Finn123 Finn123 komentáře u knih

Brána zrádců Brána zrádců Edgar Wallace

Knihy Edgara Wallaceho mám velmi rád.V tomto případě se jedná o jeho průměrné dílo.Ovšem co by za takový průměr některý spisovatel dal!

11.09.2016 4 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Povídky jsou různé kvality.Nadprůměrné jsou většinou ty,které znám z jiných výběrů to jest Aššurbanipalův plamen,Černý kámen,Nekopejte mi hrob a Věc na střeše.Z těch co neznám se mi nejvíc líbil Nestvůrný kopytnatec( asi nejlepší povídka výběru) a Enlilův hlas.Moc mě nenadchla Dermodova zhouba,Kobra ve snu a hlavně mě absolutně nezaujali Děti noci.Přečetl jsem toho dost od pana Howarda,ale tahle povídka je asi nejslabší ze všech.Conan nebo Solomon Kane je podle mne o třídu výš.

06.09.2016 3 z 5

Země mlhy Země mlhy Arthur Conan Doyle

Sir Doyle poněkud v jiné podobě,než ho známe.Jedná se o takové jakoby tři nahozené příběhy.Jeden představuje medium a jeho potíže s padoušským bratrem,druhý je boj statečného kněze s přízrakem strašidelného domu a třetí je prozření profesora Challengera.Celé pak obaleno povídáním o spiritismu.(Tato část převažuje).
Pro někoho to může být málo,někdo by přivítal,aby kniha byla dějovější,jiný poukáže na to,že některé pasáže zastaraly,ale mě přišla kniha docela zajímavá.

05.09.2016 4 z 5

Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Matyáš Gallas (1588-1647): Císařský generál a Valdštejnův dědic Robert Rebitsch

Nevím jak hodnotit. Autor se snažil a přes nedostatek historických pramenů napsal zajímavé dílo.Ovšem překladatel doslova zblbnul! Celé odstavce knihy,kde v němčině hodnotí různé osobnosti svými dopisy nebo citacemi život a konání Matyáše Gallase ZŮSTALY NEPŘELOŽENY! (v knize o Valdštejnovi byly také odstavce v německém originále,ale hned pod tím pečlivě přeloženy do českého jazyka).To pak zůstává rozum stát. A jako třešnička na dortu diletanství je v závěru nepřeložený nápis z náhrobku,nabídnutý čtenáři pro změnu v latině.Celá stránka.
Vzhledem k tomu,že se jedná o knihu určenou široké veřejnosti,musí přece překladatel vědět,že každý nezná latinsky nebo německy.Raději nehodnotím,bylo by mě líto rakouského autora,který si dal velkou práci a takhle mu jí v Čechách zkazili.To si toho nikdo nevšiml ani v nakladatelství?!

01.09.2016

Valdštejn: Životopis mocnáře Valdštejn: Životopis mocnáře Robert Rebitsch

Zajímavě napsáno. Přišlo mi až trochu líto, že teprve rakouský autor musí pochválit české země a polemizovat s krajně negativními stanovisky ohledně Valdštejna ,hlavně českých spisovatelů. Všechno odsoudit ,v tom vynikal hlavně Josef Pekař,(jeden z mála historiků, kterého bytostně nesnáším).
Samozřejmě, že Valdštejn měl do kladné postavy dost daleko,ale jako každý člověk nebyl černobílý,v něčem vynikal ,jinde se mu už tolik nedařilo,někdy konal správně,jindy zase převážily jeho negativní vlastnosti. Autor se snažil psát nezaujatě a objektivně,což se mu podle mého soudu podařilo.

30.08.2016 4 z 5

České země rozmarné i kruté České země rozmarné i kruté Luboš Y. Koláček

Ach jo!!! Jsem velmi tolerantní čtenář.Nevadí mi ani autorův trochu bulvární styl,ani jeho současný jazyk,ani jeho mnohdy krkolomné vývody,ani často nepravděpodobné komentáře. Občas mě některé pasáže zaujmou a komentáře pobaví.Tvrdím,že je to stále lepší než styl jiných současných spisovatelů(a je jich poslední dobou dost),kteří z knih jiných autorů,z novin,časopisů a dokonce z Wikipedie vytvoří historický konglomerát bez jakéhokoliv vlastního názoru.
Z hrůzou jsem ale zjistil,že se rozrůstá další nešvar.Někteří autoři vykrádají sami sebe!!
Před touto knihou jsem četl Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského a celé dlouhé strany jsou slovo od slova úplně stejné!!! Je to při dnešních cenách podraz na čtenáře,vedený snahou vychrlit co nejvíc knih.Raději si vyberu příště jiné spisovatele,kteří mají co říci,ať už píší historické romány nebo naučnou literaturu.Je jich naštěstí ještě dost např. Jaroslav Čechura,Petr Čornej,Jan Boněk,Vlastimil Vondruška,Richard Dostál a mnozí další.

29.08.2016 2 z 5

České země v letech 1437–1526. II. díl, Jagellonské Čechy (1471–1526) České země v letech 1437–1526. II. díl, Jagellonské Čechy (1471–1526) Jaroslav Čechura

Pan Čechura opět skvělý! Tato série o životě v českých zemích od vlády Lucemburků do doby Habsburků nemá chybu. Opět naučné ,poutavé ,nabité zajímavostmi. ŠPIČKA V HISTORICKÉ LITERATŮŘE!!!

28.08.2016 5 z 5

České země v letech 1437–1526, I. díl, Mezi Zikmundem a Jiřím z Poděbrad (1437–1471) České země v letech 1437–1526, I. díl, Mezi Zikmundem a Jiřím z Poděbrad (1437–1471) Jaroslav Čechura

Pan Čechura opět ve skvělé formě. Zajímavé, místy objevné, s přehledem napsané dílo. Psát poučně a přitom čtivě není vůbec jednoduché ,ale autor s tím nemá žádné potíže.Hurá na druhý díl!!

21.08.2016 5 z 5

Jan Sokol z Lamberka Jan Sokol z Lamberka Jiří Lysák

Tyhle díla jsou velmi potřebná. Seznamují nás s postavami českých dějin,na které se neprávem zapomíná a upozorňují na tradované omyly.
Útlá kniha je napsána s patrnou láskou a zdravým patriotismem.Příjemné čtení.

16.08.2016 5 z 5

Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského: ...oběti Svatého Grálu Tajemství smrti Zikmunda Lucemburského: ...oběti Svatého Grálu Luboš Y. Koláček

Co se čtenář všechno nedozví?! Autor má někdy hodně nepravděpodobné závěry a bujnou fantazii!
Na druhou stranu umí psát zajímavě a má prostudovaná historická fakta. Naštěstí vždy upozorní,když se začne pouštět do nejistých spekulací.Myslím si ale,že je pořád lepší mít vlastní názory a nesestavovat knihu bez myšlenek z prací jiných autorů,internetu či článků z novin,jak to činí někteří jiní spisovatelé.A že se jich poslední dobou vyrojilo...
Současný jazyk mi nevadí a vztahy mezi potomky Karla IV jsou popsány velmi plasticky.Zaujala mne i kapitola o šašcich-vyzvědačích

15.08.2016 4 z 5

Střela proti růži Střela proti růži Jiří Stibral

Kniha je velmi zajímavě napsaná částečně podle skutečných událostí,proto snad tak špatně dopadla.V ději mne nejvíc zaujala sugestivně popsaná Žižkova výprava do Uher a skvěle,podrobně a neotřele je také vylíčena svatba hlavního prodagonisty i se všemi dobovými zvyklostmi.

15.08.2016 4 z 5

Zelený rez Zelený rez Edgar Wallace

Knihu jsem přečetl jedním dechem.Opět se potvrzuje ,že Wallace je skvělý autor bez větších výkyvů. Příběh je napínavý, má vtipné dialogy, přitom tajuplný, začíná vraždou a končí tím, že padouch ohrožuje celou Anglii i Ameriku. Hlavní hrdinka a sympatický detektiv jsou si samozřejmě předurčeni, ale zápletka se svatbou ,,na oko" je skutečně originální!

07.08.2016 5 z 5

Rudolf II. a jeho císařská Praha Rudolf II. a jeho císařská Praha Jan Boněk

Skvěle udělaná kniha. Jedná se nejen o jedinečné vyprávění o Rudolfu II, životě v Praze, pobytu významných umělců v naší zemi ,překrásných stavbách , skvělých sbírkách atd.
Publikace má opravdu bohatý barevný fotografický materiál ,který tyto skutečnosti dokumentuje. Pan Boněk vytvořil mimořádně kvalitní dílo a musím říci, že tak krásnou knihu už jsem dlouho neměl v rukou . Navíc text je velmi čtivý a vytvořený se znalostí daného období. Sečteno a podtrženo-vynikající!!!

03.08.2016 5 z 5

Historie přeje odvážným Historie přeje odvážným Jiří Stibral

Zajímavé .Historie dobytí Kréty německými jednotkami se čte se zatajeným dechem.
Životní osudy generála Charlese de Gaulla jsou přímo strhující a hodně dobře jsou také popsány boje státu Izrael s arabskými útočníky. Výborně zpracovaná literatura faktu.

30.07.2016 5 z 5

Grand Kundonyon Grand Kundonyon Jan Cézar

Hodně originální kniha ,která není jen o sexu. Zároveň se jedná o nemilosrdnou kritiku naší současné společnosti. Autor se nebojí vykreslit negativní chování všech osob (snad jen Pavlínin zahraniční manžel je kladná postava, případně jeho matka) a pouští se bez bázně i do dalších záporů v naší zemi( i do těch, co jsou pro mnohé tabu).Když přijmete jeho osobitý styl,tak vás čtení zaujme.

26.07.2016 4 z 5

Zima v Rusku Zima v Rusku Josef Zima

Vylíčení sibiřské anabáze od přímého účastníka . Autentický popis začíná od narukování do rakousko-uherské armády, pokračuje zajetím , legendární cestou čsl. legionářů po magistrále až do Vladivostoku a končí pak plavbou na zaoceánské lodi a vlakem domů. Kniha je psaná sice deníkovou formou , ale zajímavě a poutavě pohledem obyčejného člověka, jakých se do války dostalo nejvíc.Je ale vidět,že autor a legionář Josef Zima měl široký rozhled a povědomost o tom,co se dělo kolem něho i ve světě a dovedl jak se říká vyhmátnout to podstatné .Útlou knihu jsem přečetl za jeden večer a litoval,že není obsáhlejší.Hodnotím ji maximálně kladně.

07.07.2016 5 z 5

Jeníkovo dobrodružství Jeníkovo dobrodružství Eduard Fiker

Výborné.Kniha je sice pro mládež,ale číst ji mohou všechny čtenářské generace. Je napínavá a nezapomíná ani na humorné situace.Dokonce pracuje s prvkem sci-fi.

01.07.2016 5 z 5

Kalendář Kalendář Edgar Wallace

Dobrá kniha.Autor si drží vysokou kvalitu,jeho detektivky jsou výborné.V této z prostředí dostihů není žádná krev ani násilí,zato podlého jednání více než dost.Vybočuje tím z řady autorových tajemných příběhů,ale vůbec to nevadí.Napětí,vtip a svižný děj zůstává,což je spisovatelova hlavní devíza.Naprosto ideální odpočinková četba.

01.07.2016 5 z 5

Můj medvěd Flóra Můj medvěd Flóra Daisy Mrázková

Tuhle knihu jsem dlouho hledal, protože kdysi okouzlila celou naší rodinu .Moje dcera se jí naučila nazpaměť ,takže to vypadalo, jako že umí číst daleko před nástupem do školy. Knížka je pro nejmenší děti jako dělaná, text roztomilý, obrázky dojemné ,kdo by odolal,prostě super!!!

30.06.2016

Svorní Gambusíni a jiné příběhy (sešit) Svorní Gambusíni a jiné příběhy (sešit) Jaroslav Foglar

Nestárnoucí kreslené seriály.Roztomile naučné a výchovné, přitom zajímavé a dobrodružné. Pan Foglar psal velmi vyváženě ,také kreslíři dobří. Nejvíc se mě líbili obrázky Jana Fischera, z těch na mne nějak nejvíc dýchá romantika starých časů.

29.06.2016 5 z 5