Ivan F Ivan F komentáře u knih

Prvá zastávka Prvá zastávka Ed McBain

Na McBainovu skoro prvotinu je to paráda. Vôbec nevadí, že kniha bola napísaná v roku 1956, kniha má svoje nehmotné čosi, čím na nás dýchne atmosféra dôb dávno minulých - nefalšované 50te roky 20teho storočia, kedy sa ešte nehľadelo na práva zadržaného - teda hľadelo, ale nepreháňalo sa to.

05.09.2013 4 z 5

Proroctvo z temnoty Proroctvo z temnoty Duane Swierczynski

Lacné, napísané na "efekt", ktorý sa však nedostavil.

05.09.2013 1 z 5

Piesne o ničom Piesne o ničom Milan Lasica

Niektoré piesne sa podnes deň objavia v éteri, buď ako originál alebo ako coververzia. Pieseň v podstate zľudoveli a mnohí by sa prekvapili, že autorom textov je práve Milan Lasica - ani ja by som to doňho nepovedal, Ako autor textov k piesňam je úspešný a s odstupom času (aj tým ako starnem) im - textom, tak aj mu - Milanovi, čoraz viac rozumiem a odkrývam skryté, neraz žiaľobôlne.

Cez divý Kurdistan Cez divý Kurdistan Karel May

Veľmi zaujímavý príbeh nemeckého greenhorna, ktorého na západe poznali pod menom Old Shatterhand, v ďalekom a určite exotickom Oriente. Ale pre milovníkov indiániek boli tieto dobrodružstvá Karu ben Nemsího už mierne mimo.

03.09.2013 4 z 5

Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch Alexandre Dumas, st.

Určite je to lepšie čítanie, ako pôvodný mušketieri. Napriek väčšiemu počtu strán je príbeh svižný, i keď je o niečo temnejší, Dumas je ako spisovateľ oveľa vypísanejší a tým údernejší. Príbeh je jednoznačne predurčený zrelšiemu čitateľovi.

03.09.2013 4 z 5

Traja mušketieri Traja mušketieri Alexandre Dumas, st.

Aj keď je to klasika, nadšený ako z iných dobrodružných kníh som nebol, mohlo to byť podstatne kratšie. Pán Dumas mal asi dosť na tú dobu vzácneho papiera, atramentu a husích bŕk. :-)

Tarzan a klenoty Oparu Tarzan a klenoty Oparu Edgar Rice Burroughs

Týmto dielom ukončili komunisti vydanie Tarzanových dobrodružstiev, potom to už s nimi išlo dolu vodou. Dobre spravili - teda aspoň toto.

Kočovníci severu Kočovníci severu James Oliver Curwood

Ako som len ľutoval psa Mikiho ... dodnes mi stisne srdce pri spomienkach na mrazivo krásne čítanie. Dojem z príbehu umocňovali prekrásne čierno-biele ilustrácie, atmosféra z nich priam sršala. Nechcem rýpať, ale Curwoodove opisy drsného života na severských bielych pláňach a v hlbokých rozľahlých lesoch, mi prišli naturálnejšie než Londonove.

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Pravdepodobne najlepšia kniha o pirátoch na svete, ťažko bude niekedy prekonaná, v hlavnej úlohe chlapec Jim Hawkins, kde sa naňho hrabe Jack Sparow :-), hoci aj ten je skvelý, lenže on je v čase príbehu dospelý. Knihu som prečítal minimálne desaťkrát (raz aj v originále) a nikdy ma neprestala baviť. A viem, že ak po nej siahnem, tak sa vrátim do čias mladosti, kedy sny boli viac než všetky poklady sveta - sníval som a zároveň som bol bohatý.

P.S. Kto ma pozná, vie že trstinové destiláty spolu s tvrdými syrmi a vzduchom sušenou šunkou sú príjemným následkom čítania dobrodružnej literatúry v mladosti. Je fuk, či je rum z Barbadosu, Antigui, Kostariky, Belize, Kajmanských ostrov, Panamy, Dominiky alebo Kuby. Slnkom prežiarený Karibik je vo všetkých a takisto dobrodružstvo.

02.09.2013 5 z 5

Požiar indiánskeho pohrebišťa Požiar indiánskeho pohrebišťa Rudolf Haas (p)

Ako decko, ktoré čítalo indiánky jedna radosť, som túto knihu zhltol na jeden záťah i keď nebola až taká "cool". :-)

400 rád pre milovníkov psov 400 rád pre milovníkov psov Manfred Koch-Kostersitz

Nesúhlasím s názorom v komentári od Vikki22, pretože návody a postupy z knihy možno použiť bez problémov aj dnes.

The Beatles The Beatles Gottfried Schmiedel

Veľmi nepodarená kniha, ktorá však mala tú výhodu, že okrem Matznerovej knihe o liverpoolskej štvorici, bola asi jedinou tlačenou lastovičkou za čias komunizmu. Chabý obsah knihy vyvažuje aspoň pomerne podrobná diskografia skupiny v závere knihy.

02.09.2013 3 z 5

Miešané osviežujúce nápoje Miešané osviežujúce nápoje Ján Silvester Kaščák

Dodnes si sem tam pripravím nejaký nápoj podľa návodov z tejto útlej knižky. Síce návody nie sú vždy úplne presné, no na domácu výrobu nápojov úplne postačujú.

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Nadšený som rozhodne nebol, skôr rozčarovaný.

02.09.2013 3 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

"Aj King sa sem tam utne. Presne tak je to aj v prípade tejto knihy, jedna z jeho najslabších." Presne toto som napísal v roku 2013, kedy som si na knihu matne spomínal. Avšak s odstupom času a po prečítaní si Kingovho životopisu, svoj názor poopravujem. Vôbec nie najslabších, no aboslútny top to nie je, pretože postáv je v knihe ako zrniek maku v makovici, no v konečnom dôsledku mi bolo šum a fuk, čo sa im stane, s výnimkou Bobbi a Garda. Kniha má svoje kúzlo, len ho treba v správny čas a chvíľu objaviť a to napriek faktu, že je aj na Stephena nekonečne natiahnutá. Budovanie atmosféry je skvelé a finále kataklizmatické.

3x tiene veľkomesta 3x tiene veľkomesta Ed McBain

Evan jednoducho ani v týchto troch príbehoch nesklamal. Od autora 87meho obvodu úplná klasika v detektívnom žánri, ktorá aj po rokoch stále poteší. Stretávame všetkých známych a nechýba ani "Hluchý".

31.08.2013 5 z 5

Tumbo z mysu Dobré naděje Tumbo z mysu Dobré naděje Czesław Centkiewicz

Jedna z najlepších kníh pre deti. Síce trochu smutná, no veľmi ľudská. Prečítal som si ju aj v dospelosti a nestratila to nehmotné čaro, ktoré ma v detstve silno oslovilo. Síce pohľadom dospelého som videl nedostatky, ktoré detskými očami nemožno vidieť, no ľudskosť a dobrodružstvo v knihe ich vysoko vysoko prevyšujú. Parádny príbeh pre hladnú detskú čitateľskú dušičku.

31.08.2013 5 z 5

Chlapec z kufra Chlapec z kufra Jevgenij Serafimovič Veltistov

Knihu som prečítal na popud vtedy veľmi populárneho seriálu, ktorý sa volal, ak sa nepletiem "Elektronik". Kniha nesklamala a v podstate ani seriál. Zo seriálu si pamätám najmä to, že učiteľ vyšiel von, ukázal päť prstov a povedal, že Elektronik dostal jednotku.

Veľký náčelník Tekumseh Veľký náčelník Tekumseh Fritz Steuben

Ako dieťa ma tento dobrodružný román nechytil. Narozdiel od fikcií Karola Mája, to bol iný pábiteľ. No, možno niekedy v budúcnosti, človek nikdy nevie, sa k románu dostanem znova a ako letitý kmeť knihu prelúskam.

31.08.2013 3 z 5

Vesmírne dobrodružstvá Vesmírne dobrodružstvá Jerzy Broszkiewicz

Kde sú tie sladké časy detstva, keď ma takéto knihy oslovovali? Dávno fuč, no spomienky na vesmírne dobrodružstvá zostávajú. Pre mňa jeden z autorov (spolu so Žarnayom, Bulyčovom, Kličkom a Troskou), ktorý ma priviedol k sci-fi, ktorej som zostal verný a nechcem sa rozlúčiť, napriek tomu, že ju podvádzam s inými žánrami. Ale moje čitateľské srdce patrí len jej.