Harry_ Harry_ komentáře u knih

Mandava 2015 Mandava 2015 Josef Zbihlej

Podrobný obsah ročenky je uveden zde: http://muzeum.varnsdorf.cz/publikace/rocenka2015.htm.

15.08.2017 3 z 5

Mandava 2016 Mandava 2016 Josef Zbihlej

Podrobný obsah sborníku je například zde: http://muzeum.varnsdorf.cz/publikace/rocenka2016.htm.

14.08.2017 3 z 5

Německo jih - Bavorsko Bádensko-Württembersko - průvodce na cesty Německo jih - Bavorsko Bádensko-Württembersko - průvodce na cesty Jan Dražan

Líbí se mi přehlednost, barevné rozlišení regionů, mapky. Vzhledem k širokému záběru nejde do detailů, ale hlavní pamětihodnosti a zajímavosti podchyceny jsou. Hodně povedených fotografií, ale i aktuální ceny vstupného. Doporučuji.

11.08.2017 5 z 5

Mnichov Mnichov Elfriede Ledig

Průvodců jen po Mnichově je málo, takže jsme rádi za tento český překlad od Ikaru. Je stručný, skladný a přitom je tam vše potřebné. Ceny vstupného a podobné drobnosti samozřejmě už neodpovídají.

20.06.2017 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Nejlepší kniha o virtuální realitě a popkultuře 70.-90. let. Pro geeky a pařany příjemná povinnost, třebaže pro plné vychutnání všech odkazů je třeba trochu vyššího věku, než je u této skupiny obvyklý průměr :)

09.05.2017 5 z 5

Bruno v hlavě Bruno v hlavě Xindl X (p)

Knihu zcela mimo mé žánry jsem přečetl, protože to byl dárek. Popisuje věci a stavy, kterým se každý snaží spíše vyhnout a nemyslet na ně. Sranda to není, ale totální deprese také ne. Může to být bohužel docela dobře reálný životní osud. Hodnocení knih IMHO vychází z toho, jak se s hlavními hrdiny (ne)identifikujeme. Protože tady to fakt nešlo, je mé hodnocení nižší, ale napsané to je čtivě, hodně přímé řeči, snesitelná analýza a deskripce.

09.05.2017 3 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Scénář vychází z Bouřkové sezóny, takže narozdíl od Skleněného domu nic moc překvapivého. Nelíbí se mi pár nelogických předělů (opuštění lodi), ale do příběhu plném přeludů se to dá přežít. Zaklínač se spíž veze, akce je méně, znamení jen dvě, ale je to pořád Geralt a jako skalní fanoušek nemohu hodnotit jinak. Kresba se mi však líbila víc, než předchozí komiks.

23.01.2017 4 z 5

Garfield zvažuje možnosti Garfield zvažuje možnosti Jim Davis

Zatím nejnovější český sešit Garfieldových skopičin překládá originál z roku 2006, kdy se stala jedna velká událost v životě Jona Arbuckla. Po těch letech bylo načase ;)

14.01.2017 4 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Když to čtete ve správném věku, je to za 5*. S věkem budou hvězdičky klesat. Nevím, zda po těch 33 letech od vzniku knihy už nebude řada odkazů pro dnešní děti cizí. Navíc vyšly od té doby různé napodobeniny (např. http://www.databazeknih.cz/knihy/denik-maleho-poseroutky-denik-maleho-poseroutky-47817), ale ty jsem už nečetl.

06.11.2016 5 z 5

Norimberk Norimberk Ralf Nestmeyer

Nelepší knižní průvodce Norimberkem. Situaci mu dost ulehčuje fakt, že na trhu jiný aktuálně není. V tuto chvíli se musíte smířit s 6 let (!) starou knihou. Ale není to tak strašné, přečetl a použil jsem jej celý a spokojenost. Najdete tady tipy na nejdůležitější památky, muzea, ale i jídlo a zajímavosti. Přehledná mapa MHD i starého města. Rozkládací mapa navíc. Tipy na procházky, historie, slovníček, rejstřík, kapesní rozměr, paráda. Jediné minus - ani ty klíčové památky nemají podrobnější popis historie (jen základní), schéma objektu s popisy. Na císařském hradě nebo kostelích by se to hodilo. Starší ceny jsou logické.

06.10.2016 5 z 5

Jak naučit svého psa fyziku Jak naučit svého psa fyziku Chad Orzel

Jednodušeji a zábavněji se asi kvantová fyzika popsat nedá, ale i tak je to tedy úplně jiná káva, než je klasická fyzika.

03.10.2016 4 z 5

Londýn – průvodce s mapou Londýn – průvodce s mapou Anne-Lucie Grange

Tyto specifické skládané průvodce-mapy mám rád. V tomto případě je zde hned zmapovaných 10 oblastí. Jejich Top 10 atraktivit nesdílím, ale jak píši jinde, průvodce je třeba kombinovat, protože každý nabídne něco trochu jiného. Ale přiznám se, že tyto skládačky mě občas zklamou ignorováním malých uliček a hlavně těžko mohou konkurovat online mapě a navigaci, typicky v mobilním telefonu.

Londýn krok za krokem Londýn krok za krokem Heidede Carstensen

Průvodce trochu jiného typu. Obsahuje 10 procházek po Londýně a po trase vždy poměrně detailně informuje o viděných atraktivitách. Dále je zde na poměry kapesního průvodce docela slušné historické info. Bonusem je plán města 1:18 000 a samozřejmě plánek londýnského metra. Přesto si myslím, že je lepší tuto knihu zkombinovat ještě s jiným průvodcem. Tato kniha je pro ty, co se chtějí řízeně projít a docela hodně si číst. Jiná průvodci jdou více "na komoru" a zobrazují přímo (ale jen) památky a atrakce. Něco za něco.

Londýn do kapsy Londýn do kapsy Damian Harper

Přehledné a vzhledem k velikosti praktické (ale samozřejmě stručné). Líbí se mi mapky a návrh procházek Londýnem. Naopak zábava a nakupování jsou pro mě zbytečné stránky, ale to je individuální. Praktické informace je třeba brát pochopitelně s rezervou - ceny, kursy, otvírací doby a telefony nemusí již platit.

Poznáváme - Velká Británie Poznáváme - Velká Británie Neil Wilson

Do těch 416 stran se vešla celá Velká Británie, tj. Anglie, Wells a Skotsko (tedy severní Irsko chybí), takže je jasné, že to není podrobné jako třeba bichle od Joty, resp. Rough Guides. Ale kniha je velmi přehledná a obrázková a zabývá se tím TOP. Pro základní orientaci je více než postačující. Kdo chce nějakou lokalitu poznat lépe, bude si muset najít specifickou literaturu.

Garfield zaslouží přídavek Garfield zaslouží přídavek Jim Davis

Mixxa: A ještě minimálně deset let nepřestane, protože jsme teprve v roce 2006 ;) A to je dobře.

22.07.2016 4 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Je to kniha, encyklopedie, průvodce hlavně herním světem, což je znát zejména v tom, že všechny obrázky a ilustrace jsou z vydaných her či doprovodných materiálů k nim. Ale je vidět, že v CD PROJEKT RED svou předlohu znají perfektně, obdivují a citlivě svět Zaklínače rozvíjejí. Jednotlivé kapitoly totiž vycházejí z knih Andrzeje Sapkowského a zároveň je propojují s hrami. Každou z nich jakoby vypráví jiná osoba, zejména Geraltovi přátelé.

Obsah knihy:
- Úvod (by Marigold)
- Svět a jeho obyvatelé (by Borch, Tři kavky)
- Zaklínači (by Vesemir)
- Magie a náboženství na kontinentu (by Yennefer)
- Stvůry Severních království (by Geralt)
- Příběh Geralta z Rivie (by Marigold)

Co se mi líbí nejvíce? Kromě úžasných celostránkových ilustrací je to závěrečná kapitola s příběhem Geralta z Rivie, která skvěle chronologicky a logicky popisuje životní story zaklínače Geralta od povídek, přes román až po hry. Takže znalec knižního díla si rochní. Samozřejmě má to i riziko - pokud jste vše nečetli, můžete se dočíst spoilery. Pokud však víte, že si všechny knihy stejně nepřečtete, může vám tento výtah z knih rychle přinést informace, které dějově předchází hrám a lépe se tak ve hrách orientovat, jelikož ty samy obsahují celou řadu odkazů na knihy Andrzeje Sapkowského, s jejichž znalostí si hry mnohem více užijete!

22.05.2016 5 z 5

In vino veritas In vino veritas Vladimír Renčín

Inteligentní humor nestora českého (československého) kresleného vtipu. Tentokráte 107 listů přževážně o víně.

02.05.2016 4 z 5

Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Miloš Čermák

Krátké povídky, většinou s přímou řečí, takže se čtou rychle. Hovorová čeština, občas vulgarita. Téměř ale vždy dobrá, překvapivá pointa. Plný počet nedávám za to, že vtipnost často nahrazuje ostřejšími výrazy; umění je být vtipný i bez nich.

29.03.2016 4 z 5

Garfield váží slova Garfield váží slova Jim Davis

Staré stripy, ale dobré, ba výborné. Garfield vypadal normálně jako kocour a na bublinách bylo vidět, že si to myslí a neříká, jak to vypadá dnes. Akorát ten Lyman byl divně nakreslen a je dobré, že časem zmizel.

31.01.2016 5 z 5