Pasáček z doliny

Pasáček z doliny

Novelka z prostředí východního Slovenska o chudém pasáčkovi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28623/pasacek-z-doliny-28623.jpg 318
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

jprst
29.06.2017

Tohle dílko se dá označit asi jako : "něco za něco". Ale v žádném případě nepostrádá autorovu poetiku a schopnost poutavě vyprávět.

h2220
09.02.2016

Toto dílo napsal autor v normalizačních letech.... prý úlitba režimu ... po přečetní jsem zjistil, že neobsahuje nic z poetiky ostatních autorových textů, nic nad čím by se dalo uvažovat .... nepřesahuje žádné z jeho ostatních děl .. prostý příběh mladého synka z vesnice .. život očima chlapce, kdy je málo jídla, není co si obléci .... připomíná deklarované úděly malého Bobeše, který trpěl sociálním útiskem ... podle námětu byl natočen i film Vláčilem, byť závěr příběh ve filmu se liší, neboť vodníky jako nadpřirozené bytosti nebylo možno za totality zobrazovat.

Nacopak
06.05.2014

Tuhle knihu asi autor ani psát nechtěl.

WEIL
08.10.2011

Právě jsem se podíval na film, který natočil F. Vláčil.
Knihu mám doma dlouho, ale důkladně jsem se jí nikdy nevěnoval. Líbí se mi ale ta dobře napsaná studie o chlapci, po válce, kdy nic nebylo, ani oděv ani jídlo a jak si i toho nejzákladnějšího uměl považovat.

Jíťa
odpad!

Názory na knihy (či na umění obecně) jsou zajisté tak rozdílné a rozmanité jako otisky prstů, to nepopírám. Odpady knihám dávám pomálu, mám dokonce pocit, že tohle je zatím jediný. Každopádně, Pasáček z doliny je pro mě brak a brakem zůstane. Je u mě na nejhlubším dně literární žumpy, proč? Ano, je to neskutečná óda na život v socialismu, infantilně naivní a literárně suché dílo. Snad bych i všechno tohle dokázala pominout, ale nepominu fakt, že tvůrcem tohoto salátu je (pro mě absolutně nepředstavitelné) člověk, který je autorem takových titulů jako Spalovač mrtvol, Mí černovlasí bratři, Obraz Martina Blaskowitze nebo Cesta do zaslíbené země atd. atd. Promiň Láďo, vím, že si musel z něčeho žít, ale tohle za to opravdu nestálo.

s-reader

Hodnotit Pasáčka z doliny jako brak je velmi zjednodušené. Souhlasím s tím, že Pasáček a Návrat z žitného pole (někdo do toho výčtu zařadí i Křišťálový pantoflíček) jsou v jistém smyslu úlitby režimu, ale z tehdejší doby existují úlitby opravdu brakové a pak jsou knihy, které jsou kvalitní, přestože se lísají k socializmu. Pasáček je kniha velmi poetická, je to svět viděný očima dítěte, oživený nadpřirozenými bytostmi a kouzly. Je to svět, do kterého se utíká, když už nemáme kam jít. Opravdu, není to brak.

Jíťa
odpad!