Ivan F Ivan F komentáře u knih

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Po daromnici nedá sa napísať ináč než, trio sa nám opäť zišlo a čo všetko z toho vzišlo, nuž to len budú prudéristi karpavé okále otvárať a štrbavé papule vycierať. Nadôvažok dychom smradľavým, bo mäsa nedovareného plno zjedli, jedovatými slinami opľúvať budú, kam sa príbeh zvrtol a veruže aj zvrhol. No presne ako neukojení stredoveký slintoši "bosorky" nahé pred odoslaním na hranice obzerali, tak aj oni opyskujú, že čo to bolo, no čítať aj pri sliepňavom svetle budú.

Kapitán s kaprálom (pardon, už seržantom) sa stretnú s notárom a táto bohabojná trojica vyrieši pekne zašmodrchaný príbeh. Kuvici už veru zapípali, že to nebolo bohvie čo, no opak je pravdou - príbeh parádny s celou nádherou jazyka, popisom dobových obyčajov a zvykov, ako aj opisov toho, ako ľudia dvere morovej nákaze otvárali - nuž za mňa to Jurajovi dobre písalo. Svedomito sa pripravil a mal fundovaných poradcov, je to z príbehu cítiť. Pre mňa jeden z najlepších dielov série. A to som nad ňou spočiatku ohŕňal nos.

21.03.2022 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Príbeh o tom, ako sám pán notár ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj zamiluje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho ľúbostný život novými citmi vzplanie a nie je to ver žiadne sprisahanie, len Amorov šíp ho presne zasiahne, veď nedá sa (v jeho prípade) nemilovať švárnu a lepú devu. V jeho prípade veru nie, somár starý to je, aj s okuliarmi - hoc vtedy vyzerali úplne inak než dnes.

Sólo pre notára je super, čitateľ sa mnoho dozvie o histórii, a že jej je požehnane (vrátane povier) na našom, mnoho ráz Tatármi, Turkami, Hunmi a inými pohanmi preoranom, krásnom území tu, priam v srdci Európy. Škoda len, že sme nepoučiteľní a opakujeme tie isté chyby, až sa mi chce napísať, že si túto našu krajinu nezaslúžime. To však nič nemení na tom, že Juraj je príjemný dejepravec/dejaklamec (hoc si mnoho vymýšľa, ale má to svojské čaro) a svedomito ťuká do klávesnice, aby sme mali čo čítať.

12.11.2021 4 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Príbeh o tom, ako sám pán kapitán (no takmer sám, má po ruke kaprála Jaroša) ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj presťahuje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho osobný život veruže cnostným príkladom nie je, hoc puritánom by sám seba mohol a chcel zovať, no na paloši má toľko krivého načiaraného, že ver do neba hintovom sa nepovezie

Takmer sólo pre kapitána (ako predtým notárovo) je super, čitateľ sa mnoho dozvie o tom, ako poverami sa národ nechal nabaláchať (paralela so súčasnosťou) a ako sa vtedy (a dnes jakbydal) manipulovalo s verejnou mienkou. Minule som napísal, že sme v tomto nepoučiteľní, ale ako sa tak pozerám na celý svet, nie sme v tom sami. Ľudí na zemi pribúda, no hodnota IQ a EQ je jemne zvažujúca sa - nožnice sa otvárajú. V každom prípade Jurajovi patrí vďaka, že kapitánsko-notársku sériu naťukal cez klávesnicu do textového editora.

06.02.2022 5 z 5

Moje tretie stretnutie s Hrabalom dopadlo výborne. Prvé stretnutie dopadlo príšerne, druhé nad očakávanie dobre a to tretie ma už vyslovene pohladilo - predsa len Hrabalov štýl nesadne každému. Takže do tretice všetko dobré. Príbeh je typicky Hrabalovský, zo začiatku plný sexu a od polovice popisuje, ako to bolo za protektorátu a ako nás bolševici "oslobodili". Jednoducho výborné, ale verím tomu, že tú najlepšiu Hrabalovu knihu som ešte nečítal, že ma niekde čaká. Ktorá to je, netuším, avšak už teraz sa na ňu teším. A ešte niečo: kniha nie je humorná, hoc sa tak môže v niektorých pasážach javiť, naopak, je pomerne drsná a krutá. Jej nosná myšlienka je veľmi výstižná, človeku ku šťastiu nechýbajú milióny, ale stačí mu naozaj málo - tešiť sa z maličkostí a žiť, nie prežívať.

21.03.2021 4 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Séria má z môjho pohľadu stúpajúcu (zatiaľ) úroveň a je čím ďalej tým drsnejšia. Tak ako mi predtým smrdela Praha (najmä pri Vltave), tak mi tentoraz smrdel Prešporok (puch zo strán knihy priam čpie) - koniec šestnásteho storočia mal nepochybne svoje čaro, ale rôzne pachy a smrad z miest a obydlí k nim rozhodne nepatrili. Výrobcovia flakónikov s voňavkami a klobučníci museli byť v tej dobe riadne bohatí.

Čo dodať - všetko čo sa ľuďom (aj mne) na knihe páčilo/nepáčilo je v skôr napísaných komentároch. Pridám len toľko, že spravodlivosť meraná dvojitým prípadne trojitým metrom sa uplatňovala rovnako kedysi, ako aj dnes.

P.S. Kto vymyslel slovné spojenie historická detektívka by si zaslúžil kopnúť do pr..le. Historický krimi román je lepšie a presnejšie pomenovanie tohto druhu literatúry. Zvlášť keď slovo detektív sa objavilo až v 19tom storočí.

04.01.2021 5 z 5

Portrét Doriana Graya Portrét Doriana Graya Oscar Wilde

Niekedy sa mi stane, že ma knihe vyslovene "rozseká". To sa mi nestalo už poriadne dlho a Portrét Doryana Graya k tomu mal veľmi, veľmi blízko, no nestalo sa. Dojem je však neskutočný a pre mňa vyslovene snový. Oscar výborne vystihol podstatu premeny Doriana v netvora a aj cenu, ktorú za to bol ochotný zaplatiť ... a nakoniec aj zaplatil. Až sa mi chce napísať bravo! Nakoniec, prečo nie: Oscar, bravo!!! napísal si knihu, ktorá je v svojej samotnej podstate zlá (nie literárne, ale obsahom, postavami a ich správaním sa), je plná zlých postáv, je ukážkou, ako môže človeka pohltiť zlo a všetko zlé si ospravedlňovať. A presvedčil si ma, že si do riadkov zakomponoval kus samého seba, mnoho svojich túžob a podvedomú orientáciu na chvostíky, čiarky asi nie.

V súčasnosti okolo nás behá takýchto Dorianov (a prenesene aj Dorianíc) plno, len sme k ich existencii ľahostajní až benevolentní a niektorých aj obdivujeme.

18.09.2020 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Výborný román, tak trochu zvláštny, veľmi dobre napísaný. Pritom je to pomerne reálna vidina toho, čo možno ľudstvo stretne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Potom už bude neskoro čakať, až z lesa zaznie spev drozda.

Zimomriavky mi behajú po chrbte, keď si pomyslím, kam to všetko speje. Pretože vývin jazyka a jeho podoba, tak ako ho poznáme, sa pomaly, ale isto mení - stačí si zobrať do rúk knihy zo sedemdesiatych rokov minulého storočia a mnohé slová v nich sa už nepoužívajú, alebo zmenili zmysel. Nie, nie je to ešte ako v románe 1984, toho sa mi nedožijeme, ale niekoľko generácií po nás bude jazyk vyzerať inak - bude chudobnejší a "ideovo" čistejší. A potom možno prestane ľudstvo pomaly čítať a písať a, tak ako v Tevisovej katastrofickej vízii, sa pomaly presunie k svojmu koncu a matička Zem bude mať konečne pokoj. O druhej polovici 20teho storočia sa čoraz viac začína písať a hovoriť, ako o zlatom veku ľudstva. Som rád, že som sa vtedy narodil. S predstavou toho, čo asi príde o pol storočia alebo o storočie neskôr, som tomu rád o to viac.

13.03.2023 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Robert použil sci-fi háv len ako akési maskovanie príbehu o jednom poriadnom podraze a k tomu si pridal kocúra, ktorý hľadal svoje dvere do leta a koniec-koncov ich spolu so svojím majiteľom aj našiel. Ako majiteľ štvornohého osrsteného tvora s riadne ostrými pazúrmi som sa usmieval pri opisoch správania sa kocúra Petroniusa - presne takto isto sa správa aj naša mačka a dokáže sa občas tak pozrieť (a zhnusene si k tomu otriasa labky), že čo to je vonku za počasie, až mám pocit, akoby som zaň mohol. Kniha je také príjemné pohladenie pre všetkých ľudí, ktorí veria na šťastné konce, lásku a majú radi aj iné zvieratá, nielen mačky a nenechajú sa odradiť technickými detailami, ktoré sú z dnešného pohľadu úsmevné - vlastne tento retro pohľad je pridaná hodnota, pretože vieme, aké to je v roku 2021 a aké to v rokoch 2000-2001 bolo.

04.09.2021

Smrť na Níle Smrť na Níle Agatha Christie

Tak toto bolo niečo úžasné. Pre mňa osobne najlepšia Poirotovka (prečítal som ich cca osemnásť) a možno aj najlepšia knihy od A.Ch. (ani černoškovia a ani prasiatka neboli lepšie) s výbornou a perfektne vygradovanou ťaživou atmosférou. Je cítiť, že Christie pomaly, ale isto dosahovala spisovateľský vrchol, je to badať najmä na literárnom štýle. A znova je to napísané bez zbytočných brutalít a detailných opisov mŕtvol atď. Hodnoteniu neuberiem ani jednu hviezdičku, hoci kto bol vrah som uhádol vďaka vete "Simon miluje mňa... a ja jeho..." Len som nevedel prísť na to, ako bol zločin spáchaný.

30.10.2019

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

V horúcom lete roku meruprvého sa všeličo postávalo a to aj v Štiavnici, v ktorej kde kto mal pekne na rováši naloženého a ani sám najvyšší ich nemohol od nepráva odradiť. Ba pred jeho tvárou aj ľudský život kľudne obetovali, hlavne, že zlaťáky v kešeniach a mešcoch búchajúc o seba jemnučké a tak zradné cink-cink vydávali. No a mnohí tomuto zvuku podľahli a mnohí (hoci to bude virtuálne) aj podľahnú.

Bohorovná a bohumilá trojica sa v plnej sile na stránkach ôsmeho pokračovania objavila a moje čitateľské ja znovu potešila. Najmä prerod švárneho junáka, ktorým Jaroš býval, v tvrdého a zatrpknutého neznaboha, mi blaho skýtal, ako aj prekáranie Barbariča so Steinom, čo nemohlo byť o inom, než pnutím správnym medzi nimi, korenie do príbehu správne pridalo. Potešenie z príbehu hádam nemohlo byť väčšie, no predsa len objavnúcaša sa pastierka pávov to na najvyššiu úroveň pozdvihla. Juraj, super, len tak ďalej.

21.06.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula - nájde sa v našich krajoch taký človek, ktorý by toto meno nepoznal? Asi sotva. Pamätám si, že som knihu čítal niekedy veľmi veľmi dávno a vtedy ma príbeh nebavil. Naopak, v roku 2022 som si zakúpil neskrátené vydanie v podobe audioknihy, a ajhľa, kniha ma úplne pohltila. Neviem, či by to tak bolo ak by som knihu čítal, no fenomálny prednes Róberta Rotha dodal knihe na zážitku a ja som si príbeh užíval. Super, za mňa jednoznačne jedna z top audiokníh a R.R. je excelentný narátor. Na knihe je síce cítiť, že bola napísaná dávno-pradávno, no dusivá atmosféra ponorená do anachronizmov a dobových reálií, je to, čo pútavému príbehu pridáva na autenticite. Reč v podobe, akou sa už dnes nehovorí, má svoje neopakovateľné čaro a tým pádom umocňuje aj príbeh o najznámejšom upírovi. Maximálna spokojnosť.

18.09.2022

Päť malých prasiatok Päť malých prasiatok Agatha Christie

Akoby som to stručne zhrnul? Takto: príjemná zmena v klasickej schéme od A.Ch., ktorú som si vychutnal a pri čítaní som bol pozorný, takže všetky indície umiestnené v texte sa mi podarilo odhaliť a tým pádom správne určiť, kto bol vrahom/vrahyňou. Zvlášť som si užil moment, kedy som si už bol stopercentne istý a to postavenie Philipa Blakea chrbtom k laboratóriu - taký malý detail a všetko do seba zapadlo. O to väčšiu radosť som mal, keď sa mi moje závery slovami H.P. potvrdili. V každom prípade je to výborné čítanie, hoci do top päť najlepších prípadov s H.P. určite nepatrí, no do top desať určite áno.

27.04.2022 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Príbeh je rozhodne uveriteľnejší než v predchádzajúcich knihách pretože je v ňom menej náhodných či jemne nadprirodzených prvkov, ktoré vyšetrovanie posúvajú vpred. No má to na druhú stranu o niečo menej pútavú linku a tým je kniha zároveň o kúsok menej zábavná, hoci stret katolíkov s protestantmi bol veľmi dobre opísaný. Čo sa týka pnutia ústrednej dvojice, tak to je tým pravým korením, ktoré dodáva tejto sérii správnu príchuť - asi ako sladkokyslý nálev, vďaka ktorému je uhorkový šalát taký super. Záver knihy je perfektný, pretože len pán notár vie, že nedosiahli vlastne nič a tomu sa vraví Pyrrhovo víťazstvo.

30.06.2021 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Je úplne fuk, či sa v knihe od Jo Nesbø objaví Harry alebo nie. Pýtate sa prečo? Pretože autorov štýl je ten istý, nie je tu rozdiel v kvalite (ani v počte mŕtvol, pohnútky sú zaodené do hávu utkaného z pomsty, vyšetrovateľ je ostrieľaný pardál nesúci si škralup viny, atď.), počet strán je takmer identický ako v HH sérii. Takže porovnávanie v niektorých komentároch, že príbehy s HH sú skrátka lepšie, je úplne scestné. Ak by namiesto Šimona Kéfasa bol v knihe opitý Harry, knihu by velebili a písali, aká bola úžasná od prvej stránky, hoci tu sa nemohli nejako dostať do deja, nebolo to ono, atď. - skrátka samé kydy. Je dobre, že autor experimentuje, vytvára nové postavy a nenecháva všetko na ožrana. V mori preceňovanej severskej krimi (nech už táto vlna konečne opadne) je to však malý blikajúci maják - autor nestavil všetko len na šokovú terapiu, ale pridáva aj opisy prostredia a ľudí. Mnohým to však vadí, mne nie, pretože v tom je Nesbøva spisovateľská pridaná hodnota.

12.06.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan je kniha z kategórie "čítanie ma bavilo, ale raz stačí". Je to pútavé, realisticky znejúce čítanie, ktoré má blízko k plánovanému letu na Mars a všeličo, čo je v knihe spomínané, sa počas marsovskej misie pravdepodobne môže stať. Napriek tomu sa nemôžem zbaviť dojmu, že rozprávanie z denníkových záznamov (hoci to nemôže byť napísané inak) v prvej osobe knihe nesedí. Takisto netuším, či ľudia Markovho typu naozaj existujú, ale vynašiel sa v "neriešiteľných" situáciách skutočne obdivuhodne, vlastne autorova príprava na napísanie tejto knihy je obdivuhodná. Takže stvoril kríženca typu McGyver (ten rozobral vreckovým nožíkom všetko, čo mu prišlo pod ruku) a Robinsona (ten mal tiež dosť prostriedkov na prežitie) a celé to odel do hávu a pátosu filmového nepodarku menom Armageddon. Autorova kniha Artemis ma však bavila viac a rád si ju prečítam znova, Marťana nie.

03.04.2021 4 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Kniha, ktorá vznikla v prvej polovici päťdesiatych rokov minulého storočia, je perfektnou ukážkou výbornej literatúry. Literatúry s vážnym posolstvom a pritom tak trochu akoby nadnesenej nad drsnú realitu, svojim spôsobom jemne zábavnej. Dosť ma prekvapilo, že autor 87ho obvodu vo fiktívnom meste Isola, je autorom tohto románu. Ak si porovnám dobu, kedy som ja bol žiakom strednej školy a čo všetko sme si mohli a nemohli dovoliť voči kantorom ako aj vychovávateľom na internáte, tak dnes to u nás nie je v podstate o nič lepšie, než to bolo v "hrdých júesej" pred sedemdesiatimi rokmi. Jediný rozdiel je v tom, že dnes by si žiaci všetko natočili do svojich chytrých telefónov a potom to zdieľali, čím by podtrhli, že tak chytrí, ako si myslia, že sú, tak to rozhodne nie sú. Osobne by som učiteľa robiť nemohol, zavreli by ma ako masového vraha.

23.07.2020 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Sú knihy, ktoré ma vyslovene odpudzujú svojím názvom alebo svojou obálkou, v prípade tejto knihy to bolo dva v jednom plus kvalitná marketingová masáž = štítivý odpor. K mrakom mám svojský vzťah (nič proti nim nemám), ale napočúval som sa o nich, ako aj celkovo o počasí počas brífingov pred každým lietaním na veži za dvadsať rokov teda kvantum. Neštudoval som za meteorológa, no trúfam si povedať, že o meteorológii viem pomerne dosť a keď sa pozriem na oblohu, tak som presne deformovaný, lebo hneď viem o aké mraky sa jedná a v akej výške sú plus určujem rýchlosť a smer ich pohybu v knotoch. Mohol by som sa rozpisovať o mrakoch ešte dlho, no prejdem ku knihe. Napriek svojmu názvu a obalu je výborná. Nie je to žiadne presladené čítanie, ale poctivá práca, ktorá sa vymyká zo súčasných trendov, naopak, je dôstojným nástupcom naturálnych diel posledných 150-200 rokov. Bezcitnosť, drsnosť a surovosť je tu prítomná bez príkras a bez uhladenia do hávu tak poplatného súčastného mainstreamu, kde musí byť všetko korektné (najlepšie aj s nejakým buzerantom), ale mi všetci vieme, že ľudstvo nikdy dobré nebolo a asi ani nikdy nebude. Jednáme tak, aby sme prežili a mali zo všetkého prospech. Šesť samostatných príbehov tejto knihy má všetko spomínané, a ako píše autor, svedomie je zväčša tam, kde Boh nevidí.

26.01.2022 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Vôbec som netušil, do čoho idem a v konečnom dôsledku ma čítanie bavilo. Počas dovolenky sediac na morskom pobreží som si pri Sharpovom príbehu oddýchol, pretože žiadna veľká a už vôbec nie hlbokomyseľná literatúra to nie je - práve naopak, je to prachobyčajné dobrodružné čítanie, ktoré mi kedysi dávno napĺňalo tú časť mojej duše určenú práve týmto príbehom. Po rokoch sa mi do ruky dostalo toto dielko a ja som si ho s takmer neskaleným pôžitkom vychutnal. Tak to má byť, číra radosť z prehnaného príbehu plného akcie, mi vyhodila plesnivé spomienky a nahradila ich čerstvými. Teším sa na ďalšiu porciu.

23.08.2021 4 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Pre všetkých tých, ktorí dali knihe zlé hodnotenie, pretože to (podľa nich) už nie je TEN King, mám odkaz: nie je, pretože nemôže byť. Pri písaní tejto knihy mal sedemdesiat rokov a nemožno očakávať, že bude písať rovnako ako keď mal tridsaťpäť a sypal do seba rôzne povzbudzováky. Z môjho pohľadu majú tieto vyjadrenia takú cenu, ako píše King na strane 130, akú má trojdolárová bankovka.

Čo sa týka samotnej knihy, je naozaj dobrá. Nie je skvelá, ale oproti iným Kingovým dielam nemá pokazený záver - a to je u mňa v rámci hodnotenia jeho kníh veľké plus. Vzhľadom na to, že je to už pán na dôchodku, tak mu to píše stále skvelo. Na rozdiel od G.R.R.Martina, na ktorého odkazuje v dôvetku, však nemusíme čakať na dokončenie jeho opusu "Temnej veže". Stihol ju napísať počas svojho života a pomedzi to aj mnoho iných kníh. Či to stihne aj Martin pri jeho životnom štýle a výraznej nadváhe, nuž uvidíme.

Stephen, ďakujem za veľmi voľné pokračovanie Podpaľačky. Tá ma zasiahla síce oveľa viac (našla si ma v správny čas), no za príbeh o inštitúcii sa rozhodne hanbiť netreba.

A ešte citát, ktorý ukazuje, čo si SK myslí o Donaldovi.
"Vedela aj o Trumpovi?" spýtala sa Kalisha.
"Kdeže, bola dávno pod zemou, keď sa objavil ten vidlák z veľkomesta."

P.S. časť s plotom mi nevadí, bol som vyslovene prekvapený, ako ľahko sme sa dostali v Kazachstane k Bajkonuru. Síce späť sme šli pod dohľadom AK, ale verím tomu, že mnohé strážené miesta, ktoré sa zdajú byť nedostupné majú niekde slabinu.

30.11.2020 5 z 5

Analfabetka, ktorá vedela počítať Analfabetka, ktorá vedela počítať Jonas Jonasson

Ani lepšie, ani horšie čítanie než je "Storočný starček". Osobne mi sled absurdných situácií v Analfabetke prišiel o niečo viac uveriteľný a menej prehnaný (hoci to určite nebolo autorovým úmyslom), ako v Starčekovi, predsa len tam bolo až moc historických postáv, ktoré stretol. Tu je ich menej a švédsky kráľ oháňajúci sa sekerou, aby odťal krk trom sliepkam, lebo je hladný a má prisľúbený paprikáš, tak ten si ihneď získal moje sympatie, hoci najskôr to mal trochu nahnuté. Celkovo ide o veľmi príjemné oddychové čítanie, ktoré svojim osobitým štýlom pohladilo moju hladnú čitateľskú dušu. Obidve knihy umiestňujem do top favoritov na tú naj knihu v kategórii absurdná literatúra. Je cítiť, že autora písanie bavilo - mňa zas bavilo čítanie.

29.08.2020 4 z 5