Harry

V ráji šumavskémV ráji šumavskémKarel Klostermann

Román znalce Šumavy není nijak veselý - taková byla i doba, kterou K.K.popisuje, přestože se díky "zlatému broučku" kůrovci "topili" místní obyvatelé v penězích. Většina z nich ale doplatila na to , že to nebylo nastálo a že podlehli klamné iluzy. Paradoxně vydělávali na zkáze svého prostředí a přáli si, aby "zlatý brouček" řádil co nejdéle...Autor popisuje osudy lidí, mnohdy i tragické a nesmlouvavé vztahy rodičů a dětí, pokud se jednalo o vypořádání majetku. A samozřejmě Klostermann umí nádherně vypodobnit krásu šumavské přírody, která však dokáže ukázat i krutost (zima, bouře, bažiny, prales ,...).

05.11.2015

Cesta do středu ZeměCesta do středu ZeměJules Verne

Podle této knihy již bylo natočeno několik filmů, ale číst "Verneovku" - to má přece své kouzlo a jedinečnost. A dostat se do středu naší Země a prožít neskutečná dobrodružství , na to se nezapomíná.

27.07.2012

Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJarmila Loukotková

Jarmila Loukotková měla mimořádný vypravěčský dar, výborně zvládala historická témata a barvitě líčila dávno minulé děje. Román o rebelovi Villonovi to potvrzuje- dozvídáme se o něm, že úspěšně studoval na univerzitě, ale byl i tulákem, spodinou pařížské společnosti a o vlásek unikl šibenici. Nedílnou součástí knihy jsou Villonovi verše, které autorka mistrně přeložila a jsou to verše, které skrývají moudrost, humor a ostrou satiru i vulgaritu. Tyto básně se podle J.Loukotkové staly nejdůležitějším pramenem a hlavním vodítkem při románovém zobrazení Villonova života.

01.12.2016

Městečko na dlaniMěstečko na dlaniJan Drda

Právě jsem dočetl knihu J.Drdy a zároveň jsem zhlédl i stejnojmenný film. Obojí zpracování se mi líbilo, i když film nevyzní, zvláště v závěru, tak pesimisticky, jako v knize . J.Drda to skvěle napsal, krásně vylíčil poměry v malém městečku i různé charaktery občanů.

16.04.2020

Muž, který se vypařilMuž, který se vypařilPer Wahlöö

Oblíbená švédská dvojice opět nezklame a ve své detektivce, která se svou zápletkou dostane i do Maďarska, znovu překvapí rozuzlením zdánlivě nepochopitelného příběhu. Všechny knihy těchto autorů, které jsem měl možnost přečíst, se mi líbily.

27.07.2012

Střevíce z lýčíStřevíce z lýčíFrantišek Nepil

Humor pana Nepila je jedinečný a jednotlivé příběhy srší humorem a dobrou náladou. Škoda, že nic nového už nenapíše.

MalevilMalevilRobert Merle

Kniha o skupině lidí, kteří přežili atomovou katastrofu, se mi velice líbila. Jak se asi ti lidé mohli cítit, jak se v tak mezní situaci chovali a jak společně přežívali a nakonec i umírali ...

27.07.2012

Noc odchází ránoNoc odchází ránoKarel Ptáčník

Kniha navazuje na Město na hranici a pokračuje v popisování příhod hlavních představitelů v padesátých létech (1948-1953) , končí úmrtím Stalina. Kuzmík, Boženka, Říha - tohle trio prožívá milostné osudy, které končí celkem překvapivě, a na ostatních členech strany popisuje autor různé přístupy k jejich činnosti. Celkem zajímavé vystižení poválečné doby a problémů v politické práci.

28.12.2019

PrůkopníciPrůkopníciJames Fenimore Cooper

Román se odehrává na konci 18.století v Americe a zachycuje hlavní hrdiny, Nattyho Bumppa, zvaného Kožená punčocha a indiánského náčelníka Čingačgúka již v pokročilém věku. Stále více na ně doléhá vliv postupující civilizace, která negativně ovlivňuje jejich způsob života ve volné přírodě, nehledě na různé darebáky a ponikavce, snažící se na civilizaci vydělat.
Kniha se mi líbila, i když působí nostalgickým dojmem a vzpomíná na lepší časy - na přírodu netknutou člověkem.

18.07.2012

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Tak tyhle napínavé básně, místy strašidelné, jsme četli již jako školní četbu a samozřejmě, že jsme ještě zcela nemohli pochopit jejich kouzlo. Já sice básně vůbec nečtu, ale tyhle mají děj, opravdu se rýmují - prostě je to národní skvost.

26.07.2012

Lombardský zámekLombardský zámekLászló Passuth

Kniha má docela zajímavý námět a atraktivní prostředí Itálie, autor dost často uvádí své znalosti z historie , což může být pro některé čtenáře problém. Někdy mně dělaly problémy "nehovorné" pasáže, místy na můj vkus dost obsáhlé. Celkově se mi ale kniha líbila, už i kvůli nevšednímu námětu.

14.08.2012

Bídné rokyBídné rokyKnut Faldbakken

Moje oblíbená kniha, i když popisuje naši budoucnost ne zrovna radostně- bohužel při sledování lidského pokolení a jeho honbě za bohatstvím atd. je to možná vize. Knihu jsem zhltal jedním dechem, doporučuji !!!

16.04.2013

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římskéhoKronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římskéhoFrantišek Kožík

František Kožík předložil ve své knize osobnost Karla IV. čtenáři poutavou formou, i když orientovat se v takovém množství jmen , jednak jeho dětí, bratrů ,sester a obrovském množství dalších vladařů, kteří ještě k tomu rychle umírali, není jednoduché - nebyla jednoduchá ani doba a to, co dokázal velký vladař, který zřejmě opravdu miloval Čechy a Prahu, to jen dokazuje jeho nesmírné schopnosti. Již nikdy nedosáhla Praha takové důležitosti v dějinách- vždyť v ní sídlil římský císař ! Karel IV. měl čtyři manželky a jen jedna ho přežila-ta nejsilnější, Alžběta Pomořanská . Nakonec lze jen podotknout : škoda, že dnes nemáme politika s takovými schopnostmi a už ho mít asi nebudeme.

16.07.2013

Druhé housleDruhé housleEdvard Valenta

Cestovatele Dr.Emila Holuba asi mladší generace nezná a možná by se jim tahle knížka o jeho strastiplném životě mohla líbít. Příběh vypráví fiktivní účastník doktorovy výpravy do Afriky a my jsme svědky toho, co těch pár nadšenců prožívalo a jak to všechno ztroskotalo . Mnozí dokonce zaplatili své dobrodružství tím nejcenějším ....Autor popisuje přímo hrůzné podmínky v nitru Afriky, setkání s místními kmeny, které viděly bílou tvář poprvé a všichni účastníci si vinou malárií, zimnic atd. nenávratně poškodili své zdraví. A největší zklamání prožil Dr.Holub, když o výsledcích jeho výpravy nebyl valný zájem a on své sbírky nakonec rozdal školám , muzeím - a to na své náklady .Zemřel na následky prodělaných nemocí ve Vídni a alespoň pohřeb měl velkolepý .

07.01.2016

ŠestapadesátýŠestapadesátýKarel Ptáčník

Mně se tenhle třetí díl komunistické trilogie líbil, autor , dá se říci, i odvážně popisuje události i jednání stranických funkcionářů, kteří po smrti Stalina tápají a vlivem maďarských událostí mají i obavu o vývoj v naší republice. Vajda to bohužel nezvládl, což mě docela mrzelo - konec byl "drsnější" a otevřenější a je pravda, že kniha je na svou dobu vydání odvážná a zřejmě v roce 1966 nebyla strana tak bdělá a "pustila" ji mezi lid.

11.01.2020

Vinnetou a jáVinnetou a jáPierre Brice

Pierre Brice měl opravdu pestrý život, prožil všechno možné, takže jeho životní role jménem Vinnetou jakoby do jeho života patřila. Jak to tak bývá u herců, kteří ztělesní filmovou postavu ve více filmech, tak i Vinnetou se stal osudem Pierre Brice. Ten ho vytvořil nejen v i nám známým filmům, ale i v přírodním divadle v Německu. Prostě platí rovnice Vinnetou = Pierre Brice.

19.07.2012

O věrném filmování Antonie Nedošínské a Theodora PištěkaO věrném filmování Antonie Nedošínské a Theodora PištěkaPavel Taussig

Kdo se rád dívá na černobílé filmy z první republiky, tak by si neměl ujít tuhle knihu o nejpopulárnějších představitelích manželských (i jiných) rolí. Nedošínská jako starostlivá matinka nebo rázná domovnice a Pištěk se svým knírem - to prostě nemá chybu.

20.07.2012

Yvetta Simonová a její osudoví mužiYvetta Simonová a její osudoví mužiPavel Vrba

Také jedna z knih "pro pamětníky", která přibližuje dobu, kdy Yvetta spolu s Milanem byli hvězdy a jejich duety vlastně neměly konkurenci. Ale paní Simonová měla i problémy a docela se mi líbilo, když popisovala reakci na její vystupování s Milanem Chladilem. Maminka jí vyčítala, že se na něho nedívá dost "zamilovaně", když zpívají milostný duet, ale to by se zase nelíbilo Yvettiným manželům, takže bezvýchodná situace ...

22.08.2012

Daleko od hlučícího davuDaleko od hlučícího davuThomas Hardy

Příběh z anglického venkova popisující vztah statkářky a jejího zaměstnance, který musí projít velice dlouhou dobou, než konečně oba přijdou na to, že k sobě patří . Velice zdařilý popis prostředí té doby, včetně vztahů mezi lidmi. Film natočený podle této knihy s herci Batesem a Christie jsem bohužel ještě neviděl.

28.08.2012

Z ptačí říšeZ ptačí říšeJaroslav Spirhanzl-Duriš

Výborná kniha pro děti, které podle velice pěkných ilustrací ptáků mohou získat informace o ptačí řiši kolem nás.

28.11.2012

Klapzubova jedenáctkaKlapzubova jedenáctkaE. Bass (pseudonym)

No komu se povede mít jedenáct dětí a ještě k tomu kluků .. To už opravdu nezbývá nic jiného než z nich udělat fotbalové mužstvo. A starému Klapzubovi se to povedlo a jeho kluky vlastně nikdy nikdo neporazil.

18.04.2013

Malý BobešMalý BobešJosef Věromír Pleva

To byla naše povinná četba a v ní jsme viděli to, co pro nás bylo cizí - a sice rozdíly mezi chudými a bohatými, pojem nezaměstnanost - prostě my jsme žili v lepší společnosti, než Bobeš, který žil v kapitalismu.

18.04.2013

Divoký AndaDivoký AndaNora Szczepańská

Indiánka s hlavním hrdinou , dakotským mladým bojovníkem Andou, který prožívá neskutečná dobrodružství a díky své statečnosti se stává , i přes svůj věk, hrdinou kmene.Je zajímavé si vyzkoušet, jak člověk vnímá v podstatě dětské příběhy jinak, než když je čte třeba v patnácti letech.

20.05.2013

Láska je jen slovoLáska je jen slovoJohannes Mario Simmel

Kniha, ač má přes 400 stránek, se mi četla velice dobře. Začíná opravdu "optimisticky", takže čtenář hned ví, že to nebude žádná selanka. Je to příběh jednadvacetiletého kluka Olivera, který se zblázní do dobře provdané děvky Vereny . Ona má sice heslo Láska je jen slovo, ale v případě Olivera to na čas pozmění. Jejich vztah ovšem nemá šanci dospět k happyendu, protože láskou poblázněný mladík se nemůže rovnat protřelému manželovi Vereny , jehož rafinovanému nátlaku podlehne i možné chudoby se bojící žena. Láska je v mnoha případech opravdu jen slovo ...

19.05.2014

Dědictví stínůDědictví stínůM. Brent (pseudonym)

Když jsem tenhle románek začal číst, tak jsem netušil, že autorem je muž, skrývající se po pseudonymem Brentová. Vyprávění mladé dívky Hannah je podáno stylem červená knihovna, a proto bych příběh vřele doporučil ženám a dívkám . Hannah prožije opravdu rušný život- od bordelu, kam se dostala již ve třinácti , a pak se stane nástrojem pomsty jednoho dobře situovaného Angličana, což jí přinese další trable. Ale jak to tak bývá u "červených" dílek - vše nakonec skončí dobře, každý/á/ si vybere toho pravého či pravou a knihu můžeme se spokojeným pocitem odložit.

24.11.2014

S kým mě bavil světS kým mě bavil světMarie Poledňáková

Paní Poledňáková zažila v životě dost nepříjemných věcí a zřejmě i proto jsou její filmy nenáročné, úsměvné a divák při jejich zhlédnutí nemusí příliš namáhat svůj mozeček, což většině českého občanstva vyhovuje. Je nepochopitelné, že i v těchto nenáročných dílkách našel minulý režim škodlivé jevy. Kniha vzpomínek je zajímavá a autorka se s mnohými věcmi i osobami nemazlí .

12.03.2015

Vlasta ChramostováVlasta ChramostováVlasta Chramostová

Autorka, známá herečka, popisuje ve své knize převážně své problémy s tehdejším režimem, který jí zakázal činnost (podepsala Chartu 77) a na dvacet let ji v podstatě vyřadil ze společnosti.
Se svými přáteli a známými prováděla V.Chramostová "bytová divadla" (samozřejmě za asistence Stb, VB) a alespoň tak si připomínala svoji profesi - o tom je v knize psáno dost obsáhle.
Je zajímavé, jak se z levicově orientované ženy, která byla členkou strany, v padesátých letech vystupovala jako uvědomělá občanka /nejen ve filmu/, stala nepřítelem státu.

28.02.2016

Byla jsem na světěByla jsem na světěOlga Scheinpflugová

Paní Scheinpflugová si v životě prožila opravdu daleko více, než jen že "byla na světě". Nejen že zářila na scéně divadelní, ona i psala romány, dramata a básně , tři roky žila v manželství s Karlem Čapkem (znali se patnáct let), což jí život rozhodně neusnadnilo. Nejprve v době protektorátu a pak i v komunistickém Československu nebylo dílo jejího muže zrovna v oblibě.A to všechno mělo vliv i na tvůrčí činnost autorky a na její zdravotní stav (vážná srdeční choroba atd.).
To, jak je kniha napsaná, svědčí o literárním umění paní Olgy, zvláště když charakterizuje své kolegy.Knihu vzpomínek začala psát umělkyně již v pozdějším věku a nebyla dokončena kvůli jejímu brzkému úmrtí v 65 letech.

20.05.2016

Průvodce povětřím a tmouPrůvodce povětřím a tmouLudvík Němec

Kniha je psána trochu jinak, ale mně to nevadilo a povídání ze socialismu bylo celkem zajímavé.

16.03.2019

Nepřítel z AtlantidyNepřítel z AtlantidyAlexej Pludek

Kniha je napsána dobře, souhlasím s tím, že někde je příliš bohatě popisováno prostředí, podnebí, příroda atd., i ten konec je jasný. Hlavní hrdina Hero se potýká s problémy doma i ve svých postaveních, nedaří se mu celkem nic. Zajímalo by mě, jestli výbuchem sopky a vlivem tsunami, bylo zničeno jen První království- co ty ostatní, které byly vzdáleny i několik dní letu?

30.10.2019