JankoStirbey

Uličky môjho detstvaUličky môjho detstvaJurij Markovič Nagibin

Príjemné čítanie spomienok z detstva. Napísané hravo a pútavo.
"Mali by sme zanechať nejakú stopu v dušiach tých, s ktorými nás život privedie do styku."

AdventAdventGunnar Gunnarsson

Prečítané... nedá sa povedať, že by ma kniha obzvlášť nadchla. Názor nikomu neberiem, no ja som v nej nič nové/prevratné nenašiel.

Denník Anny FrankovejDenník Anny FrankovejAnne Frank

Čo povedať? Čím staršia, tým pútavejšia. Krásny pohľad do dievčenskej mladosti a dospievajúcej duše. Annine myšlienky nútia k určitému zamysleniu, minimálne nad intelektom a vnútorným svetom súčasnej mládeže, kde sa nachádza? V akom je stave?

Nazvať knihu svedectvom o holokauste je trochu "mimo". Spomínajú sa tu "tieto" veci, no skôr okrajovo. Niektorým čitateľom bohužiaľ neosvetlí pojem holokaust ani doslov, v ktorom je popísaný osud jednotlivých obyvateľov zadného domu. Je proste nutné niečo o tom vedieť aby sme dokázali pochopiť, že dievča s menom Anna skutočne žilo a že jej život skutočne skončil na jednom z najodpornejších miest, ktoré kedy existovali. Tak neskutočne som jej prial život...

Knihu nehodnotím, čítal som ju totiž v trochu "inom rozmere", možno aj vďaka tomu zanechala vo mne hlbokú stopu. Anna, vďaka za krásnu knihu, aj napriek pokusu o vymazanie si sa stala jednou z najznámejších spisovateliek.

Wouterko PieterseWouterko Pieterse. Multatuli (pseudonym)

Nekonečná kniha s extrémne tenkými stranami, aspoň u tohto vydania. Čo povedať? Mať za ženu Wouterovu matku, buď hodím slučku jej alebo sebe. Každopádne veľmi zaujímavý pohľad do života tohto chlapca.

Manifest komunistické stranyManifest komunistické stranyKarl Marx

Čítané skôr zo záujmu ako povinnosti, chvíľu trvalo kým som to vôbec zohnal... Chápem tých obmedzencov, ktorí na knihu nadávajú len z princípu, že v názve je komunizmus, žite ďalej v svojej hlúposti. Knihu som prečítal a s väčšinou postojov súhlasím, nie je to utópia, len ľudia majú strach a nevedia uvažovať v inom rozmere ako sú peniaze a súčasné konvencie. Chcel som sem napísať dlhú úvahu no nemalo by to zmysel. Hlupáka nepoučíš, bežného nepresvedčíš a chápavým nič hovoriť netreba. Kľudne napíšte, že som boľševik, komunista, vymytý mozog a pod.. Ja na rozdiel od vás čítam s porozumením a uvažujem aj za hranicami vašej obmedzenosti - toto nie je útok, len konštatovanie, vy ste otrokmi peňazí a evidentne vám to vyhovuje, mne nie. (P.S. A prosím nepíšte nezmysly typu: Za komunizmu v ČSSR..., Pozri na komunizmus v Číne... - komunizmus ešte nikde a nikdy dosiahnutý nebol!!!)

Knihy malých dušíKnihy malých dušíLouis Couperus

Kniha o zbytočných ľuďoch, aj tak by mohol znieť názov tohto nie až tak zbytočného diela. Je pravda, že kniha je len akousi kronikou jednej rodiny, ktorá stavia na rozhovoroch a pohľadoch na jednotlivé postavy pri "rodinných stretnutiach" a návštevách, nič iné sa ani nedeje. Atmosféra je melancholická, občasné zvraty sú však niekedy až mrazivé. Mne však učarovali hlavne pohľady na spoločenské konvencie a medziľudské vzťahy.

KaputKaputC. Malaparte (pseudonym)

Kaput alebo Ako efektívne využiť psi, Čím všetkým sa dá naplniť vedro, Rozcestník, "Opotrebované" ženy a rôzne ďalšie pozorovania a zvrátenosti. V knihe je množstvo perál zachytávajúcich taký "bežný" život "tej" doby. Knihu som bral ako zaujímavé čítanie vzhľadom na kolísavú dôveryhodnosť niektorých príhod, no väčšina z nich asi od pravdy ďaleko mať nebude.

Bitúnok č. 5Bitúnok č. 5Kurt Vonnegut Jr.

Som jeden z tých nešťastníkov, ktorý po knihe siahol kvôli Drážďanom, ktoré sa v nej spomenú asi trikrát a je im venovaná jedna, možno dve strany... Autor mi možno chcel odovzdať nejakú ušľachtilú myšlienku no štýl ktorým na to išiel mi nesedí.

ÚžasÚžasHugo Claus

Čo sa autor snažil povedať Úžasom som viac menej pochopil až po prečítaní dodatočnej informácie v doslove/prebale, nespomínam si... Mne to až také úžasné neprišlo vzhľadom na to čo sa deje v dnešnej dobe, vždy sa dialo a aj sa bude diať... Oceňujem však pozoruhodnú zápletku.

Živý bičŽivý bičMilo Urban

Pre mňa ojedinelá kniha, vojnový román, do ktorého vojna preniká len odkiaľsi zďaleka, a až postupne sa približuje až svojím vlastným spôsobom pohltí aj zázemie. Mimoriadnosť by som nehľadal v zázemí, ale v tom ako naň, a teda obyvateľov vojna postupne vplýva, dusí ich, čo napokon vedie k nevyhnutnej katastrofe, knihu by som kľudne dal na roveň tej Remarqueovej.

Baron PrášilBaron PrášilGottfried August Bürger

Chcel by som mať predstavivosť toho chlapa...

Piata pečaťPiata pečaťSimon Vestdjik

Môj prístup ku knihe by sa dal označiť za splnenie povinnosti... A s takou chuťou som ju aj čítal, prvá polovica bola pre mňa utrpením vzhľadom na množstvo cirkevných frakcií, teológiu, inkvizíciu, filozofiu a čo ja viem čo a medzi tým sa mi akosi strácal samotný dej. Druhá polovica bola zaujímavejšia vzhľadom na intrigy (to je ľuďom predsa len blízke), preto som možno čítal pozornejšie a aj vplyvom určitého vnútorného rozpoloženia som našiel množstvo, pre mňa, zaujímavých myšlienok. Fanúšikovia El Greca tu možno nájdu pár zaujímavých pohľadov a fanúšikovia inkvizície (ste divní) si možno pripomenú staré zlaté časy. (Nenechajte sa odradiť, len ja mám medzery v cirkevných dejinách a potom sa cítim stratený.)

Chvála bláznivostiChvála bláznivostiErasmus Rotterdamský

Knihy ako je táto ma proste fascinujú. Ľudia, ktorí by chceli v tomto diele hľadať dej alebo príbeh budú sklamaní, táto kniha je o myšlienkach a uvažovaní, nejde o kovbojku alebo grotesku. Opäť si všímam, že knihe je vyčítaná "zastaranosť", neviem, či ja som taký primitív alebo ľudia považujú za nadčasovosť niečo hmatateľné, dynamické, nové, niečo iné? Táto kniha má stále svoju hodnotu, pretože je pravdivá a platná, dobre, neodvádzame desiatky, ale stále sme rovnakí. Proste dielo, ktoré ma svojím spôsobom pobavilo a donútilo sa opäť zamyslieť nad vlastnou životnou filozofiou.

31.12.2020

Noc GirondistůNoc GirondistůJacob Presser

Čím viac chorých, tým menej chorých... Vtipkovať pri tejto téme je úplne nevhodné, no ten cynicko-ironický opis prípravy na transport... Židovský "esesman" rozprávajúci o svojej "práci", celé dielo je v podstate naplnené brutalitou, nie tou hororovou ale tou skutočnou, pohľad na to ako sa z človeka stáva niečo iné ako človek, no nakoniec sa opäť vracia k človeku, hoci už nie je "človekom". Tých osemdesiat strán vás nezabije, hoci sa na nich píše o smrti tisícov...

31.12.2020

ThalassaThalassaJan de Hartog

Nenapadá mi žiadny superlatív, ktorým by som začal svoj komentár... Nikdy som nepociťoval nejaký veľký záujem o námorníctvo alebo potápanie a ani táto kniha ho vo mne nevzbudila, tu by som súhlasil s vyhlásením, že more je "len" kulisa... Kniha proste udrela na to správne miesto svojím príbehom o ľuďoch. Dúfam, že sa raz dočkáme aj čs. vydania Stelly a Mary, už len zo záujmu, ktorý vzbudila posledná časť tejto trilógie.

30.12.2020

Kamenné svadobné lôžkoKamenné svadobné lôžkoHarry Mulisch

Nenáročná kniha z časového hľadiska... horšie je to pri určitých dialógoch a narážkach, hlavne ak sa čitateľ nechá len niesť dejom, na vysvetlenie by možno stačila informácia z prebalu, ale tá je príliš plochá?, zaujímavé dielko.

29.12.2020

Privykaj svetuPrivykaj svetuElisabeth de Jong-Keesing

Od tejto knihy vďaka jej názvu buď to môžete očakávať nejaké citové výlevy(mám zvláštne asociácie...) alebo presne to o čom je. Ja som bol milo prekvapený a už po prvých pár stranách som sa zahĺbil do čítania. Niekoho nadchne príbeh, niekoho nadchne pohľad na nás bez nanútených konvencií.

28.12.2020

Pieter BruegelPieter BruegelFelix Timmermans

Ďalší z životopisov z pera Timmermansa, nedá sa povedať, že by niečím vybočoval, že by ma niečím špeciálne zaujal. Také oddychové čítanie, žiadne náhle zvraty. Je v ňom cítiť dobu, v ktorej maliar žil, ako aj nadšenie z maľovanie a maliarskeho umenia, pri ktorom sa Bruegel držal svojich zásad a išiel proti prúdu. Ak vás nadchol Brouwer tak táto kniha vás určite nesklame.
(Slovenské vydanie z roku 1959 obsahuje množstvo ilustrácií, no tie sú tiež dielom Timmermansa, ako sa môžeme dočítať na titulnom liste.)

27.12.2020

Anna (ja) AnnaAnna (ja) AnnaKlaus Rifbjerg

Túžba matky zabiť vlastnú dcéru je dostatočným dôvodom pre pokračovanie v čítaní tejto knihy. Inak dokonalý život je asi až príliš dokonalý a ženie Annu (ju) Annu na, pre čitateľa možno nepochopiteľnú? cestu, plnú zaujímavých zvratov. Miestami zaujímavé, miestami napínavé, miestami šialené.

27.12.2020

Tmavý kvetTmavý kvetJohn Galsworthy

Pochopiť čo je to láska a zistiť ako a prečo tak funguje sa nám asi nikdy uspokojivo nepodarí...

23.12.2020

Výlet mŕtvych dievčatVýlet mŕtvych dievčatAnna Seghers

Až keď začneme "rozmýšľať" a veriť určitým ľuďom, až vtedy odhalíme svoj skutočný charakter. Dovtedy len pozorujeme a vnímame, sme schopní rôznych činov, no zákernosť nespočíva v škodách, ale úmysle. Všetky si boli rovné do doby, kým si niektoré nezačali myslieť, že sú si rovnejšie, ak by som to mal povedať odľahčene. "Výlet mŕtvych dievčat je prvou knihou z nemeckej literatúry, ktorá u nás po oslobodení vychádza." Myslím, že táto veta z prebalu hovorí za všetko - jasný anti-nacistický postoj. Pre mňa bol z príbehov najzaujímavejší "Koniec" - nevyhnutná spravodlivosť.

23.12.2020

Maco Mlieč a inéMaco Mlieč a inéJ. G. Tajovský (pseudonym)

Čítal som len Maca Mlieča(kvôli škole). Čo povedať? Tak ako vraví "dikobraz", výstižná charakteristika bežného Slováka.

Horúci snehHorúci snehJurij Vasiljevič Bondarev

Pri tejto čisto vojenskej knihe mi v pamäti viac utkveli nebojové scény, z tých bojových je to hlavne "zbytočná" smrť jedného vojaka pri obrane voči tankom. Nájsť knihu, ktorá by opisom boja nejak vyčnievala, hlavne keď podobných kníh prečítate viacero je ťažké. Pri týchto knihách ide skôr o príbeh, ktorý rozprávajú a o to, či autor dokáže hrdinov vykresliť dostatočne ľudsky. Pozeraním filmovej adaptácie by som v tomto prípade asi čas nestrácal(ja som ho stratil).

Věčný ŽidVěčný ŽidAugust Vermeylen

Každá kniha sa dá čítať viacerými spôsobmi. Môžeme ju prečítať a pozrieť sa len na príbeh, ktorý rozpráva alebo sa môžeme pokúsiť zistiť, čo sa nám autor snažil povedať, čo je ukryté v texte, hľadať rôzne myšlienky a narážky. Preto som si tentoraz mimoriadne prečítal aj doslov aby som dielo o čosi lepšie pochopil. Kniha za prečítanie stojí, no určite nebude čitateľovi na škodu ak bude mať aspoň minimálnu znalosť kultúrno-historicko-spoločenskej situácie v nizozemskom regióne, vďaka ktorej možno dokáže knihu lepšie oceniť .

23.12.2020

Drak sa vraciaDrak sa vraciaDobroslav Chrobák

Na knihe ma asi najviac oslovili opisy prírody a tajomnosť osoby Draka.

22.12.2020

Povstalecké pancierové vlakyPovstalecké pancierové vlakyLadislav Kmeť

Pre záujemcov o problematiku SNP je to skvelá kniha. Kniha s maximálnou podrobnosťou popisuje výstavbu, zloženie, výzbroj, posádky a bojové nasadenie improvizovaných pancierových vlakov počas SNP. Kniha zaujme aj bežného čitateľa, nakoľko text je sprevádzaný množstvom dobových fotografií. Medzi prílohami sú zaradené spomienky posádok vlakov či skeny dobových dokumentov. Vrelo odporúčam.

Vidiecky lekárVidiecky lekárAntoon Coolen

Vidiecky lekár, presne o tom je prvá časť, resp. dielo Dedina pri rieke. Príbeh nanajvýš svojského no ľudského a hlavne spravodlivého vidieckeho doktora. Čím by ma mohla prekvapiť druhá časť Traja bratia? Traja bratia nie sú plynúcim príbehom jednej postavy, čo naznačuje už samotný názov, ale príbehmi o životných osudoch viacerých osôb, ktoré sa v určitých okamihoch stretávajú a zas rozbiehajú. Aj napriek zdanlivej roztrieštenosti sú Traja bratia rovnako krásnym dielom a trúfam si povedať, že majú v sebe viac "života" a krásy ako Dedina pri rieke.

Jezdci / ŽábyJezdci / Žáby Aristofanés

Nakoniec som to prečítal, hoci chuť bola po prvých riadkoch nízka. Dráma mi nejak nesedí, no pri hlbšom začítaní sa som sa na tom aj zasmial, Jazdcov hodnotím lepšie vzhľadom na prešibané lichôtky(a kritiku použiteľnú aj dnes), aj keď v Žabách bolo tiež viacero úsmevných momentov.

16.12.2020

Podvojné účtovníctvo Christieho MalryhoPodvojné účtovníctvo Christieho MalryhoB. S. Johnson

S netradičnosťou určite súhlasím, či už ide o námet alebo štýl písania, ktorý tiež dodáva na vtipe. Aj toto je jeden z možných spôsobov ako sa vyrovnať...

Kapitánova dcerkaKapitánova dcerkaAlexandr Sergejevič Puškin

Keď pred maturitou prečítate povinnú literatúru a v externej časti očakávate otázku, že ako dopadol Grinev, no oni sa pýtajú ako znela predposledná veta na 112 strane... (spomienky)
Ale k dielu. Kapitánova dcéra je proste rozprávka, jediné čím zaujme(zaujala mňa) je zasadenie do obdobia pugačovského povstania.