JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Cestami života a smrti Cestami života a smrti Miloš Crnjanski

Tragédia srbského národa vyrozprávaná prostredníctvom jedného manželstva, jedného bojovníka a jednej neskrotnej túžby. Akási pochmúrnosť sa tiahne knihou od bolestivého začiatku až po ešte bolestivejší koniec.

06.12.2020 4 z 5

Pád Dairu Pád Dairu Aleksandr Georgijevič Malyškin

Od knihy som očakával viac. Po prvých pár stranách som ju odložil a zobral do rúk inú. Neskôr som sa ku nej vrátil, no začala sa rovnako... Možno mi nesadol štýl, ktorým autor píše, no chýbalo mi tam čokoľvek k čomu by som sa "upútal". Kniha mi skôr pripomínala akési opisy niečoho vlečúceho sa než revolúcie, ani jedna z poviedok mi v pamäti nejak výrazne neutkvela.

06.12.2020 2 z 5

Neznámy vojak Neznámy vojak Anatolij Naumovič Rybakov

Neznámi vojaci, koľkí boli, sú a ešte budú. Kniha nie je obzvlášť napínavá, je to skôr taká príjemná detektívka. Aj u nás na kopci nad mestom v lese leží neznámy vojak a vyzerá to tak, že neznámym už ostane...

06.12.2020 3 z 5

Válka v týlu nepřítele Válka v týlu nepřítele Grigorij Matvejevič Liňkov

Kniha zaujímavým spôsobom popisuje problematiku partizánskeho boja počas Veľkej vlasteneckej vojny. Od výsadku, cez založenie skupiny, verbovanie ľudí, zaobstarávanie zásob, nadviazanie kontaktu s velením a inými skupinami až po stále väčšie a odvážnejšie partizánske akcie. Husárske kúsky samozrejme nesmú chýbať. Proste klasická kniha o partizánoch.

06.12.2020 3 z 5

Hrdina Hrdina Pavel Těrenťjevič Žurba

Priemerná knižka rozprávajúca o príkladnom čine sovietskeho vojaka hodného nasledovania. Z knihy je cítiť agitáciu, a hoci čin, ktorý hrdinovi príbehu vyniesol titul Hrdinu ZSSR bol viackrát prediskutovaný, hlavne jeho reálnosť, je nutné si uvedomiť, že v určitých chvíľach sú vzory potrebné a radoví červenoarmejci boli so svojím odhodlaním a tým čo prekonali skutočnými hrdinami. Ju nutné vedieť rozlíšiť propagandu a fakty.

06.12.2020 1 z 5

Pomaranče pod Pustým hradom Pomaranče pod Pustým hradom Peter Oravec

Kniha veľmi podrobne mapuje nasadenie strojov T678.0 a T679.0 pod depom Zvolen a jeho podriadenými služobňami. V závere sú zároveň prehľadne vypracované životopisy jednotlivých zvolenských strojov. Veľkým plusom je množstvo fotografií, inde zatiaľ nezverejnených. Malým mínusom môže byť občasné pokrivkávanie v podobe gramatických či štylistických chýb, ktoré je však vzhľadom na obsah diela odpustiteľné.

06.12.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Povrchný svet "dospelých", láska, priateľstvo, život... Rozprávka, ktorú je nutné pochopiť. Na ZŠ som z toho nemal nič, až pri druhom, neskoršom, čítaní som začal odhaľovať myšlienky autora.

05.12.2020 5 z 5