hu_87 hu_87 komentáře u knih

Kůže zblízka Kůže zblízka Yael Adler

Knížka je napsána dermatoložkou a možná si někdo myslí, že vzhledem k nakladatelství či obálce se nejedná o příliš odborné poznatky, ale opak je pravdou. Tuna zajímavostí, ať už se bavíme o zdraví nebo nemoci. Třeba jak se projevuje naše zdraví na naší kůži, něco o různých nemocech kůže nebo to, co všechno kolem nás má na svědomí nezdraví naší pokožky. Kůže je náš největší orgán a je bohužel často opomíjený. Takže jestli chcete napravit tuhle neznalost, sáhněte po téhle publikaci, určitě nebudete litovat.

27.09.2021 5 z 5

Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Friederike Meckel Fischer

Terapie se substancí je jedna z těch velmi výjimečných knih, kterých je u nás žalostně pramálo. Navíc je tam asi tak zhruba vše, co by takový terapeut měl znát a vědět. Výhodou je i kapitola o samotných psychedelicích (LSD, ayahuasca, psilocybin, MDMA...), jejich účincích, dávkování, ale i o osobních zkušeností klientů s těmito látkami a následný popis těch jejich zážitků (jedna z těch více odbornějších kapitol), nebo jsou zajímavé kapitoly o setu a settingu, čeho se s klientem vyvarovat, možná rizika terapie, na co je třeba klást důraz, jak využít při této terapiii hudbu k největšímu prospěchu... zkrátka je toho moc.

Oproti pomalejšímu "rozjezdu" do nějakých cca 60 stránek, ve kterých převažuje spíš autorčina autobiografie a pocity je to skutečně vydařené. Ta kombinace odborných znalostí o konkrétních psychedelicích a osobních zážitků jednotlivých klientů opravdu funguje. Takže se kdyžtak nenechte odradit tím pozvolnějším začátkem, pak to stojí za to.

27.09.2021 4 z 5

Encyklopedie psychedelických látek Encyklopedie psychedelických látek Peter Stafford

Komplexně podané téma ve formě kapitol o jednotlivých psychedelicích (ayahuasca, marihuana, lsd...) a výčtu jejich účinků, zdravotních benefitů, vlastností, kulturních souvislostí.

27.09.2021 5 z 5

Gestalt terapie Gestalt terapie Frederick S. Perls

Obsáhlá a naučná bichle. Je tu asi vše, co potřebujete o gestalt terapii vědět.

Poruchy sexuální preference Poruchy sexuální preference Petr Weiss

Skvělá publikace, obsáhlá a všeobecného rázu. Překvapily mě kapitoly o různých projektivních metodách, typických odpovědí třeba v ROR a následné diagnostice poruch sexuálních preferencí.

Fyziologie Fyziologie Jindřich Mourek

Učebnice fyziologie od p. Mourka mi přijde v mnohém obsáhlejší a lepší, než ta od p. Petřeka. Rozsah odpovídá učivu na vysokých školách (zdravotnické nelékařské obory).

Borelióza Borelióza Stephen Harrod Buhner

Knížka mi hodně pomohla se v problematice zorientovat.

26.09.2021 5 z 5

Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace Jan Hendl

Skvělá publikace, asi nejvíc ocení studenti.

26.09.2021 5 z 5

Kapitoly z forenzní psychologie Kapitoly z forenzní psychologie Ilona Gillernová

Skvělá učebnice doplňující se s p. Čírtkovou. Samozřejmostí jsou i kapitoly o motivaci trestných činů či o následcích trestných činů pro oběti.

Chybějící otec, chybující syn Chybějící otec, chybující syn Guy Corneau

Moc mě nenadchla. Připodobnila bych to "půl na půl" s tím, že některé kapitoly mi přišly spíš jako snaha o vyplnění prázdného prostoru, ať se napíše cokoliv.

26.09.2021 3 z 5

Psychosomatická medicína Psychosomatická medicína Alexander Kugelstadt

Zajímavě podané téma, některé kapitoly ale mohly být obsáhlejší, namísto toho všeobecného úvodu.

26.09.2021 4 z 5

AURY a jak jim rozumět - Vnímání energetických polí AURY a jak jim rozumět - Vnímání energetických polí Cassandra Eason

Přívětivě zpracované téma, knížka vhodná spíše pro začátečníky.

26.09.2021 5 z 5

O šílenství, podivínství a genialitě O šílenství, podivínství a genialitě Robert M. Youngson

Název je skutečně velmi dobrý a odhaluje prakticky vše, co od knihy máte očekávat. Podivíny se to v knize jen hemží...

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Alena Plháková

U nás už zažitá učebnice, klasika mezi svým oborem. Některé kapitoly jsou ale poměrně nevyvážené, nové vydání aspoň obsahuje fotografie jednotlivých "otců psychologie":

Runy - praktická kniha Runy - praktická kniha Igor Warneck

Hezky podané téma run, mnoho fotografií (bohužel černobílých, často obsahující téma různých meditací a "spojení" s jednotlivými runami - třeba fotka někoho, jak vytvoří tělem tvar nějaké runy, to je trochu psycho) a návodů ke cvičením a takovým těm meditacím. Výklad run je komplexnějšího rázu jak u jiných publikací, samozřejmostí je i grafické vyobrazení jednotlivých runových symbolů.

Síla našeho podvědomí Síla našeho podvědomí Joseph Murphy

Je to taková kombinace "moci podvědomí" od autora a několika dalších knih o seberozvoji, ale za mě je to určitě zajímavě podané a mimořádně poučné.

Sociální fobie a její léčba Sociální fobie a její léčba Ján Praško

Komplexně vyobrazené téma sociální fobie, napsané podobným způsobem jako třeba publikace od stejného nakladatelství "Hraniční porucha osobnosti a její léčba" či "Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi".
Oceňuji zmínění podobnosti mezi sociální fobii a vyhýbavou poruchou osobnosti.

Neurologie: pro studium i praxi Neurologie: pro studium i praxi Zdeněk Seidl

Suprově podané téma, snadno se z knížky naučíte a dozvíte se i různé zajímavosti, které třeba jinde ne. Navíc je výhodou, že mnohé informace jsou tučně zvýrazněny, pro lepší přehlednost. Určitě jedna z nejlepších knih na téma neurologie.

Lékařská fyziologie Lékařská fyziologie Otomar Kittnar

Na našem trhu asi jedna z nejobsáhlejších publikací na téma fyziologie, i když jí teda hrdě může konkurovat ta od Trojana.

26.09.2021 5 z 5

Anatomie a fyziologie lidského těla Anatomie a fyziologie lidského těla Miroslav Orel

No, teda na to, že se jedná o knížku určenou pro humanitní obory, jsou některé kapitoly probrány na můj vkus až moc dopodrobna, takže by knížku teoreticky mohli ocenit i studenti jiných oborů, než jen humanitních.