JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Snúbenica Snúbenica Alexandr Borisovič Čakovskij

Troška mystické, troška utopistické. Neviem či autor písal pod vplyvom uvoľnenia režimu v tej dobe a viere v príchod novej éry, no dielo je plné ideálnych zhôd okolností. Hlavný hrdina, ktorý tam vlastne ani nebol, mi bol mimoriadne sympatický pre svoje náhľady na svet. Takisto ma pohltilo postupné skladanie mozaiky prípadu. Celkovo však na mňa pôsobí súbeh udalostí vykreslený autorom až príliš šťastne, aj keď je pravdou, že všetko povedané nebolo. Aj napriek rozprávkovému víťazstvu dobra nad zlom (alebo preň?) hodnotím ako hodnotím.

26.03.2024 4 z 5

Fenomén J. V. Stalina - výber z novinových článkov Fenomén J. V. Stalina - výber z novinových článkov Alexandr Jevgeňjevič Bovin

Pokus o paľbu do vlastných radov, v tej dobe určite zaujímavý počin. Z dnešného hľadiska však podľa môjho názoru chýba objektívnosť. Z knihy je cítiť, že vznikla ešte v sovietskej dobe. Tým nenarážam len na skutočnosť, že určité aspekty neboli stále známe ale aj prístup autorov. Niektorí autori článkov sa akoby za každú cenu snažia túto spornú osobnosť odsúdiť, neviem či vplyvom voľnejšej atmosféry alebo snahy urobiť poriadok v minulosti strany. Osobu Stalina nehájim, no táto zbierka je len slabým náčrtom celej problematiky.

21.03.2024 2 z 5

Hromobitie na kamennom nebi Hromobitie na kamennom nebi André Stil

Možno sú aj tri hviezdy veľa. Zaujímavým bol hlavne štýl rozprávania z pohľadu rôznych postáv, aj keď hlavné slovo mali bratia. Na knihe možno vyzdvihnúť pohľad do danej doby, ktorá je však skôr len podkladom pre riešenie morálneho problému. Ten sa stane ústrednou témou vzťahu medzi hrdinami diela. Celkovo však kniha z môjho pohľadu ničím nevyčnieva.

19.03.2024 3 z 5

Lovec Lovec James Aldridge

Kniha svojmu názvu nezostala nič dlžná. Páchne z nej však človečina a to sa mi páči.

16.03.2024 5 z 5

Titan Titan Theodore Dreiser

Po Dreiserovi som siahol po predošlej skúsenosti so Sestřičkou Carrie a myslím, že dojem bol ešte lepší. Na knihe oceňujem hlavne vykreslenie spoločnosti tej doby, ktoré však platí snáď dodnes. Spočiatku som mal pocit, že kniha sa zvrháva len na opisovanie pletiek smotánky. V priebehu čítania však do seba všetko krásne zapadlo. Priznávam, že postava Coperwooda ma nadchla, hlavne pre jeho cieľavedomosť, no otvorila vo mne aj rôzne otázky. Hlavný hrdina sa tak pre mňa nateraz stáva spornou osobou, ktorú snáď časom niekam zaradím.

09.03.2024 5 z 5

Kentaur Kentaur John Updike

Knihe som neprišiel na chuť, možno som ešte nedozrel, možno pre mňa Updike nie je.

02.03.2024 3 z 5

Páni Golovlevovci Páni Golovlevovci M. J. Saltykov-Ščedrin (p)

Po prvej tretine knihy som mal pocit, že už ma nemá čo prekvapiť a pôjde o taký priemer. Potom sa však dostal k "slovu" Judášik a zvereným slovom nešetril. Na odpornejšieho hrdinu knihy/ľudský charakter si vo svojej literárnej pamäti nespomínam. A nakoniec nastupujú na scénu aj nešťastné sestry. Tie krásne vykresľujú smutný kruh nevydareného detstva a ešte horšej dospelosti. Svojim spôsobom sú výstrahou pre dnešnú generáciu zarábajúcu len na svojej kráse, ktorá sa však časom pominie. Práve pre nechuť a hnus, ktorý vo mne kniha, no hlavne jej hrdinovia vyvolali, hodnotím tak vysoko.

02.03.2024 5 z 5

Nakladanie a upevňovanie nákladu v cestnej doprave Nakladanie a upevňovanie nákladu v cestnej doprave Juraj Jagelčák

Kniha zrozumiteľným spôsobom popisuje problematiku, pomohla mi v zorientovaní sa v určitých oblastiach. Prečítal som obe vydania, hodnotnejšie je samozrejme to druhé, prepracované - detailnejší rozbor problematiky.

24.01.2024 5 z 5

Citadela Citadela Archibald Joseph Cronin

Môžem len odporúčať. Knihy o vidieckych lekároch všeobecne si ma v poslednej dobe získavajú, resp. žiadna z nich ma zatiaľ nesklamala. Predo mnou komentujúci majú v mnohých veciach pravdu, aj v tom, čo sa im na knihe nepáči, mňa si však kniha získala práve pre to, proste príjemný začiatok čitateľského roka.

24.01.2024 5 z 5

Kniha snobov Kniha snobov William Makepeace Thackeray

No, nič moc, ľahký podpriemer. Kniha ma ničím neoslovila a u mňa zapadne do zabudnutia.

24.01.2024 2 z 5

Džungľa Džungľa Upton Sinclair

Mimoriadne depresívne dielo. Čo z toho je propaganda a čo je pravda tu posudzovať nebudem. Kniha však zanecháva vo mne silný dojem, hlavne prvé dve tretiny. Posledná, v podobe nájdenia svetla v živote, je však už dosť nudná a rozpačitá. Knihu však určite odporúčam, či už ste robotník alebo majiteľ.

06.10.2023 4 z 5

Biedni ľudia Biedni ľudia Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Trebárs korešpondencia ma až tak neočarila, veľmi výstižné však bolo stvárnenie nadriadeného medzi "poddanými". Titul klasik si však jednoznačne zaslúži.

20.09.2023 4 z 5

Bojovali za vlasť Bojovali za vlasť Michail Alexandrovič Šolochov

Pre mňa priemer. Dojem z knihy snáď skazilo aj pozretie filmu pred prečítaním. Film mi však zas pomohol dokresliť niektoré výjavy z knihy - hlavne chlapca mávajúceho odchádzajúcim vojakom, pre mňa už nezabudnuteľný obrázok. Myslím si však, že autor dobre vystihol atmosféru a "strasti" vojenského života, hlavne Lopachinov finálny boj s ženou-sochou.

04.08.2023 3 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Po dlhej dobe zas nejaký klenot, ktorý mi mimoriadne zlepšil náladu. Možno autorov humor každému nesadne, no ja som mal problém svoj "híkajúci" smiech udržať vo vlaku na uzde. "Trapák" Jim v hlavnej úlohe mi z celého zoskupenia postáv pripadal najkompletnejší. Na nezaplatenie bola aj postava Atkinsa a jeho pomocná ruka. Opis postáv z pohľadu Jima a beh myšlienok v jeho hlave boli predzvesťou skvelého čítania. Ale až weekend bol skutočným začiatkom celej komédie. Úprimne si nepamätám, že by ma iná kniha alebo nejaký film pobavili podobne.

28.07.2023 5 z 5

Tri vrecia pšenice Tri vrecia pšenice Vladimir Fjodorovič Těndrjakov

Krátka knižka o živote v zázemí počas vojnových rokov. Nie ani tak o živote ako o zásobovaní frontu a žmýkania zdrojov - materiálnych aj ľudských. Fascinujúci bol pre mňa hlavne zápas povinnosti a ľudskosti, malého Stalina a veľkého Campanellu.

27.07.2023 3 z 5

Prví ľudia na Mesiaci Prví ľudia na Mesiaci Herbert George Wells

Sci-fi nepatrí medzi môj okruh záľub v literatúre a čím staršie, tým horšie. Dúfal som, že kniha sa bude niesť v podobnom duchu ako iná z tvorby autora no zmýlil som sa. Výber však neľutujem, pretože som v knihe našiel pár zamyslení nad ľudskou rasou. Knihu som síce zhltol, no nebavila ma tak ako iné knihy, ktoré si cením vysoko.

27.07.2023 2 z 5

Príbeh pána Pollyho Príbeh pána Pollyho Herbert George Wells

Pri čítaní mi pomohol autorov štýl písania, je mi mimoriadne sympatický a je to hlavný dôvod môjho hodnotenia (inak by bolo slabšie). Kniha je však o obyčajnom životnom príbehu jedného človeka, ktorý sa vďaka nedostatku odhodlania ocitol tam kde sa ocitol a dostal tam kam sa dostal. Pobavil ma duel so strýkom Jimom.

22.07.2023 3 z 5

Kreutzerova sonáta a iné novely Kreutzerova sonáta a iné novely Lev Nikolajevič Tolstoj

Myslím, že ruskí realisti predbehli svoju dobu a vlastne akúkoľvek dobu, a svojou tvorbou deklasovali väčšinu spisovateľov. K zbierke som sa dostal skrz odporúčanie diela Otec Sergij. Bez ďalšieho mučenia sa však priznám, že som som zhltol celý výber, z ktorého mi najviac imponuje práve Kreutzerova sonáta. Náhľady v nej rozvedené ma nechali po dočítaní dlho v úvahách.

18.07.2023 5 z 5

Podnikový výlet Podnikový výlet Beryl Bainbridge

Prvá časť knihy o podnikovom výlete bola skôr komédiou, no dosť príkrou, hlavne keď som si začal uvedomovať životné osudy hrdiniek a prenášať ich do reality (tým nemám na mysli udalosti po náhlom zvrate). Trúfam si však povedať, že druhá časť, Krajčírka, ma zaujala viac. Dej je síce nulový, no o to silnejšia je sociálna stránka. A to nehovorím o zaujímavom konci diela, mimoriadne nečakanom.

18.07.2023 4 z 5

Vábna Nedžma Vábna Nedžma Yacine Kateb

Ak by som hodnotil knihu podľa schopností autora a tvorby jeho krajanov, tak by som asi doposiaľ žiadnu knihu neohodnotil. Aj keby som chcel vychádzať z doslovu, ktorý čiastočne vysvetľuje zmiešanosť dojmov z tohto diela, tak by som nemohol správne zhodnotiť dielo. Na mňa kniha miestami pôsobila ako slohová práca zo ZŠ, inde boli zas použité strohé dialógy pre mňa nedostatočné a niektoré narážky či obrazy s mojimi znalosťami danej kultúry nepochopiteľné. Nehovorím, že dielo je slabé alebo nudné, len jeho čítanie ma proste nenapĺňalo.

15.07.2023 1 z 5