Francoa Francoa komentáře u knih

Hromová hora Hromová hora Zane Grey

Zane Grey napsal pouze dva zlatokopecké romány a Hromová hora je jedním z nich,druhý je román Král pustiny,Začátek knihy je výborný,zásadní a ukazuje
jasný názor autora.Prospektoři bratři Emersonové Sam a Jake s mladším bratrem Leeem,kovbojem z pastvin Montany přezdívaným Kalispel najdou údolí o kterém se nejstarší bratr Sam dověděl od přítele indiána Nez Perce.Jake a Kalispel rýžují
zlato v říčce a Sam hledá zlatou žílu.Jejich úsilovná práce je korunována úspěchem.
Kalispel s Jakem se vydají na cestu.Sam zatím má rýžovat zlato a vyhledat
nejlepší dílce.Kalispel se vydal do Salmonu pro zásoby a Jake do vzdálenější Boise
sepsat s těžařskou společností smlouvu o vzájemném těžení zlatonosné žíly.
Kalispel v Salmonu zachrání před dotěrným majitelem salonu Bordenem dívku
Sydney Blairovou dceru obchodníka z Východu.Jelikož se mu Sydney líbila,tak se nakonec rozhodne a nabídne jejímu otci,že je vezme sebou do údolí pod Hromovou horu.Výborný zlatokopecký román,plný dobrodružství,překvapení,s klasickou
přestřelkou Kalispela s Bordenem,vítězící přírodou a na Greye jiným koncem.Knihu
jsem poprvé četl mezi 12 až 13 a potom ještě několikrát.Stojí za přečtení Zfilmováno
v r.1935 ve studiu 20th Century Fox,hl. r.George O' Brien a Barbara Fritche.

01.12.2010

Odkaz pustiny Odkaz pustiny Zane Grey

Je to již více jak100 let,kdy vyšel první u čtenářů úspěšný román Heritage of the Desert(č.Odkaz pustiny) v jednom z největších nakladatelství New Yorku.Marné byly
návštěvy Greye u nakladatelů,vždy dostal odmítavou odpověď,jednou již zoufalý uprosil
nakladatele(editor ho vyhodil),aby si sám přečetl rukopis.Při příští návštěvě řekl nakladatel Greyovi:"Moje žena se nemohla od románu odtrhnout a seděla nad ním
až do rána."To byl začátek jeho úspěchů.Příběh Johna Hareho, který je Deneho
bandou označen za špeha se odehrává v krajině Mormonů na hranici Utahu a Arizony.
Láska Hareho k poloindiánské dívce Meskale,která se má stát další ženou nejstaršího
syna Mormonského rančera Augusta Naaba.Pasení ovcí na náhorní planině s indiánem Pijůtem,který byl svým kmenem zavržen, se Hare naučí mnohému,jak žít v drsné přírodě.
Chycení divokého koně Stříbrohřívého a jeho zkrocení je nádhernou pasáží knihy.Rančer
Holderness usiluje o pozemky a vodní prameny mormonů.Hare se životem v přírodě
vypracuje a pomůže majetek Agusta Naaba zachránit.Inspiraci ke knize čerpal Grey ze života mormonského přítele Jim Emetta,který žil a vlastnil ranč na řece Colorádo,
,Lee's Ferry.Je to moc pěkný western.Zfilmováno 3krát:v roce 1924,studio Paramount,
hl.r.Bebe Daniels a Lloyd Hughes;r.1933,st.Paramount,hl.r.Randolph Scott a Sally Blame a v r.1939 st.Paramount hl.r.Russel Hayden a Evelyn Venáble.Čím pozdější zfilmování knihy ,tím méně podobné příběhu. Kniha mnohem později také vyšla v necenzurované
verzi pod názvem Desert Heritage.

21.11.2010 5 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Dobrá kniha,dokonce jsem o ní půjčováním přišel,ale mnohem radši mám knihu Zlomený šíp od
Elliotta Arnolda.Je mnohem poutavější.Poznámka:knihu jsem znovu levně sehnal a jsem rád, že jí mám zase v knihovně.

21.11.2010 4 z 5

Panhandle Smith Panhandle Smith Zane Grey

Knihu jsem četl poprvé slovensky v roce 1971,Údolie divokých koní.Příběh se mi líbil,ale neměl jsem ze čtení takový požitek.Po druhé jsem příběh četl v roce 1994(první překlad do češtiny) pod názvem Panhandle Smith.Je to příběh hocha od narození,až do
dospělosti,jak se vypracuje na kovboje a projde tvrdým životem honáka.Nakonec se mu podaří s pomocí přátel(tu část mám nejraději) chytit větší stádo divokých koní a konečně se může usadit v Arizoně a žít se svou láskou z dětských let.O 36 let později na stejné
téma,samozřejmě moderněji napsal Jack Schaefer výborný román Muž se srdcem kovboje - Monte Walsh.Vzhledem k těm 36 rokům je příběh kovboje Panhandle Smitha také
výborný.Western byl 3krát zfilmován:r.1926,st.Paramount,(Born to the West - Zrozen
pro západ),hl.r. Jack Holt a Margaret Morris;r.1927,st Paramount,(Open Range),hl r.Lane
Chandler a Betty Bronson a r.1938,st.Paramount,(Born to the West),hl.r.John Wayne a
Marsha Hunt,promítáno také pod názvem(Hell Town) Pekelné město.Příběh v U S A
poprvé vycházel na pokračování v časopise Country Gentleman v roce 1927(pod názvem
Open Range).V roce 2002 v USA vychází kniha Open Range bez úprav redaktorů nakl.
Harpers,tak jak jí Grey napsal.Od té doby vyšly již 4 vydání.Prý je Open Range lepší než
Üdolí divokých koní.

19.11.2010 5 z 5

Zálesák Zálesák Zane Grey

Zálesák bezesporu patří,asi tak mezi 40 nejkrásnějších knih Zane Greye.Ale i ostatní mají své kouzlo,v každé lze najít něco zajímavého,nějakou pěknou myšlenku,ale i
pasáže,které se čtou jedním dechem.Když kniha poprvé vyšla v U S A byl to bestseler
,jako mnoho dalších knih.Knihu jsem poprvé četl kolem 13ti,moc se mi líbila,četl jsem jí v té době mnohokrát.Později jsem četl vydání z roku 1974 v pěkném ,moderním,nepřehnaném překladu Slávky Poberové.Nejraději mám část,kdy Helena a
Bo žijí v Rajské zahradě Milta Dalea a poznávají přírodu.Kniha je určitě nádherné
čtení pro všechny milovníky dobrodružství,romantiky,přírody a zvěře.Překvapilo mě,že i
tato knihav U S A vyšla v nedávné době v necenzurované verzi pod názvem Dorn of the Mountains.Poznámka:Zfilmováno:r.1921,hl.r.Carl Gantvoort a Claire Adams;r.1926,
hl.r.Jack Holt a Georgia Hale;r.1933,hl.r.Randolph Scott a Verna Hillie.

13.11.2010

Děvče z útesu Děvče z útesu Zane Grey

Krásný milostný příběh se odehrává na exotickém Tahiti.Příběh byl odmítnut nakladatelem jako na Greye příliš "smělý" a vyšel poprvé až za 38 let.Je to veskrze moderní román.
V knize je předmluva od mladšího syna Zane Greye Lorena,s kterou se plně ztotožňuji.
Nejvíce s částí "Má rozmach a vidění,která charakterizují mnoho Greyových nejlepších
westernových románů a zároveň nádherné smyslové,téměř mystické vědomí jednoty člověka a přírody --- hodnoty jichž se žádný jiný autor, kterého jsem četl, nezmocnil s
větší poetickou silou a vášní. Loren Grey" Pro čtenáře bude kniha příjemným překvapením.

10.11.2010 5 z 5

Velké stádo Velké stádo Zane Grey

Kniha Velké stádo patří mezi vážnější práce Zane Greye.V příběhu je věrně vystižen úděl ženy na divokém Západě,žijící v osamělém prostředí,starosti o hospodářství a děti až do
dospělosti.Western je určen vážným zájemcům o čtení silných příběhů.Kniha již od konce
80tých let,kdy došlo k uvolnění,existuje v necenzurované verzi pod názvem Woman of the
Frontier.Velké stádo stojí za přečtení,nová verze za přeložení!

10.11.2010 4 z 5

Dvě sombrera Dvě sombrera Zane Grey

V dětství to byla 3tí nejoblíbenější kniha Z.G.,z těch co jsem od něho četl.Byla to a je opravdová kovbojka.Příběh mladého kovboje Brazose Keena,o šest let staršího a zkušenějšího.Kniha je napínavá,plná dobrodružství,zvratů a lásky k Neeceovým dvojčatům June a Janis (myslí si,že miluje jednu,ale ani u druhé si není jistý),což dodává příběhu nenásilný humor.Velmi dobře se kniha čte.Knihu jsem četl o několik let dříve než 1 díl Rytíři z pastvin.Příběh byl zfilmován s Randolphem Scottem v hl.r. roku 1948 pod názvem Gun Fighters,western je barevný.

Paklíč Paklíč Eduard Fiker

Volné pokračování románu Fantom operety.Je to dobře čtivá humoristická detektivka.Musím ještě dodat, že filmová verze mně také docela bavila.

Drsnou vysočinou Drsnou vysočinou Louis L'Amour

Vzhledem věku dětí,velmi nepravděpodobný příběh.Jinak ,když si ten věk čtenář odmyslí,tak se knížečka dá docela dobře číst.Stejný námět jako Ztraceni v pustině od B.Harta.

30.11.-0001 3 z 5

Druhý sešit směšných lásek Druhý sešit směšných lásek Milan Kundera

Velmi vtipné povídky.Falešný autostop je perfektní.Tenkrát ,když to vycházelo jsem sehnal pouze,
první a druhý sešit.

Zajatci Pouště Zajatci Pouště Zane Grey

Zajatci pouště je zajímavý román odehrávající se v Arizoně v blízkosti rezervace Hopiů.Mary Newtonová žije v nešt'astném manželství s Wilburem Newtonem,který obchoduje s indiány a tajně jim prodává lihoviny.Na návštěvu Mary přijede z Východu
se sestrou Alicí její přítelkyně Kateřina, která brzy začne chápat těžký úděl Mary.
Čestný a statečný kovboj John Curry je autoritou v obchodním středisku v Black Mesa a má velkou důvěru vedoucího stanice pana Westona.Jeho přítel a chráněnec High - Lo
mu pomůže objasnit nezákonné prodeje lihovin.John Curry se zamiluje do Mary a i ona
začíná podléhat jeho kouzlu.Mary musí vybojovat vnitřní boj o sebeurčení.Tvrdí se,že román napsala sekretářka Z.G. Mildred Katharina Smith a jelikož marně hledala nakladatele,přenechala příběh Z.G.,který ho přepracoval.Odměnou za to byl sekretářce Mildred postaven dům ve stylu Puebla(stejný jako měl Zane na ostrově Catalina),
který postavila firma Edward G. Bowen Company,kde byla prezidentkou žena Z.G. Dolly.Velmi kvalitní román, příjemné čtení.Příběh poprvé vycházel na pokračování v časopise Mc Call's 1925,knižně v roce 1953.Zfilmováno r.1927,st.Paramount,hl.r.
Warner Baxter a Marietta Willner.

Rytíři z pastvin Rytíři z pastvin Zane Grey

Romantik,westernový klasik Zane Grey nás zavede do Nového Mexika na ranč mexického šlechtice Dona Carlose v době rozkvětu dobytkářství,ale i výnosných krádeží dobytka
a koní.Po smrti svého otce,zetě Dona Carlose,nová majitelka ranče Holly Rippleová najme všechny ostré hochy kraje,aby dala dohromady partu kovbojů,která by dokázala čelit nájezdům zlodějů dobytka a koní - a napínavý příběh může začít.Renn Frayne psanec a střelec,kovbojové Podšitý Mason,Řízek Talman,černoch Jezdinanich Jackson,
Indián Čeroký,míšenci Tex a Max Southardové a nezkrotný mladík Brazos Keene,
abychom představili aspoň některé z nich.Dokáže tato skutečně různorodá parta navázat přátelství na život a na smrt?Dokáže se postavit kovbojům rančera Sewalla McCoye,rustlérům tlupy Russ Slaughtera?Vnučka Dona Carlose Holly nazvala své trhany sedla Rytíři z pastvin.Zaslouží si toto pojmenování?Příběh lásky, přátelství, ale i zrady
zaujme nejen milovníky dobrodružství,napětí a romantiky,ale i čtenáře, kteří se zajímají
o historii Amerického západu.Kniha stojí určitě za přečtení.Zfilmováno v r.1940,
st.Paramount,hl.role Russell Hayden - Renn Frayne,Jean Parker - Holly Ripple a Rod
Robinson - Brazos.Poznámka:V knize Dějiny U S A autorů G.B. Tindalla a D.E. Shie
ve stati SKOT a KOVBOJOVÉ píšou:"Často se o živý inventář starali první otroci.I později nebyli na Západě černošští kovbojové vzácností,přestože romány a "westerny",které líčily hranici bílou jako lilii,o nich taktně mlčely."Je jasné,že Zane Grey nikdy nemlčel!!

Gladioly - Mečíky Gladioly - Mečíky Igor Adamovič

Takováto kniha moc schází v češtině s pohledem na současnost v pěstování a šlechtění mečíků.Protože naši amatéři také patří ke světové špičce.
Ale ani minulost není z dokumentována.

Ocelový oř Ocelový oř Zane Grey

Není to jen tak obyčejný western.Kniha pojednává o heroismu při přípravě a posléze stavbě transkontinentální dráhy přes severoamerický kontinent.V roce vydání kniha
byla v U S A bestseler.Zeměměřič Waren Neale a jeho texaský přítel kovboj a střelec
Larry Red King najdou a zachrání mladou dívku Allii po vyvraždění karavany Bill Horna indiány Siouxy.Nechají jí u přítele lovce Slingerlanda.Později je unesena lupiči,potom indiány a na to bandou otčíma,prohrána v kartách, dána do bordelu madam Krásné
Stantonové,projde peklem.Neale vyzkouší všemožné druhy zaměstnání,vyhledává tvrdou
práci,bojuje za svou pravdu,aby nakonec přes všechna příkoří byl odměněn láskou Allie.
Román je bohatý na děj,mnohé zvraty,fascinující zkáza Bentonu.Mnoho nezapomenutelných postav jako Ir Casey,Larry Red King,Place Hough a Krásná
Stantonová.Grey chtěl napsat velký historický román,na žádost editora několikrát musel
přepisovat.Teď konečně v 21.století příběh vyšel v původní verzi,tak jak Grey zamýšlel
pod názvem Union Pacific.Kritik David Pitt napsal:"Vidíme autora,který kdyby měl více
disciplíny a trochu více techniky,mohl rozšířit svůj sortiment i za černé a bílé klobouky".
Jen porovnáním obou verzí,lze naplno ocenit Greyovo mistrovství.Knihu jsem poprvé četl
jako pátou.knihu od Greye.V té době byla pro mně nejméně zajímavá.Docenil jsem jí až v 17 a později.dnes jí považuji za jednu z nejkvalitnějších Greyovek a určitě bych si rád přečetl původní verzi Union Pacific .Poznámka:Zfilmováno roku 1920,hl.r.Roy Stewart a Kathlyn Williams,st.Hodkinson.

30.11.-0001 5 z 5

Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění) Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění) Korněj Ivanovič Čukovskij (p)

Robinson Krusoe byla první dobrodružná kniha,kterou jsem četl.Knihu jsem dostal k vánocům , když mi bylo 7let a 10 měsíců.Předtím jsem četl jenom pohádky od
od B.Němcové,K.J.Erbena,J.Lady a hlavně O.Sekory.Příběh jsem miloval a četl jsem
ho nesčíslněkrát.Později jsem četl i jiné verze, ale už žádná na mně nezapůsobila
jako ta z dětství.A samozřejmě jsem obdivoval ilustrace Waltra Pageta.Moje vydání
bylo z roku 1953 převyprávěné Kornějem Čukovským i když Pleva to také převyprávěl dobře,přesto je stále vydání z r.1953 pro mně nejlepší.Tohle vydání z roku 1953 stojí za přečtení.Dnes už mají knihu mého dětství v knihovně moje vnoučata.

Ve stínu neviditelné ruky Ve stínu neviditelné ruky Zane Grey

Poznámka:V knize Ve stínu neviditelné ruky je autor psán GRAY.

Nana Nana Émile Zola

Knihu jsem poprvé četl v 16ti ,moc se mi líbila a tak jsem si jí později koupil!

Století Zdeňka Buriana Století Zdeňka Buriana Vladimír Hulpach

Kresby a obrazy Zdeňka Buriana obdivuji od dětských let a v Praze jsem nevynechal skoro jedinou výstavu.Pro mne byla kniha pěkné čtení,ale hlavně pastva pro oči.Za reprodukce kreseb,obrazů a fotografie dávám 100%,ale za text 80%.Vadí mi neseriozní věta, kdy autor publikace píše o vzniku trampského hnutí::"a velmi často vydávaného,dnes
již téměř zapomenutého autora kovbojek Zane Greye."Ta věta je vůči Z.G. nečestná
né-li přímo lživá.Nevím,zda-li to byl úmysl nebo neznalost? Uvážíme-li,že i v dobách
budování socialismu(doba byla pro tento druh literatury nepříznivá) zde vyšlo 10 knih
(1966 až 1979)Zane Greye a dvě dokonce v reedici,v celkovém nákladu hodně přes
900 tisíc,tj.bezmála milion výtisků a po roce 1989,zde vyšlo přes 75 titulů mnohé i v několika reedicích,z toho 30 prvních překladů do češtiny.Který americký autor tohoto dosáhl?A Zane Grey stále vychází nejen v U S A ,ale i v celém světě.Tak jak může seriozní autor napsat :"dnes již téměř zapomenutého autora"Ještě jedna poznámka:Zane Grey
patřil mezi nejoblíbenější spisovatele malíře,jak píše dcera Eva Hochmanová - Burianová
a jak on sám se zmiňuje v novinovém článku V oáze podolské romantiky.O tom se autor
publikace pan Hulpach ani slůvkem nezmínil!Přesto v knize,čas od času rád listuji.

Jezdci z purpurových stepí Jezdci z purpurových stepí Zane Grey

Román Jezdci z purpurových stepí je dodnes znalci považován za nejlepší romantický western,jaký kdy byl napsán.Jsou v něm všechny atributy romantické literatury a patří
k základním pilířům westernového žánru.Nádherná a dosud nepřekonaná část knihy,
kdy Venters pronásleduje na koni Wrangle ukradené vraníky. stojí za několikateré přečtení.Je to Greyův nejpopulárnější a nejvydávanější román.Jen v U S A se kniha
dočkala 93 vydání a31krát vyšla jako audiokniha(kazeta,CD-ROM,CD a CD MP3).A první Kindle vydání v USA je z roku 1990, druhé 1995 a do konce roku 2013 již vyšlo 45 vydání od různých nakladatelství.V rozhlas 4 se v roce 1993 vysílala 3dílná dramatizace románu.Zfilmováno 5krát, 1918,hl.r.William Farnum a Mary Mersch;1925,hl.r.Tom Mix a
Beatrice Burnham(promítáno s velkým úspěchem v 30tých letech minulého století i u nás,
pod názvem Postrach Mormonů);1931,hl.r.George O' Brien a Marguerite Churchill,vše
studio FOX;1941,st.20th.Century Fox,hl.r.George Montgomery a Mary Howard
a r.1996,st. TNT,hl.r.Ed Harris a Amy Madigan.Nakladatelství Thordike Press vydalo 8.3. 2006 necezurovanou verzi podle původního rukopisu Z.G. pod stejným názvem!"Tento nádherný klasický román byl napsán v roce 1911,ale přes 90 let existoval jen v hluboce cenzurované verzi, která podkopávala pravdu postav a integritu mistrovství Zane Greye.
V tomto obnoveném vydání původního textu podle vlastnoručního rukopisu Z.G.,
reálné Jezdci z purpurových stepí můžou být konečně pochopeny,tak,jak je autor
napsal."Zajímalo by mě i toto vydání.Poznámka:V tomto roce 2014 vyšla kniha v USA v
různých nakladatelstvých - 1vydání v tvrdých deskách, 7 brožované vydání a 10x kindle
vydání.