Holden Holden komentáře u knih

Zeptej se prachu / Ask the Dust Zeptej se prachu / Ask the Dust John Fante

Fante tady nastoluje přímočarost, kterou se pak vydává i jeho slavnější kolega, starej známej prasák Buk. Místo Hanka Chinaskiho tady máme Artura Bandiniho. Mají leccos společnýho, ať už strasti začínajicího spisovatele nebo třeba to, že si svoje emoce a city nechávájí pro sebe, aby za každých okolností vypadali jako drsní chlápci, co si z žádné holky nesednou na prdel. Ale zatímco Bukowski se nám nesnaží osvětlit citový rozpoložení Hanka ani mimo dialogy a je čistě na nás, jestli ho budem považovat jenom za chlípný prase nebo taky kluka s trochou citu a svědomí, Fante je na tom trochu jinak a prakticky vždycky popíše Bandiniho smutky přesně tak, jak se zrovna odehráváji v jeho hlavě. Pak už záleží jen na vás, kterej z těch dvou vám bude bližší.

06.12.2013 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Dannyho zážitky s holkama umí Škvorecký podat tak věrohodně a vtipně, že knížkou projdete bez jedinýho okamžiku nudy.

11.04.2013 4 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Myslím, že určitě neuděláte chybu, když po téhle knize sáhnete. Parádní oddechovka, při které nemusíte zrovna přemýšlet, ale zaručeně se pobavíte, protože příhody Nicka jsou prostě naposrání.

11.04.2013 4 z 5

Šunkový nářez Šunkový nářez Charles Bukowski

Bukowski se s tím vůbec nesere a surově popisuje svoje dětství a dospívání, který neměl vůbec snadný a možná právě díky tomu je kniha hodně autentická a čte se úplně sama.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Hodně důležitý u Alchymisty je, v jakým období svýho života si tuhle knihu přečtete. Když na ni narazíte v nepřiznívým období, kdy se všechno sere, dokáže vás celkem povzbudit k tomu, abyste šli hledat svoje vlastní štestí, stejně jako to dělá hlavní hrdina Coelhovy knihy.

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Příhody a trapasy vysokoškolskýho profesora Jima Dixona, u kterých se určitě pobavíte a umožní vám to proniknout hlouběji do svéta Britských univerzit, které se zpravidla skládaji z úzkoprsých a konzervativních intelektuálů. Naštěstí Jim je výjimka, která potvrzuje pravidlo.

10.04.2013 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Psychologická próza, při jejímž čtení vás mrazí v zádech. Dostojevskij dokáže popsat pocity hlavního hrdiny tak přesně a výstižně, že se na chvíli citíte, jako byste Vy samotní byli součástí tohoto příběhu.

10.04.2013 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kdo chytá v žitě určitě nemusí bavit každýho, je to jen příběh několika dnů v životě kluka, kterýmu se v poslední době tak nějak nevede a je docela znechucenej lidma kolem sebe a vůbec vším, na co narazí. Jestliže někdo čeká román, kde se bude pořád něco dít, asi bude zklamanej. Na druhou stranu jestli si chce někdo přečíst o dospívání kluka, kterýho sere, že za chvilku bude muset proniknout do zkaženýho světa dospělých a vůbec si s tím neví rady, pak je to pro něj ta správná kniha.