Holmann Holmann komentáře u knih

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Důstojná publikace k tématu, snad v některých místech až moc chudá na data a informace. Ovšem nová grafika hradů a hmotových rekonstrukcí se mi líbila.

02.05.2019 5 z 5

České země za posledních Přemyslovců I. České země za posledních Přemyslovců I. Robert Antonín

Viz předchozí komentáře. Není co dodat snad si jen dovolím: Projekce historických studií, ale i kultury do současnosti (viz filmové šílenství; literatura a pc hry) a autorovi zmínky do psychologicko-antropologickému přesahu naznačené v knize... no je to koncert.
Jen tak dále a čekám na 2. díl.

24.04.2019 5 z 5

České země za posledních Přemyslovců České země za posledních Přemyslovců Zdeněk Bígl

Tak tato kniha a další z řady Albatrosu i díky krásným ilustracím ve mě vzbudila a prohloubila mou lásku a zájem k historii.

Takhle bych si představoval učebnice na ZŠ.

24.04.2019 5 z 5

Rytíři renesančních Čech ve válkách Rytíři renesančních Čech ve válkách Václav Bůžek

Nebylo to tak špatné, jak by mohlo být, ale nebylo to tak dobré, jak by mohlo být.
Jakož to zájemce o renesanční bojové technicky a styly mi zde chybělo mnoho informací. Autor hodně vařil ze stejné polívky/pytlíku čaje, ale zase byla to první taková práce a docela dobrá sonda do dobového myšlení/kultury. Ale celkově do bylo dobré. Snad příští podobná publikace půjde víc do detailů.

07.03.2019

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Cesta intelektuála k popravišti Marie Šedivá Koldinská

Koldinská mě zatím nezklamala :-)

02.01.2019 5 z 5

Vody Siloe Vody Siloe Thomas Merton

Popravdě jsem od knihy čekal něco jiného (to je ale můj problém), ale jinak velmi zajímavé čtení. Hodně podmětných myšlenek pro dnešní dobu. Od autora si určitě přečtu něco dalšího.

23.05.2018 4 z 5

Ježíš Nazaretský I. Ježíš Nazaretský I. Joseph Alois Ratzinger

Tak to je síla! Už se těším na další díly. U Benedikta XVI je jedna věc jistá, výživné čtení, které se tráví pomalu a dlouho. Úžasný člověk.

23.05.2018 5 z 5

Richard Lví srdce Richard Lví srdce Jean Flori

Dobrá snaha o poctivé zpracování osobnosti Richarda a jeho prostředí. Lze jen doporučit. Autor své názory reviduje a hlavně příliš nevnucuje. Příjemné čtení.

10.05.2018 5 z 5

Návrat Abrahamův Návrat Abrahamův Karol Sidon

Neuvěřitelná kniha!!! Takové malé zjevení.

29.03.2018 5 z 5

Neděle u Bouvines 27. červenec 1214 Neděle u Bouvines 27. červenec 1214 Georges Duby

Tato kniha si mě našla sama :-) No pár drobností ve vztahu k terminologii (asi překladem) bych asi našel ale jinak prima sonda do středověku a přelomovému momentu ve vývoji naší milované Evropy.

19.01.2018 5 z 5

Soběslav I. Soběslav I. Vratislav Vaníček

Autor opět nezklamal má očekávání. Rozšíření informací a skvělá syntéza dané doby a situace. Opět příjemné narušení zažitých stereotypů o středověké společnosti a době, které v poslední době asi díky zvýšenému zájmu o toto téma, všude na mě vyskakují. Zároveň příjemná rehabilitace Soběslavovi vlády a snaha o pochopení jeho možností a situace. Jen doporučuji!

19.01.2018 5 z 5

Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Vladimír Ando

Vše od tohoto autora k TČM patří ke světové špičce. Skutečný zájemce o čínskou medicínu v jeho sérii klasické čínské mediciny I.-V. zde najde skoro vše z teorie.
Zároveň s farmakologií povinná četba ke studiu TČM. Autor čerpá s originálních čínských textů. Poklona a poděkování autorovi.
PS jen je škoda že jeho překlad Nan-Ťingu se asi odložil na neurčito!!

22.10.2017 5 z 5

Čínská filosofie - Pohled z dějin Čínská filosofie - Pohled z dějin Oldřich Král

Velmi dobře napsaný úvod do čínské filosofie i pro člověka těchto věcí neznalého. Vřele doporučuji. Hlavně oceňuji uvádění hlavních hesel/jmen/slov uvedených i ve znacích pro další studium a orientaci.
Česká sinologie je opravdu na vysoké úrovni! Díky autorovi za tuto knihu.

22.10.2017 5 z 5

Vratislav II. (I.) První český král Vratislav II. Vratislav II. (I.) První český král Vratislav II. Vratislav Vaníček

Autor se opravdu pokusil, dle mého mínění úspěšně, o hlubší sondu do středověké společnosti a myšlení. Příjemně nový pohled na církevní dějiny a hlubší zasazení do celoevropského-světového rámce. Řekl bych se patří do vlny co boří staré pseudo-národní mýty a komunistickou propagandu, kterým se říkalo a někdy ještě stále říká věda historická. Příjemné čtení k danému tématu s mnoha novými informacemi a náhledy/výklady.

26.09.2017 5 z 5

Karel IV. - Historie života velkého vladaře Karel IV. - Historie života velkého vladaře František Kavka

Velmi příjemný, svěží a neotřelý příspěvek k tomuto tématu.

30.08.2017 5 z 5

Kronika Kronika Dětmar z Merseburku

Přijemný překlad a dobře zpracovaná kniha jak autorem tak vydavatelem a překladatelem. Další z více povedených kusů nakladatelství Argo. Díky za to.

30.08.2017 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Originalni, historické, čtivé, zemité přesně jak dnešní trh si žádá.

22.08.2017 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Jako číst se to dá, ale z autorových knih je to výrazně slabší káva. Škoda - české pověsti mají pro pořádnou fantasy mnoho námětů a možností.

21.08.2017 3 z 5

Život ve staletích - 12. století Život ve staletích - 12. století Vlastimil Vondruška

Historie je moje srdeční záležitost, ale tady hlavně oceňuji snahu o pěkné ilustrace. Obsahově tak 1 max 2*

16.08.2017 3 z 5

Vnitřní Egypt aneb Deset ran duše Vnitřní Egypt aneb Deset ran duše Annick de Souzenelle

Nee tak hluboké jako Symbolismus lidského těla, ale hluboce přesahující jiné autory.

16.08.2017 5 z 5