h2220 h2220 komentáře u knih

Vzpomínání Vzpomínání Eva Pilarová

Čtení o životě naší zpěvačky od jejího dětství po 90. léta. Vzpomíná na své dětství v Brně a kouzelném stolečku na jakési seanci, který určil její životní dráhu. Připomíná osobnosti, které ovlivnily její život (hudebníci, spisovatelé, kapelníci, režiséři). Nezapomíná ani na svá manželství. Popisuje zahraniční cesty, pobyty v zemích, hotelích a pokrmy, které měla možnost ochutnat. Nejoslavněji vzpomíná na své opakované pobyty na Kubě. Popisuje i negativovní zkušenosti s tehdejší jedinou zastupující čsl. agenturou. Nevyhýbá se ani vzpomínkám na zkušenosti s léčitelkou v 90. letech a nemoc jenž prodělala. Probírá i své kulinářské umění.

20.07.2016

Veliká stavba Veliká stavba Jan Trefulka

Hlavní hrdina,, cca 40 zaměstnanec velkého podniku, je poslán na vyšetření stavby, která měla být velkým dílem, nakonec se však rozhodlo o jejím zakonzervování. Přesto však faktury na práci na dstavbě chodí dál, jde o prostavěné milióny. Někdo to musí vyšetřit, jak to se stavbou je, a je vyslán Richard ... na místě zjistí, že tam pracuje stále parta pracovníků.. místo toho, aby stavbu zakonzervovali, staví jí dál ... kromě toho se Richard na místě stane svědkem vraždy jednoho z party ... jak zjištěné skutečnosti představit šéfovi, aby z toho nebyl malér pro Richarda i pro celý podnik ? .. nutno říct že mu na dálku vydatně pomáhá kolegyně Miriam z podniku pomocí intrik, ukáže se však že jí jde spíše o vlastní dobré živobytí než o Richarda

03.03.2016

O bláznech jen dobré O bláznech jen dobré Jan Trefulka

Vnitřní monology hlavní postavy, staršího muže, pana Duše, který náhle objevuje svoji svobodu a odchází od ženy, domu i vinice za mladší ženou do jakési napůl rozpadlé bývalého podniku, je příběhem silným,,,, jak to však S Dušou dopadne, když mladá žena jednoho dne Dušu opoustí a navíc mu sebere i vkladní knížku, kde měl celoživotní úspory ? ...

13.02.2016 5 z 5

Pasáček z doliny Pasáček z doliny Ladislav Fuks

Toto dílo napsal autor v normalizačních letech.... prý úlitba režimu ... po přečetní jsem zjistil, že neobsahuje nic z poetiky ostatních autorových textů, nic nad čím by se dalo uvažovat .... nepřesahuje žádné z jeho ostatních děl .. prostý příběh mladého synka z vesnice .. život očima chlapce, kdy je málo jídla, není co si obléci .... připomíná deklarované úděly malého Bobeše, který trpěl sociálním útiskem ... podle námětu byl natočen i film Vláčilem, byť závěr příběh ve filmu se liší, neboť vodníky jako nadpřirozené bytosti nebylo možno za totality zobrazovat.

09.02.2016

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Napínavý příběh kriminální v historických souvislostech konce II. světové války v Praze. sledujeme osudy českého kriminálního adjunkta Morava, který stíhá sadistického vraha žen. Jelikož jednou z obětí je i Němka, o vraždu se začne zajímat i pražské gestapo. Za gestapo se do případu vloží Němec Buback, jinak původem z Prahy. Dramatické osudy obou hlavního postav - kriminalistů, kteří nešli nikdy politickému režimu na ruku, ale jejichž hlavní náplní je potírat zločin .... a jejich milenek ... jsou opravdu strhující ... závěr, který líčí pražské povstávání je však poněkud deprimující . ... Popisy provedení vražd sadistického vraha žen jsou poněkud drastické . Slabším povahám nedoporučuju.

09.02.2016 5 z 5

Kopistnaté prsty Kopistnaté prsty Hana Prošková

První příběh nás zavádí do Vranska, obce u Brna, kde došlo k sebevraždě mladého muže ... malíř Horác se vydává vypátrat okolnosti jeho smrti, dochází k tomu že šlo o vraždu. .. vrah tuší, že jde Horác po něm a zbaví se nejprve psa, poté se pokusí zabít i Horáce ...
Druhý příběh je příběh zamilované slečny ze spořitelny, která se dostane do nebezpečné blízkosti vraha, když po něm začne pátrat na vlastní pěst. Přitom se seznámení s několika dalšími lidmi, mj. i s "práškařkou", která je také zabita neznámým pachatelem přímo ve vaně ...

17.01.2016

Smrt talentovaného ševce Smrt talentovaného ševce Václav Erben

jedna z nejlepší Exnerových detektivek- pěkně vymodelované prostředí, detektivka má spád.

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

detektivka z prostředí čs. armády z doby před rokem 1989, dnes asi málo živé téma.

Denár v dívčí dlani Denár v dívčí dlani Václav Erben

detektivka z prostředí arecheolog. výzkumů - málo akční, doporučuj k letnímu čtení .-)

Listopad Listopad Georges Simenon

Vydavatel označuje dílo jako psychologický kriminální román, a je to pravda. Simenon svým osobitým způsobem vykresluje život jedné francouzské rodiny v ponuré a poněkud odlehle stojící vile u Versailles, zvané Gladioly. „Náš dům v Givry-les-Etangs stojí na pokraji lesa. Je to spíš vila, její cihly už dávno potemněly, zdobí ji barevné keramické obkládačky, má komplikovanou střechu a dvě věžičky. Vystavěl ji koncem minulého století otcův strýc, …“

Hlavní hrdinka (jak sama píše, nepříliš pěkná) 21 letá dívka, Laura,stejně jako její sotva 19 letý bratr Olivier, nenávidí ubíjející přetvářku v rodině, kdy ani jeden nedokáže komunikovat s druhým. Otec a Laura odchází do práce, Olivier na universitu, přichází z práce a z přednášek, schází se u večeře, avšak při společných setkáních členové rodiny jako by jeden druhému naslouchali. Zní jen banální fráze o počasí. „Každý jíme, od ostatních nás dělí neviditelná stěna. Toho večera byl nadto každý z nás zaposlouchaný sám pro sebe do vřavy bouře.“

Zatím však vyplouvá na povrch, že matka pravidelně pije, což se omlouvá jejími migrénami, otec se zase zavírá po večeři ve své pracovně, kde předstírá práci. Olivier utíká z domu za svými kamarády a slečnami, neboť nesnese dusnou atmosféru v domě, Laura zůstává bdělým pozorovatelem dění.
K neodvratné katastrofě dojde, když si s Manuelou, veselou španělskou dívkou, která slouží v rodině, něco začne Olivier – i když za ní chodí tajně a v noci, všichni v rodině o tom ví, nikdo z rodiny to však neschvaluje, zvláště ne matka. Olivier má však soka ve svém vlastním otci, kterého Manule také fascinovala a nabídne jí odejít od rodiny s ním…

11.02.2015 4 z 5

Mí černovlasí bratři Mí černovlasí bratři Ladislav Fuks

Opakující se motto - "smutek je žlutý a šesticípý jako Davidova hvězda" je hrozivým svědectvím o době nacistické zvůle, o trýznivých pocitech vypravěče - v té době žáka žáka školy, a hlavně tragických osudech spolužáků vypravěče, kteří z jeho života, nikoliv však proto, že by snad sami chtěli, postupně zmizeli díky nenávistné ideologii, která zamořila Evropu...

28.01.2015 4 z 5

Abchazský med Abchazský med Eva Kačírková

Detektivní příběhy z období reálného socialismu.
První příběh je situován do prostředí Krkonoš, kde dojde k záhadnému úmrtí známého divadelního herce. Tragická je postava jeho ženy, ochranitelky donchuana, který se bez houfu mladých dívek - jeho obdivovatelek, neobejde, avšak doma působí usedle a je hypochodrem, svádí k domněnce že právě ona je vrahem... Zdání však klame.
Poslední příběh je z prostředí zcela jiného - krásného ukrajinského pobřeží, kde se v letovisku jednoho krásného letního večera stala obětí vraždy mladá žena. Po okolnostech její smrti přijíždí pátrat její otec, který nevěří, že její smrt byla pouhou nešťastnou náhodou .

28.01.2015 4 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Vtipně podjednaná detetkivka ze staré Prahy. Poznáváme různé postavičky z galerky, z módních salónů a hlavně zhrzené pisatele - básníky a jiné spisovatele. Další dějovou linkou je vztah dr. Pivoňky s mladou slečnou. Vtipné jsou zejm. popisy továrníka a jeho tendence propadnou tu víře, tu jiné filozofii - a jeho karamboly s automobily.

03.11.2014

Maigret v New Yorku  / Maigret a smrt záletníka Maigret v New Yorku / Maigret a smrt záletníka Georges Simenon

První případ z roku 1946 přivádí Maigreta pátrat do New yorku, když jej o to požádal jeden mladší muž v Paříži. Druhý příběh z roku 1969 se odehrává typicky se Francii a zabývá se otázkou, kdo mohl mít motiv k vraždě bohatého a majitele firmy s vínem, s "tvrdými lokty" kterým měl mnoho nepřátel z řad obchodních partnerů, vlastních zaměstanců, manželů jeho milenek, nebo snad vraždila manželka samotná?

11.07.2023 4 z 5

Akce Brusel Akce Brusel Vladimír Fiala

klasická rádoby špionážní detektivka, kdy v hotelu v rakouském pohraničí zemře majitel hotelu , pádem ze schodů. Komisaři nechce mít za to, že jde o nešťastnou náhodu a pátrá dál i přes nepřízeň jeho nadřízených, kteří mu nařídí ukončit případ jako náhodnou smrt. Ukáže se že v hotel nefunguje jako ubytovací zařízení, ale jako výcvikové středisko pro anglické agenty. .. když zprávu o výcviku cizích agentů v hotelu v RAkousku, která je neutrální zemí, vysílá československá televize, začnou se Rakušáci bát, protože to hrozí mezinárodním skandálem . .. typický produkt edice Magnet.

24.06.2023 1 z 5

Postskripta Postskripta Nataša Tanská

Příběhy lidí kteří se v různých životních situacích musí rozhodnout. Nejpůsobivější je pro mě příběh tří sester, kteří se za Německé okupace stůj co stůj snaží udržet dům, ve kterém žijí od mládí.. jaké oběti musí podstupovat si přečtěte sami

22.06.2023 3 z 5

Klára, holub růžový Klára, holub růžový Iva Hercíková

Čtení o Češce, která se vdala za Američana a její konfrontace s americkým způsobem života , myšlení a chování. Reflektuje svůj vztah k manželovi - Američanu, svým dětem, již ovlivněných kamarádkami ze školy v Americe. Vztah její matky, ČEšky, která s nimi žije. A také o touze najít opravdového milence.

12.06.2023 2 z 5

Pavouk, který kulhal Pavouk, který kulhal Iva Hercíková

krátší příběhy . Paní Hercíková v povídkách nechce šokovat, jsou to takové variace na scifi či horovovou tematikou

12.06.2023 4 z 5

Někdo přijde a nenechá mě zemřít Někdo přijde a nenechá mě zemřít Jindřiška Smetanová

po válce se v pohraniční osidluje vesnice, a setkávají se tu lídé různých profesí a stáří, a konfrontují své životní názory

09.10.2022

Vrah má dovolenou Vrah má dovolenou Jan Kaštánek

Detektivní příběh z prostředí, kde pracivníci jisté státní organizace tráví příjemnou dovolenou,. Ovšem jen do doby kdy jeden z nich je nalezen mrtv. Kdo mohl mít na jeho odstranění zájem? Ve hře jsou totiž plány na nový výbrobek, který měl být v ČSSR teprve uveden , tento přístroj se shodnými parametry se však objevuje v zahraničím trhu. Prodal někdo zpracovníků plány na jeho konstrukci?

11.09.2021