no vzhľadom na pokrok vo výskume a rozširovanie našich vedomostí bude kniha už trochu zastaraná, čo priznáva aj samotný autor, odvolávajúc sa na pokračujúci výskum vesmíru atď.. Avšak, stále poskytuje dostatočný obraz na to ako to bolo (predpokladá sa, že to bolo), na mňa možno až priveľa chémie, tá sa však dala prekonať. Vtedy 5, dnes s ohliadnutím na pokrok 2-3, len kvôli veku.

26.05.2021 3 z 5

Motorové lokomotivy T 658.0, T 698.0, T 678.0, T 679.0 Motorové lokomotivy T 658.0, T 698.0, T 678.0, T 679.0 Vladislav Borek

Skvelá monografia o legendárnych strojoch. Dal by sa možno vytknúť nepomer fotografií pri jednotlivých strojoch, spôsobený však hlavne dĺžkou prevádzky daného stroja. Občas tiež pokrivkávajú prepisy slovenčiny. Avšak, vzhľadom na rok vydania ide o výborné dielo. Aj napriek tejto a ďalšej monografii "Pomaranče pod Pustým hradom" však stále ostáva pár nezodpovedaných otázok, preto dúfam, že sa ešte nejakej monografie dočkáme.

26.04.2021 5 z 5

Žebřík do nebe Žebřík do nebe Jan Fridegård

Akou odpornou sa mi zdala hlavná postava na začiatku, takou blízkou mi bola na konci, on Lars Hård. Fantastická pútavá kniha, je krásnym obrazom prerodu človeka skúšaného životom a sebou samým. Najkrajšie je postupné precitnutie a uvedomenie si pravdy.

23.04.2021 5 z 5

Uličky môjho detstva Uličky môjho detstva Jurij Markovič Nagibin

Príjemné čítanie spomienok z detstva. Napísané hravo a pútavo.
"Mali by sme zanechať nejakú stopu v dušiach tých, s ktorými nás život privedie do styku."

13.04.2021 3 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Prečítané... nedá sa povedať, že by ma kniha obzvlášť nadchla. Názor nikomu neberiem, no ja som v nej nič nové/prevratné nenašiel.

31.03.2021 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Čo povedať? Čím staršia, tým pútavejšia. Krásny pohľad do dievčenskej mladosti a dospievajúcej duše. Annine myšlienky nútia k určitému zamysleniu, minimálne nad intelektom a vnútorným svetom súčasnej mládeže, kde sa nachádza? V akom je stave?

Nazvať knihu svedectvom o holokauste je trochu "mimo". Spomínajú sa tu "tieto" veci, no skôr okrajovo. Niektorým čitateľom bohužiaľ neosvetlí pojem holokaust ani doslov, v ktorom je popísaný osud jednotlivých obyvateľov zadného domu. Je proste nutné niečo o tom vedieť aby sme dokázali pochopiť, že dievča s menom Anna skutočne žilo a že jej život skutočne skončil na jednom z najodpornejších miest, ktoré kedy existovali. Tak neskutočne som jej prial život...

Knihu nehodnotím, čítal som ju totiž v trochu "inom rozmere", možno aj vďaka tomu zanechala vo mne hlbokú stopu. Anna, vďaka za krásnu knihu, aj napriek pokusu o vymazanie si sa stala jednou z najznámejších spisovateliek.

23.03.2021

Wouterko Pieterse Wouterko Pieterse Multatuli (p)

Nekonečná kniha s extrémne tenkými stranami, aspoň u tohto vydania. Čo povedať? Mať za ženu Wouterovu matku, buď hodím slučku jej alebo sebe. Každopádne veľmi zaujímavý pohľad do života tohto chlapca.

03.03.2021 5 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Čítané skôr zo záujmu ako povinnosti, chvíľu trvalo kým som to vôbec zohnal... Chápem tých obmedzencov, ktorí na knihu nadávajú len z princípu, že v názve je komunizmus, žite ďalej v svojej hlúposti. Knihu som prečítal a s väčšinou postojov súhlasím, nie je to utópia, len ľudia majú strach a nevedia uvažovať v inom rozmere ako sú peniaze a súčasné konvencie. Chcel som sem napísať dlhú úvahu no nemalo by to zmysel. Hlupáka nepoučíš, bežného nepresvedčíš a chápavým nič hovoriť netreba. Kľudne napíšte, že som boľševik, komunista, vymytý mozog a pod.. Ja na rozdiel od vás čítam s porozumením a uvažujem aj za hranicami vašej obmedzenosti - toto nie je útok, len konštatovanie, vy ste otrokmi peňazí a evidentne vám to vyhovuje, mne nie. (P.S. A prosím nepíšte nezmysly typu: Za komunizmu v ČSSR..., Pozri na komunizmus v Číne... - komunizmus ešte nikde a nikdy dosiahnutý nebol!!!)

28.01.2021

Knihy malých duší Knihy malých duší Louis Couperus

Kniha o zbytočných ľuďoch, aj tak by mohol znieť názov tohto nie až tak zbytočného diela. Je pravda, že kniha je len akousi kronikou jednej rodiny, ktorá stavia na rozhovoroch a pohľadoch na jednotlivé postavy pri "rodinných stretnutiach" a návštevách, nič iné sa ani nedeje. Atmosféra je melancholická, občasné zvraty sú však niekedy až mrazivé. Mne však učarovali hlavne pohľady na spoločenské konvencie a medziľudské vzťahy.

28.01.2021 5 z 5

Kaput Kaput Curzio Malaparte (p)

Kaput alebo Ako efektívne využiť psi, Čím všetkým sa dá naplniť vedro, Rozcestník, "Opotrebované" ženy a rôzne ďalšie pozorovania a zvrátenosti. V knihe je množstvo perál zachytávajúcich taký "bežný" život "tej" doby. Knihu som bral ako zaujímavé čítanie vzhľadom na kolísavú dôveryhodnosť niektorých príhod, no väčšina z nich asi od pravdy ďaleko mať nebude.

15.01.2021 4 z 5

Bitúnok č. 5 Bitúnok č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Som jeden z tých nešťastníkov, ktorý po knihe siahol kvôli Drážďanom, ktoré sa v nej spomenú asi trikrát a je im venovaná jedna, možno dve strany... Autor mi možno chcel odovzdať nejakú ušľachtilú myšlienku no štýl ktorým na to išiel mi nesedí.

11.01.2021 3 z 5