Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění)

Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187598/zivot-a-podivuhodna-dobrodruzstvi-moreplavce-robinsona-crusoe-187598.jpg 5 8 2

Slavný román anglického spisovatele, žurnalisty a politika konce 17. a poč. 18. stol., přeložený mnohokrát do většiny evropských jazyků. Jeho základním námětem byl skutečný příběh skotského námořníka Alexandra Selkirka, který prožil přes 4 léta na neobydleném ostrově. V sovětském zpracování jsou zdůrazněny kladné rysy hrdiny románu, které K. Čukovskij charakterisuje v předmluvě: „Na Robinsonovi nás zajímá především skutečnost, že byl horlivý pracovník, člověk nevyčerpatelné energie. ... Ať vypravuje ... o jakékoli práci, mluví o ní tak zajímavě, že se každému z nás zdá, jako bychom se této práce sami účastnili. Na Robinsonovi se nám líbí i to, že od prvních dnů svého pobytu na ostrově zápasí s přírodou a donucuje ji, aby se podřídila jeho vůli.“ Konečným cílem této pilné a usilovné práce je však zbohatnutí, založení kolonie. Při tom proces hromadění bohatství a kolonisace je vylíčen idealisticky, jako výsledek pouhé píle a přičinlivosti, prosté vykořisťování. Proto K. Marx označoval pokusy buržoasních ekonomiků vylíčit hromadění kapitálu jako výsledek pracovitosti měšťáků za „robinsonády“.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Robinson Crusoe , 1719

Rohy89
03.01.2020 3 z 5

Taková školní klasika , ale i tak si ji člověk rád přečte. Docela mě to vtáhlo zpět do mládí ????

Francoa
30.11.-0001 5 z 5

Robinson Krusoe byla první dobrodružná kniha,kterou jsem četl.Knihu jsem dostal k vánocům , když mi bylo 7let a 10 měsíců.Předtím jsem četl jenom pohádky od
od B.Němcové,K.J.Erbena,J.Lady a hlavně O.Sekory.Příběh jsem miloval a četl jsem
ho nesčíslněkrát.Později jsem četl i jiné verze, ale už žádná na mně nezapůsobila
jako ta z dětství.A samozřejmě jsem obdivoval ilustrace Waltra Pageta.Moje vydání
bylo z roku 1953 převyprávěné Kornějem Čukovským i když Pleva to také převyprávěl dobře,přesto je stále vydání z r.1953 pro mně nejlepší.Tohle vydání z roku 1953 stojí za přečtení.Dnes už mají knihu mého dětství v knihovně moje vnoučata.

Korněj Ivanovič Čukovskij (p)
ruská, 1882 - 1969
2014  94%Doktor Bolíto
1961  80%Od dvou do pěti
1953  90%Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění)
1986  72%Hádanky a povídačky děda Kořena
1961  0%Mydlipán

Kniha Život a podivuhodná dobrodružství mořeplavce Robinsona Krusoe (převyprávění) je v