Finn123 Finn123 komentáře u knih

Valdštejn: Životopis mocnáře Valdštejn: Životopis mocnáře Robert Rebitsch

Zajímavě napsáno. Přišlo mi až trochu líto, že teprve rakouský autor musí pochválit české země a polemizovat s krajně negativními stanovisky ohledně Valdštejna ,hlavně českých spisovatelů. Všechno odsoudit ,v tom vynikal hlavně Josef Pekař,(jeden z mála historiků, kterého bytostně nesnáším).
Samozřejmě, že Valdštejn měl do kladné postavy dost daleko,ale jako každý člověk nebyl černobílý,v něčem vynikal ,jinde se mu už tolik nedařilo,někdy konal správně,jindy zase převážily jeho negativní vlastnosti. Autor se snažil psát nezaujatě a objektivně,což se mu podle mého soudu podařilo.

30.08.2016 4 z 5

České země rozmarné i kruté České země rozmarné i kruté Luboš Y. Koláček

Ach jo!!! Jsem velmi tolerantní čtenář.Nevadí mi ani autorův trochu bulvární styl,ani jeho současný jazyk,ani jeho mnohdy krkolomné vývody,ani často nepravděpodobné komentáře. Občas mě některé pasáže zaujmou a komentáře pobaví.Tvrdím,že je to stále lepší než styl jiných současných spisovatelů(a je jich poslední dobou dost),kteří z knih jiných autorů,z novin,časopisů a dokonce z Wikipedie vytvoří historický konglomerát bez jakéhokoliv vlastního názoru.
Z hrůzou jsem ale zjistil,že se rozrůstá další nešvar.Někteří autoři vykrádají sami sebe!!
Před touto knihou jsem četl Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského a celé dlouhé strany jsou slovo od slova úplně stejné!!! Je to při dnešních cenách podraz na čtenáře,vedený snahou vychrlit co nejvíc knih.Raději si vyberu příště jiné spisovatele,kteří mají co říci,ať už píší historické romány nebo naučnou literaturu.Je jich naštěstí ještě dost např. Jaroslav Čechura,Petr Čornej,Jan Boněk,Vlastimil Vondruška,Richard Dostál a mnozí další.

29.08.2016 2 z 5

České země v letech 1437–1526, I. díl, Mezi Zikmundem a Jiřím z Poděbrad (1437–1471) České země v letech 1437–1526, I. díl, Mezi Zikmundem a Jiřím z Poděbrad (1437–1471) Jaroslav Čechura

Pan Čechura opět ve skvělé formě. Zajímavé, místy objevné, s přehledem napsané dílo. Psát poučně a přitom čtivě není vůbec jednoduché ,ale autor s tím nemá žádné potíže.Hurá na druhý díl!!

21.08.2016 5 z 5

Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského: ...oběti Svatého Grálu Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského: ...oběti Svatého Grálu Luboš Y. Koláček

Co se čtenář všechno nedozví?! Autor má někdy hodně nepravděpodobné závěry a bujnou fantazii!
Na druhou stranu umí psát zajímavě a má prostudovaná historická fakta. Naštěstí vždy upozorní,když se začne pouštět do nejistých spekulací.Myslím si ale,že je pořád lepší mít vlastní názory a nesestavovat knihu bez myšlenek z prací jiných autorů,internetu či článků z novin,jak to činí někteří jiní spisovatelé.A že se jich poslední dobou vyrojilo...
Současný jazyk mi nevadí a vztahy mezi potomky Karla IV jsou popsány velmi plasticky.Zaujala mne i kapitola o šašcich-vyzvědačích

15.08.2016 4 z 5

Střela proti růži Střela proti růži Jiří Stibral

Kniha je velmi zajímavě napsaná částečně podle skutečných událostí,proto snad tak špatně dopadla.V ději mne nejvíc zaujala sugestivně popsaná Žižkova výprava do Uher a skvěle,podrobně a neotřele je také vylíčena svatba hlavního prodagonisty i se všemi dobovými zvyklostmi.

15.08.2016 4 z 5

Zelený rez Zelený rez Edgar Wallace

Knihu jsem přečetl jedním dechem.Opět se potvrzuje ,že Wallace je skvělý autor bez větších výkyvů. Příběh je napínavý, má vtipné dialogy, přitom tajuplný, začíná vraždou a končí tím, že padouch ohrožuje celou Anglii i Ameriku. Hlavní hrdinka a sympatický detektiv jsou si samozřejmě předurčeni, ale zápletka se svatbou ,,na oko" je skutečně originální!

07.08.2016 5 z 5

Historie přeje odvážným Historie přeje odvážným Jiří Stibral

Zajímavé .Historie dobytí Kréty německými jednotkami se čte se zatajeným dechem.
Životní osudy generála Charlese de Gaulla jsou přímo strhující a hodně dobře jsou také popsány boje státu Izrael s arabskými útočníky. Výborně zpracovaná literatura faktu.

30.07.2016 5 z 5

Grand Kundonyon Grand Kundonyon Jan Cézar

Hodně originální kniha ,která není jen o sexu. Zároveň se jedná o nemilosrdnou kritiku naší současné společnosti. Autor se nebojí vykreslit negativní chování všech osob (snad jen Pavlínin zahraniční manžel je kladná postava, případně jeho matka) a pouští se bez bázně i do dalších záporů v naší zemi( i do těch, co jsou pro mnohé tabu).Když přijmete jeho osobitý styl,tak vás čtení zaujme.

26.07.2016 4 z 5

Zima v Rusku Zima v Rusku Josef Zima

Vylíčení sibiřské anabáze od přímého účastníka . Autentický popis začíná od narukování do rakousko-uherské armády, pokračuje zajetím , legendární cestou čsl. legionářů po magistrále až do Vladivostoku a končí pak plavbou na zaoceánské lodi a vlakem domů. Kniha je psaná sice deníkovou formou , ale zajímavě a poutavě pohledem obyčejného člověka, jakých se do války dostalo nejvíc.Je ale vidět,že autor a legionář Josef Zima měl široký rozhled a povědomost o tom,co se dělo kolem něho i ve světě a dovedl jak se říká vyhmátnout to podstatné .Útlou knihu jsem přečetl za jeden večer a litoval,že není obsáhlejší.Hodnotím ji maximálně kladně.

07.07.2016 5 z 5

Jeníkovo dobrodružství Jeníkovo dobrodružství Eduard Fiker

Výborné.Kniha je sice pro mládež,ale číst ji mohou všechny čtenářské generace. Je napínavá a nezapomíná ani na humorné situace.Dokonce pracuje s prvkem sci-fi.

01.07.2016 5 z 5

Kalendář Kalendář Edgar Wallace

Dobrá kniha.Autor si drží vysokou kvalitu,jeho detektivky jsou výborné.V této z prostředí dostihů není žádná krev ani násilí,zato podlého jednání více než dost.Vybočuje tím z řady autorových tajemných příběhů,ale vůbec to nevadí.Napětí,vtip a svižný děj zůstává,což je spisovatelova hlavní devíza.Naprosto ideální odpočinková četba.

01.07.2016 5 z 5

Svorní Gambusíni a jiné příběhy (sešit) Svorní Gambusíni a jiné příběhy (sešit) Jaroslav Foglar

Nestárnoucí kreslené seriály.Roztomile naučné a výchovné, přitom zajímavé a dobrodružné. Pan Foglar psal velmi vyváženě ,také kreslíři dobří. Nejvíc se mě líbili obrázky Jana Fischera, z těch na mne nějak nejvíc dýchá romantika starých časů.

29.06.2016 5 z 5

Muž, který koupil Londýn Muž, který koupil Londýn Edgar Wallace

Výborné čtení. Na nic si nehraje,bez zbytečné vaty ,svižné ,vtipné,napínavé.A daleko před nyní modními severskými detektivkami používá stejné názvy např.Muž,jenž vypil šálek kávy,Dáma,která dovedla střílet nebo Muž,jenž ukradl obálku.Ostatně i titul Muž,který koupil Londýn je ze stejného soudku.
Autor má někdy horší,jindy skvělé příběhy,ale nikdy nic podprůměrného.Vždy alespoň něčím zaujme.Tuto knihu hodnotím jako nadprůměrnou.

27.06.2016 5 z 5

Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Ostrovy v bouři - Každodenní život československých legií v ruské občanské válce (1918-1920) Dalibor Vácha

Dokončení knihy Bratrstvo.I když se některá témata opakují(hlavně ta o volném čase) a první díl se čte tedy o něco lépe,pořád stojí za to dočíst do konce.Čtenář tak získá podrobný,ucelený přehled o působení československých legií v Rusku.A odkazy na další prameny,některé citace z nich i skvělá fotografická příloha jsou další plusy.Literatura faktu na úrovni a záslužná v tom,že se tématikou našich legií zas tak moc nikdo nezabýval.

26.06.2016 4 z 5

České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. Jaroslav Čechura

Kniha je velmi zajímavá a podrobná.Začíná líčením života Václava IV,pokračuje husitskou dobou až k Zikmundovi .Popisuje vztahy mezi syny Karla IV i jejich jednání, poměry v Čechách i na Moravě, jednání husitských vůdců i katolického panstva. Co ale v jiných dílech málokdy nalezneme, je obraz každodenního života ve městech ,hradech, vesnicích, dále pak kapitoly o obchodech ,životní úrovni ,cenách atd. Snad žádná oblast tehdejšího života nechybí.
Kniha osvětluje i dlouho tradovaná tvrzení a uvádí je na pravou míru. Např. o celotýdenní robotě( v té době byl 5denní pracovní týden) nebo válkami vysátá zem(kupci vyváželi české výrobky i potraviny a u nás nechybělo ani exotické ovoce).Zaujme i třeba přehled nákupů do kuchyně hradu Karlštejn nebo pasáž o církevní kontrole jednotlivých farností.Kdo se zajímá o husitskou dobu ,musí být nadšen ,protože nic podrobnějšího jsem ještě nečetl a to knihy tohoto období sbírám .Ani se nedá v krátkosti vypovědět, co všechno se čtenář dozví.Proto doporučuji k přečtení a dávám plný počet bodů.

10.06.2016 5 z 5

Neuvěřitelné skutečnosti Neuvěřitelné skutečnosti Arnošt Vašíček

Škoda,škoda,přeškoda.Nakladatelství si dalo záležet,kniha pěkná,nádherné barevné fotografie.Zajímavé záhady z celého světa,ale...Autor se často opakuje a v této knize nešvar vrcholí.V poslední době ,kdy jsem pročítal několik jeho knih za sebou jsem zjistil,že čtu některé pasáže i po třetí!! A bez sebemenší změny textu! Proto jsem celé stránky vynechával.Přitom pokud měl autor potřebu záhadu připomenout,stačilo ji přiblížit několika větami a dát odkaz,v které knížce už o ní psal.Čtenář by si ji rád obstaral. Takhle raději sáhnu po jiném spisovateli.
Pro ty,kteří od pana Vašíčka jinou knihu o záhadách nečetli,je asi vhodná.Je takovým výběrem z jeho předchozích na toto téma.

01.06.2016 3 z 5

Záhady Peru Záhady Peru Arnošt Vašíček

Dobrá kniha ,to ano.Ale stále se opakující nešvar,že některé kapitoly už byly použity slovo od slova v jiných autorových knihách.

31.05.2016 3 z 5

Záhady Číny a Tibetu Záhady Číny a Tibetu Arnošt Vašíček

Bohužel jsem zjistil,že čím více knih pana Vašíčka čtu,tím více se některé záhady opakují.Dokonce celé stránky slovo od slova.Je to škoda,protože autor dokáže zaujmout a nemá zapotřebí text takhle nastavovat.

30.05.2016 3 z 5

Italské záhady Italské záhady Arnošt Vašíček

Většina popisovaných záhad je velmi zajímavá. Nejvíc mě zaujala část,kde je hlavní protagonista Leonardo da Vinci.

27.05.2016 4 z 5

Vivat Čachtická paní! Vivat Čachtická paní! Andrej Štiavnický

Kniha patří volně do cyklu (je sedmá v pořadí),kde je v názvu jméno Čachtické paní.Jen s předchozí knihou-Kletba Čachtické paní tvoří takový dvojdíl.V ní začíná motiv Satanského bratrstva a zde je dokončen.
Moc se mi líbilo finále,kdy po dlouhých ,neplodných a skvěle vystižených hovorech prelátů vyšla trestající ruka přesně od člověka,který k tomu měl největší právo.Tak jsem si to představoval a měl jsem z toho radost.
Jen drobná záhada trochu zkalila dojem.V předchozí knize se manželka Jana Cobora jmenovala Hedvika a v téhle najednou stejná paní Anna...To mě zamrzelo,četl jsem všech 7 knih a tato mě přišla skoro nejlepší.Ostatní jsou ovšem také na vysoké úrovni!

25.05.2016 4 z 5