Hihla Hihla komentáře u knih

Dlouho jsem se na knihu marně chystal a nakonec mě postrčil článek o autorovi, kde se psalo, jak kniha vznikla. Na univerzitě v Jeruzalémě autor dostal nabídku na výuku kurzu na téma Úvod do světové historie. Nikdo z kolegů neměl zájem o tento z principu povrchní kurz a tak to autor pojal jako výzvu, jeho skripta oblíbená mezi studenty se stala podkladem pro tuto knihu.
Dlouho jsem nečetl tak podnětnou knihu. Je to tak čtivé a přitom komplexní, hodně věcí nastoleno k zamyšlení. Dějinná fakta spolu se zamyšlením se proč jsou zasazená do kontextu celkového vývoje lidstva, kultury, víry, společenského řádu, vědy, ekonomie, kapitalismu, pokroku a štěstí lidí. Jak už tady někdo psal, to by se mělo učit ve škole – přemýšlet proč.

28.12.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Rozvleklejší, ale moc zajimavé upozornění, jak se dívat na svět. Často nám chybí kontext a informace v novinách ho bohužel obyčejně nemají. Hned jsem se podíval na staticky úmrtí v ČR, na jaké nemoci se umírá. Pokud se mluví o tom kolik umřelo lidí s covidem v září, víme kolik jich umírá v ČR ročně, měsíčně? Je opravdu dobré si ty věci srovnat sám a bombastické titullky v novinách vynechat.

20.12.2020 5 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Místy trochu rozvleklé ale jinak výborné. Téma pravdy a vnímání reality v aktuálním kontextu dneška a navíc vtipné. Pravda není jen jedna a navíc je nebezpečná, hloupost je nekonečná a v tom vítězí pragnatizmus české reality.

22.05.2021 5 z 5

Autora mám moc rád. Myšlenky krásné, ale tady mě nějak neuchvátila forma podání, byť zajímavá.

09.11.2018 2 z 5

Skála Skála Peter May

Pro mne až moc ponuré místo a osudy. Osoby nešťastné, kombinace všeho co se v životě může pokazit a zpětný pohled na promarněné životy. Pachatele jsem tipnul dobře, přesto konec napínavý a čtivý. Další díl? Nevím...

30.06.2018 4 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Normálně nečtu historické romány, ale byl jsem unešen. Popis reality života, občas vysvětlení jak to chodilo, příběh. Pěkné, pěkné, jedeme do Barcelony se podívat.

27.03.2018 5 z 5

Viděl jsem ukřižování Viděl jsem ukřižování Sydney Morrell

Přečetl jsem knihu Jiný TGM od Kosatíka a tahle kniha vlastně navazuje, popisem jak dopadl neřešitelný problém nového státu, německé menšiny. Masaryk vybojoval tento stát, v zahraničí prodával myšlenku jednoho národa Čechoslováků a důležitost sebeurčení. Pak stát vznikl a bylo jasné, jak se do něj 3 milionům Němců nechce a jak bylo těžké místní Němce zapojit do budování státu a vůbec do účasti na politice. Prostě od začátku problematické, nebyl čas vybudovat druhé Švýcarsko, jak Masaryk snil. Situace těžko řešitelná, Hitler zmanipuloval sudetské Němce a já si vůbec nedovedu představit, jak by fungovala armáda bez podpory všech menšin, primárně sudetských Němců. Zajimavý pohled na politiku, jak byla už tenkrát propaganda rychlá a česká mediální reakce bezmocná.

18.11.2020 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Prvních 15% mě přišlo nezáživných, pak se rozjel děj. Život v té době hodně lidem zatopil, mnohým bylo hůř, tady to měl hrdina pestré. Osudové co by bylo kdyby, vlastní vinu a ztrátu si pak nesl celý život. Nedalo mi to a rád jsem si našel informace k WW2 v Itálii.

14.05.2018