jaja4 jaja4 komentáře u knih

Fantázia 2006 – antológia fantastických poviedok Fantázia 2006 – antológia fantastických poviedok * antologie

Za prečítanie stoja Tri oriešky pre Adama Smitha - o problémoch rozprávkovej ekonomiky. Ďalšie 3 poviedky boli priemerné a zvyšok... Mám dojem, že sa SK fantasy v rozpätí rokov 2006 - 2021 skoro nikam neposunula.

23.02.2023 2 z 5

Zvonením sa všetko začína Zvonením sa všetko začína Marek Zákopčan

Povrchná knižka, ktorá po 200 stranách skĺzne k trápnym vtipom a akože romantike. Na to koľko je tam postáv, sa o nikom nedozvieš skoro nič osobné. Slabé.

10.11.2022 2 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Výborný 2. diel série. Žiadne filozofovanie ako pri Dune alebo Nadácií. Ľahšie čítanie, kde sa ide rovno do akcie. Spensa všetko včas vytuší a nahlas povie, čo mi vyhovuje. Neviem si predstaviť v čom by mohol 3. diel ešte vygradovať, tak sa nechám prekvapiť.

17.10.2022 5 z 5

Přehlížená holka Přehlížená holka Victoria Lynn Hayden

Zatiaľ najslabšia kniha od Torey. Eloisin príbeh je opísaný trochu zdĺhavo a nudne, aj keď je dojemný. Z textu až príliš cítiť profesionálny odstup terapeutky od klientky a naopak. Pritom bezprostrednosť bývala najväčším pozitívom starších kníh T. L. Hayden.

06.10.2022 2 z 5

Fantázia 2019 Fantázia 2019 Ivan Aľakša

Vraj najlepšia SK fantasy zbierka ma vôbec nebavila. Došlo tu totiž k pre mňa neželanému posunu od klasickej rozprávkovej fantasy tipu Pán prsteňov ku politicko - ekologickým kritikám a hororom tipu Metro 2033. Za prečítanie stojí O Zlatici a rybčíkovi i Hic sunt homines.

24.08.2022 2 z 5

Rozmarná fantastika Rozmarná fantastika * antologie

Žiaľ, Rozmarná fantastika je len ďalšou priemernou sci-fi zbierkou poviedok. Mnohým dielkam tu chýbal humor, ktorý by ste od knižky s týmto názvom čakali. A v mnohých bol humor s nádychom melanchólie.

19.07.2022 3 z 5

Stálo to za to Stálo to za to Miroslava Varáčková

Nestálo to za to. Vadí mi štýl Varáčkovej písania akoby v roli nestrannej pozorovateľky. Hoci text je celý čas v ich forme, mám pocit, že čítam odťažitú reportáž v časopise a nie young adult plné búrlivých emócií.

27.06.2022 2 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Aktuálne spoločenské témy (očkovanie, feminizmus, digitalizácia) feat psychologická kniha feat úvaha o náboženstve/ateizme feat sci-fi = výborná rozprávka pre dospelých. Škoda, že tej akcie nebolo viac, lebo dlhé dialógy a monológy boli občas na nevydržanie. Ten záver išiel do... Kiež by Mycelium skončilo po 6 dieloch. Tie posledné 2 časti nemali pre mňa ten správny náboj. Už si nemyslím, že ide o najlepšie sci-fi na svete, ale dobré to rozhodne bolo.

22.06.2022 4 z 5

Nahoře bez Nahoře bez Jutta Nymphius

O dospievaní boli napísané už stohy kníh. Preto, ak chceš o tom písať, musíš prísť buď s niečim novým, alebo úžasne pracovať so slovami, aby sa obyčajné zmenilo na zaujímavé. Nahoře bez je tak veľmi výchovná knižka, až to kole oči. Áno, kľudne sa môže stať povinným čítaním, ako tu niektorí doporučujú. Presne tak totiž vyzerá.

31.05.2022 3 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

Ako píše gonga: "Do čtení se musím nutit." Prečo? Lebo necitlivým zásahom zo Zakázaných směrov urobili najnudnejší diel celej série. Rë Akkütlix! Vesmírný kruh dokonalého bití rozbili kacíri z Arga tak dokonale, že posledná kapitola 7. dielu končí polovicou vety, ba polovicou slova. Dozvieme sa, čo sa dozvieme, ale za 600 strán je toho zúfalo málo. Takéto hókus-pókusy s delením posledného dielu na polovicu sa rozhodne nevyplatili. A doplácajú na to čitatelia finančne aj emocionálne.

30.05.2022 3 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Úžasná!! AUDIOKNIHA dokazuje, že vydávanie audiokníh má zmysel. Pavel Soukup ju svojim krásnym hlasom čítal tak emotívne, akoby hral divadelnú hru. Všetka česť vydavateľstvu One hot book, skvelá práca. V knihe je pomerne veľa hluchých miest a ťahalo sa to. Predsa len 14 dielov je na jednu knižnú sériu až moc. Niektoré scény mi prišli až príliš drsné.

07.05.2022 4 z 5

Láska je na prd Láska je na prd Wibke Brueggemann

Prvá kapitola super cynicky vtipná - sólogamia. Potom to skĺzlo do všedných koľají (práca v obchode) a ten cynizmus už bol otravný.

27.04.2022 3 z 5

Fantázia 2021 Fantázia 2021 * antologie

Jedna absolútne dokonalá poviedka (Jedna salámová) + 3-4 výborné debuty (...Krvavé a ako voda smutné) nemôžu zakryť fakt, že polka poviedok bola podpriemerná. Väčšine textov chýba originalita a žánrová vyhranenosť.

18.04.2022 3 z 5

Linda a kľúč od Andary Linda a kľúč od Andary Tomáš Galierik

SK fantasy pre 8-12 ročné deti, ktorú napísal muž a má až 400 strán, je vec málo vídaná, a preto veľmi cenná. Lenže prvých 100 strán je dlhý a nudný úvod. Potom to síce začne byť veľmi zaujímavé, ale zvraty prichádzajú samé od seba a tie najzaujímavejšie veci, o ktorých by bolo fajn sa rozpísať, sa udejú z rýchlika. Hlavná hrdinka je super, lebo sa chová impulzívne ako normálna puberťáčka, nie ako dospelá. Ale na druhej strane kvôli tomu dej v najnapínavejších chvíľach pôsobí infantilne.

14.03.2022 3 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Neviem Atuánske hrobky s ničím porovnať. Veľa sa toho nestane, ale to málo je zaujímavé a umelecky pekne napísané. Popis náboženských praktík bol znepokojujúci.

06.02.2022 5 z 5

Potřeštěná Dany Potřeštěná Dany Věra Řeháčková

Řeháčková je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co si vytáhneš. :) Jeden román super a zaujímavý, druhý archaicko podivný. Že akurát Dany vyšla v reedícii v roku 2021, nechápem.

02.02.2022 2 z 5

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Alex má empatiu a (často) myslenie ženy. Niektoré pasáže sú krásne, iné zdĺhavé, ale love story je to moderná, príjemná. Fajn, že sa príbeh neodohráva v BA, ale v KE. Mohlo to tam byť viac cítiť (východňarske nárečie, opis známych košických lokalít - nič z toho tu nie je. Škoda.) Teší ma, že kniha vyšla po slovensky, lebo väčšinou musím čítať po česky, ale rodný jazyk je najväčšia radosť. Je super, že vyšla iba v elektronickej podobe - myslím, že toto (plus audioknihy) by mal byť trend. Mám knižnicu plnú klasických kníh a už niet kam dávať ďalšie.

02.02.2022 4 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Galaktická ríša Teixcalaan si naviac cení svoje hlavé mesto a básne. Básne sú prítomné v bežnom živote rovnako ako super mená Osmerý Protijed alebo Trojí Posidonie. Okrem toho je tu vysoká politika a intrigy. Bitky vo vesmíre ani strhujúca akcia nie sú tým hlavným. Tým je dialóg - more dialógov. Buď ťa to bude baviť, alebo knihu odložíš. Mne to prišlo zaujímavé, ale má to veľké rezervy v práci so slovnou zásobou aj ohľadom potenciálu deja. Naopak autorka výborne pracuje s náznakmi emócií.

11.01.2022 3 z 5

Bezhlavě do maléru Bezhlavě do maléru Věra Řeháčková

Návrat k Řeháčkovej po dlhšom čase potešil. Zaujímavý, čtivý príbeh.

07.01.2022 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Pol kráľa je naozaj polovičatá kniha. Akoby ju Abercrombie písal pri veslovaní s veľkou námahou. "Záběr za záběrem - stranu za stranou." Vidno, že je to trilógia, lebo je tu dosť nudných, naťahovaných pasáží. Autor sa krotil pri bojových scénach, lebo je to YA. Lenže ani s opisom duševného sveta postáv sa veľmi nenamáhal. A na konci sa toho stane toľko, ako za celú knihu nie. Veľmi mi sedeli kratšie kapitoly, to je najväčšie + knižky.

29.12.2021 3 z 5