Frity Frity komentáře u knih

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Smutný a dojemný příběh lásky dvou lidí v období okupace, ale pro mě taky příběh neobyčejného hrdinství, kdy mladík Pavel, riskoval svůj život i životy svých blízkých, aby uchránil židovskou dívku Ester před koncentračním táborem. Dokonale je zde vylíčena atmosféra tehdejší doby a všudypřítomný strach z nacistů. Kniha se mi velmi líbila.

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Silný a pravdivý příběh člověka, který jako jeden z mála přežil ve Varšavském ghettu. Přečetla jsem jedním dechem.

Zabiják Zabiják Émile Zola

Kniha o tom jak dokáže člověk klesnout až na samé dno. Bravurně, drsně a surově napsána. Člověk až hmatatelně cítí všechno to zoufalství, znechucení, odpor. Četla jsem ji před deseti lety, ale doteď mám v živé paměti ty pocity, které ve mě vyvolala. Moje jedna z nejoblíbenějších knížek.

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Neskutečná kniha. Při jejím čtení člověka mrazí v zádech a celou dobu si říká: " Proboha, to se stalo doopravdy!" Jedna z nejvíce ucelených a pravdivých výpovědí člověka o hrůzách a otřesných životních podmínkách v koncentračním táboře Osvětimi, kterému se podařilo z něj utéct a vypovědět, tak světu své otřesné svědectví. Kniha je psána bez obalu, syrově, pravdivě a hluboko zasáhne každého čtenáře. Doporučuji!!

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kouzelný, i když velmi smutný příběh odehrávající se za druhé světové války. Líbilo si mi, jak se prolínaly různé časové linky obou hlavních hrdinů, z počátku až zdánlivě nesourodě, aby nakonec vytvořili tento nádherný příběh a vše do sebe zapadlo. Přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji, je to nádherná knížka, která stojí za přečtení.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Jedna z knih, která člověka chytne za srdce a přemýšlí o ní i dlouho po přečtení. Sophiina volba mě velmi oslovila a zaryla se mi pod kůži, i když ze začátku mi dělalo problém se do knihy začíst, a prvních 200 stran se mi četlo velmi těžce a nezáživně, zejména pasáže, týkající se autorova původu a nenaplněného sexuálního života. Potom mě však kniha zcela pohltila. Příběh Sophie byl dechberoucí. Důmyslné střídání časových linek, kdy byl postupně odhalován Sophiin život před válkou, za okupace Varšavy, v koncentračním táboře a poté v Americe, mě udržoval v neustálém napětí a byl velmi čtivý. A pasáž kdy Sophii s dětmi transportují do Osvětimi a je následně donucena zvolit si mezi jedním ze svých dětí, byla pro mě velmi silná a neubránila jsem se slzám. Také postava Nathana, který na jedné straně vystupuje jako Sophiin zachránce a na druhé straně ji psychicky i fyzicky ničí byla velmi zajímavá a příběh celkově doplňuje. Vřele doporučuji.