Janiac Janiac komentáře u knih

Já jsem oves - rozhovor s Pavlem Kosatíkem Já jsem oves - rozhovor s Pavlem Kosatíkem Madla Vaculíková

Výborná kniha, a to zejména zásluhou nádherné kombinace autora a zpovídané bytosti- nádherné ženy Marie Vaculíkové. O avantýrách Ludvíka Vaculíka víme mnohé z jeho knih Český snář, Jak se dělá chlapec a Loučení k panně, neposledně pak z knih Lenky Procházkové Růžová dáma a Smolná kniha. O jeho ženě Madle se však z těchto knih příliš nedozvíme, ve Vaculíkově díle je jeho manželka jakousi mlčící čekající rekvizitou takřka bez vůle. V této knize má paní Vacuíková prostor hovořit o svém životě, svých zážitcích a postojích. Teprve zde je vidět, že ona byla schopna být Vaculíkovým rovnocenným partnerem, byla schopna s ním nejen sdílet jeho intelektuální životní styl, ale také reflektovat situaci v Československu, podporovat manžela při psaní, přepisování a vydávání samizdatových publikací. Uměla mu oponovat i mu být oporou. Z mého pohledu velmi inspirativní kniha i pro dnešní dobu, kdy ženy žijí v maskulinních vzorcích a mnohá manželství končí krachem.

22.07.2018 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Fantasy na historickém pozadí Slezska za doby husitů, hlavní hrdina he vystudovaný lékař a "Toledo"- absolvent čarodějnictví. Příběh však nevyužívá potenciálu hlavního hrdiny, v knize je mnoho postav, velmi často se střídají prostředí, kniha se ztrácí v čase. Když se děj rozběhne, je vše najednou velmi "uskákané," hektické, ale ději to nesvědčí.

03.06.2018 3 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Zajímavý pohled na ženskou sexualitu v průřezu staletí.

Možná pro někoho zbytečné úvahy o něčem tak přirozené (na mě občas zbytečně feministické), ale určité mýty a tabu okolo těch našich KTD zřejmě panují dodnes. Přála bych všem ženám, aby tato kniha vůbec nebyla potřeba.

31.05.2018 3 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Oddechovka, přečetla jsem jedním dechem, bohužel trochu klišé. Optimistická, lidsky silná matka samoživitelka se dvěma dětmi na road movie s prachatým chlápkem, který se pleská životem. Knížku jsem prakticky vdechla, ale po pár dnech jsem si nemohla vzpomenout ani na titul, ani na příběh, ani na jednotlivé postavy.

25.08.2017 4 z 5

Obejmi mě dočista, dočista Obejmi mě dočista, dočista Adam T. Blahosz

Zajímavý, znepokojivý námět, nicméně velmi nedotažené zpracování, systém sci-fi není ucelený, jsou v něm mezery
Stejně tak postavy jsou navrženy jen schematicky, bez hlubšího porozumění. Za mě práce kvapná (houby platná) a škoda promarněného námětu.

20.04.2019