HonzaRoušavý HonzaRoušavý komentáře u knih

Přehodit řeku Přehodit řeku Ilja Kučera ml.

Určitě zajímavá kniha, ke které jsem se dostal kvůli vztahu ke kraji, kde se děj odehrává. Přečetl jsem jí v podstatě na jeden zátah. Některé pasáže na můj vkus odbočovaly až moc od hlavní linie. Každopádně mnohem zajímavěji popsaný byl příběh Jakuba, oproti samotnému příběhu Rudolfa Formise, který zde poslouží spíš jako podklad..

01.01.2019 3 z 5

Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Barbara Winton

Dlouho jsem si chtěl tuhle knihu přečíst, abych se dozvěděl víc o člověku, kterého zná kdekdo, ale jen velmi povrchně a ve zkratce.
Četba se rozhodně vyplatila, pan Winton byl moc zajímavý člověk a jeho život neskutečně pestrý. Kniha rozhodně nestaví žádný "památník", ale popisuje jeho život takový, jaký asi doopravdy byl - a že tedy bylo plný událostí.
To nejdůležitější - nutno podotknout, že se mu (a jeho dceři) sepsáním této knihy povedlo dokázat, že neobyčejný čin může s trochou štěstí, osobní statečnosti a souhře okolností udělat skutečně každý. A v případě tohoto muže to zdaleka neplatí jen u toho, který ho nakonec tolik proslavil.

19.02.2018

Prak Prak Michal Vrba

Tak jo, tohle opravdu stojí za přečtení. Napínavý příběh s velkým přesahem nutícím k zamyšlení.

20.11.2017 5 z 5

RAF: Místo narození Brno RAF: Místo narození Brno Jaroslav Popelka

Moc pěkně zpracovaný přehled - pro člověka žijícího v Brně dvakrát tak zajímavé..

21.03.2017 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Konečně se mi povedlo knihu dočíst (na rozdíl od mnohých jiných jsem jí v půlce musel na čas odložit).
Kniha se skvěle čte, i když jsem si na styl psaní pana Nováka musel chvíli zvykat a i později jsem měl tendenci určité pasáže spíš prolétnout, než přečíst. Každopádně literárně na jedničku.
Čtení téhle knihy bylo ale, alespoň pro mě, zejména o snaze udělat si názor na činy bratří Mašínů. Během čtení jsem se několikrát obrazně překlopil od "hrdinové" k "vrazi" a zpět. Nakonec jsem, asi jako většina čtenářů, zůstal někde mezi. Nemyslím si, že by bratři Mašínové byli hrdinové v pravém slova smyslu (tím pro mě byl jednoznačně jejich otec), ale rozhodně po přečtení téhle knihy mohu říct, že mnohem více jejich čin chápu. V knize je skvěle vysvětleno celé rodinné zázemí, podmínky, které určovaly jejich charaktery a důvody, proč udělali to, co udělali. Bez skvělého nastínění kontextu, což tato kniha na 100% nabízí, se tohle všechno nedá pochopit. Nicméně nakonec jsem se dopracoval k názoru, že Mašínové byli v první řadě vojáci, kteří viděli svět optikou "my x oni" a nikdy při své činnosti tenhle rámec nepřekročili. Svými činy tedy v první řadě dělali "něco pro sebe" a snažili se řešit svojí situaci, jaký to mělo vliv na ostatní bylo podružné. Což dle mého názoru potvrzuje i jejich následná kariéra v západním světě. Ale opět musím zopakovat, že až přečtení této knihy dává i tomuto postoji větší smysl, i když se s ním špatně sympatizuje (ačkoliv bych snad i chtěl).

Pro mě osobně tak jednoznačně nejlepší částí knihy byla ta poslední, která popisuje dopady jejich akce na ostatní osoby, ať už více či méně angažované v případu. Tam se podle mě skrývá pravá síla této knihy a tato část skýtá podle mě největší poselství o všem tom špatném, co se u nás za komunismu dělo.

Tak či tak přečtení této knihy můžu všem jen doporučit. I když na konci asi nebudete mít na toto téma jasnější názor, rozhodně bude váš pohled komplexnější.

21.03.2017 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Skvělá kniha, přečteno v podstatě na jeden zátah. Na začátku nebylo úplně jednoduché se zorientovat v osobách, ale postupně se celý děj rozjel a závěr už jsem četl jedním dechem. Krom velké informační hodnoty není od věci si také připomenout, jak lehce je možné přehlédnout obrovskou křivdu.

02.09.2016 5 z 5