Finn123 Finn123 komentáře u knih

Bosambo Bosambo Edgar Wallace

Do knihy se mi moc nechtělo,divný název,černoušci,co to bude?Pak jsem Bosamba přečetl na jeden zátah a místy se hlasitě smál,což není nad knížkou mým zvykem.Povídky jsou vtipné a přitom napínavé,místy i drsné.Všechny prvky jsou ale vyvážené a dílo není o nic horší než pozdější slavné detektivky.Myslel jsem si,že autora dobře znám,ale opět mne překvapil.Lišácký král Bosambo a hlavně britský koloniální správce Sanders znají své svěřence dokonale a nedají se přelstít,i když to někteří zkouší i násilím.Kniha mě opravdu příjemně překvapila a pobavila.
Jedině je dlužno podotknout,že styl a téma asi více osloví mužskou část čtenářů.

10.05.2016 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Kniha mě zaujala a opravdu mohu říci,že ji považuji za nejlepší spisovatelovo dílo.Dobré jsou i některé příběhy s Oldřichem z Chlumu,ale u této knihy je znát pečlivá příprava a radost ze psaní. Skoro si troufám říci,že jde o autorovu,,srdeční záležitost"
Výborně je vysvětleno Vratislavovo chování v souladu s dobou,ve které žil.Byla v něčem stejná jako dnes a v něčem diametrálně odlišná.I ostatní postavy nejednají černobíle ,čímž je děj ještě zajímavějšíí.Výborné čtení.

29.04.2016 5 z 5

Příhoda v ulici Psa Příhoda v ulici Psa Alexandr Grin (p)

Alexandra Grina mám velmi rád.Jeho povídky i romány jsou originální a nenapodobitelné.Často popisují,že všechno je úplně špatné,hrdinové jsou na samém dně a nakonec to dobře dopadne-jako v pohádce,např.Nachové plachty.Nebo naopak je všechno prozářeno sluncem a štěstím a pak příjde pád,např Cesta nikam. Grinovo dílo má zvláštní poeziii.Byl nadán i velkou fantazií.Člověk si představí jeho nádherně vykreslené ostrovy ,či přístavy,odkud se vydávají krásné lodi až za hranici snů.Snad proto,že sám prožil neuvěřitelně těžký život,dovedl tak snít.
Výběr těchto povídek není úplně nejlepší ,co autor napsal,postrádám třeba Ostrov Reno,ale stejně je to třída.Nejvíc se mi líbili Modré kaskády Telluri a Sto mil po řece.

27.04.2016 4 z 5

Muž nad zákon Muž nad zákon Edgar Wallace

Jedna z nejlepších knih od Edgara Wallaceho.Čtyři spravedliví muži vzali zákon do svých rukou a tam, kde je policie bezmocná,nekompromisně zasahují.Ale pozor! Nejprve se vždy přesvědčí o padouchově vině.Jsou vlastně jen dva,jeden už dříve zahynul a s druhým si dopisují,ale George Manfred a hlavně Leon Gonzales vydají za deset.Jedná se o soubor povídek-originální,nejvíc asi "Člověk,který nenáviděl žížaly",napínavé a čtivé.Nejvice se mi libila"Člověk,který nenáviděl Amalii Jonesovou."Ale dobré jsou všechny.

22.04.2016 5 z 5

Doktor Laffin Doktor Laffin Edgar Wallace

Dobrá kniha pro volné pohodové chvíle.Žádná vata,děj směřuje přímočaře k závěru,aniž by čtenáře nechal oddechnout.Od tohoto autora je tomu tak ve většině jeho knih.Tahle patří rozhodně mezi ty lepší.

16.04.2016 4 z 5

Střípky smíchu Střípky smíchu Miloš Halan

V knize jsou zajímavé dobové fotografie s popiskami,které jsou také pojaté s lehkým humorem a doplňují organicky jednotlivé příběhy.
Povídky jsou krátké,s pestrými náměty,dobře se čtou a přinášejí dobrou náladu.
Je to takové povídání,jako když se parta přátel sejde u skleničky dobrého pití,vypráví si a vzpomíná...

08.11.2020 5 z 5

Osudové proroctví Osudové proroctví Mik Peterman (p)

Na českého autora neobvyklá kniha. Zajímavá množstvím atraktivních témat, plynoucí v takovém hezkém přátelském duchu. Proto mě trochu vadil závěr, kdy se pátrání celkem akčně rozjelo a najednou střih, všechno hezké šlo do háje a na hlavního hrdinu zapomeňte. Ale špatná kniha to rozhodně není.
Uvidím, jaký bude druhý díl-Cínové ostrovy.

21.01.2019 4 z 5

Daleká misie Daleká misie Miloš Jesenský

Nevím, ale nějak mě kniha nezaujala...

25.04.2018 1 z 5

Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Václav Junek

Já nevím. Antonín Novotný byl dobrý herec a charakterní člověk, ale autorovo pojetí mě nějak nesedlo. Vadili mi časté odbočky a nakonec jsem začal mít dojem,že o herci až zas tolik informací nemá...

05.09.2017 3 z 5

Klášterní madrigal Klášterní madrigal Vlastimil Vondruška

Trochu odlišná kniha, než jsme od pana Vondrušky zvyklí. ale trefa do černého, takhle to přesně funguje.
Příjemný je i laskavý pohled na všechny ty hříšné lidičky, co se pinoží na tom božím světě. Kniha tím získává určitou lehkost a uměřený humor, takže se dobře čte.
Klidně by se mohla jmenovat "Chceš do držky?"
Hodnotím kladně.

04.09.2017 5 z 5

Modrá ruka Modrá ruka Edgar Wallace

Knihy pana Wallaceho mají v sobě určité kouzlo starých časů, kterému nemohu odolat. Proto dávám své ano, i když se jedná jen o oddechovou literaturu. Nebo právě proto, že si na nic nehraje.

21.08.2017 4 z 5

Šaronovo předmostí Šaronovo předmostí Uri Dan

Kniha je trochu v opozici vůči jiným, např Tanky,které zachránily Izrael nebo Žádná mise není nemožná,ale je to pohled novináře,nikoliv vojáka.Možná ho i velmi pobuřovalo jednání některých politiků a generálů vůči Ariku Šaronovi nebo na druhé straně bojiště bylo velení lepší.Těžko říct.
Každopádně knih s touto tématikou není mnoho a proto ji považuji za další kamínek do mozaiky statečného boje státu Izrael proti rozpínavým Arabům.

17.08.2017 4 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Jako vždy.Typické dílo Edgara Wallace.Má vše,co k dobré napínavé knize patří.Autor je jistota!

27.07.2017 4 z 5

Modré jezírko Modré jezírko Jan Suchl

Pečlivě opatruji tuhle knížku z roku 1961.
Provázela mě celé dětství,byla mojí nejoblíbenější.
Četl jsem ji stále dokola a pořád mne bavila!

27.07.2017 5 z 5

Tanky, které zachránily Izrael Tanky, které zachránily Izrael Avigdor Kahalani

Naprosto skvělé.Přečetl jsem na jeden zátah.
Starost a péče jeden o druhého (žádný izraelský voják se nesmí nechat bez pomoci, je-li v ohrožení),o vytvořené hodnoty ( dojemná obava,aby jejich tanky při přesunu nerozbily novou silnici- a to ve chvíli,kdy byly bombardovány syrským letectvem!!!) , promyšlené akce s co nejméně ztrátami na životech,dokonalý technický servis (přímo na frontě), zásobování a v neposlední řadě důraz na zdravotní péči,to spolu s odvahou a nezměrnou touhou uhájit svou zemi přineslo Izraeli vítězství.
Arabům nic nepomohla velká přesila, ani zrádné načasování útoku na velký svátek-Jom kippur.

27.07.2017 5 z 5

Osudy hvězd stříbrného plátna Osudy hvězd stříbrného plátna Miroslav Graclík

Pokračování knihy Hvězdy stříbrného plátna je stejně dobré a zajímavé jako první díl.
Jde o herecké portréty a tudíž lze číst samostatně.

03.07.2017 5 z 5

Cestami života Cestami života Ludvík Svoboda

Kniha je zajímavým zpracováním vzpomínek našeho pozdějšího presidenta Ludvíka Svobody na organizování samostatné československé jednotky v Rusku před vstupem na bojiště II.sv. války.Pomáhali s ní ještě tři další zkušení autoři,nevím jak dalece ji ovlivnili,ale četla se dobře.
V jednu chvíli jsem se ovšem musel pousmát, a to když autor vzpomíná na I.sv. válku ,ve které byl také a zmiňuje se o některých legionářských vůdcích.Tvrdí totiž o nich,že nevynikali politickým rozhledem.A přitom on sám pak po letech, už také velitel, jednající s politiky všeho druhu, bezmezně uvěřil Klementu Gottwaldovi (tehdy ještě poslanci) a velmi ho chválil.
Na druhou stranu,přes veliký obdiv ke všemu ruskému,nebyl rozhodně žádný patolízal a postavil se i proti záměrům NKVD.
Jako člověk vykonal v boji proti nacismu hodně,on i jeho rodina a v tomto zápase bohužel přišel o syna...

07.05.2017 4 z 5

Zelený lučištník Zelený lučištník Edgar Wallace

Opět starý dobrý pan Edgar, stále si držící svůj standart. Když se chci odreagovat, sáhnu po některé z jeho knih.

16.03.2017 5 z 5

České pověsti O Dívčí válce a jiné pověsti České pověsti O Dívčí válce a jiné pověsti Adolf Wenig

Podvod na čtenáře!!! ( Jedná se o nakladatelství ,autor Adolf Wenig je skvělý!)
Ale abych se neopakoval-viz můj komentář k Českým pověstem o Žižkově stole u Luže.

20.02.2017

České pověsti o Žižkově stole u Luže a jiné pověsti České pověsti o Žižkově stole u Luže a jiné pověsti Adolf Wenig

Nejprve nezměrné nadšení, skvělý autor, nádherné obrázky, dárkově vypravená publikace, kvalitní tisk i papír.
Na vrcholu blaha jsem se vrhl na navazující České pověsti o Dívčí válce a pak přišel pád z výšin na tvrdou zem!!
Od strany 162 až do vítězného konce-str.305 jsou pověsti úplně stejné jako v Českých pověstech o Žižkově stole u Luže a to slovo od slova i s naprosto stejnými ilustracemi.(Obě knihy přitom vyšly ve stejném roce 2013).Krásný podvod na čtenáře!
Napadají mne tyto důvody
-dvě knihy vydělají víc než jedna, jen ať lidi platí co nejvíc
-v nakladatelství neví, co vydávají
-absolutní nezájem
Nebo nejhorší varianta, kombinace všeho dohromady!
Při tom by stačilo tak málo. Vypustit zdvojené pověsti a vydat jednu pěknou knihu.
Co dodat? Vydalo nakladatelství Dobrovský, odpovědný redaktor Pavel Tůma...

20.02.2017