fanciulla fanciulla komentáře u knih

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je to už pár rokov, čo som knihu čítala, vtedy mi konanie a zmýšľanie postáv prišlo také nejaké hysterické, ovládané citmi a vášňami, nerozumové. Nerozumela som mu. Pri porovnaní s anglickou klasickou literatúrou priepastný rozdiel. Nemala som odvahu siahnuť po ďalšej Dostojevského knihe.

31.03.2012

Čítala som len prvý diel, bolo to pekné, ale miestami na môj vkus príliš naturalistické napr. divadelné predstavenie mýtu o Ozirisovi. Najlepší bol útek Egypťanov pre Hyksósmi, putovanie proti prúdu Nílu, objavovanie nových krajín.

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Túto knihu je nemožno nemilovať, je plná chutí, vôní a nálad a skrz-naskrz príjemných. Je to poklona stredomorskému štýlu života, ktorý musel byť pre autorku Američanku ešte väčším kultúrnym skokom než by bol pre nás.

Andílek Andílek Colleen McCullough

Dej knihy nie je príliš uveriteľný, ale to vôbec nevadí. Nemohla som prestať, skvele napísané. Od tejto autorky prečítam všetko, na čo narazím.

31.03.2012 5 z 5

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Kniha má tri časti, prvá popisuje cestu autora do pralesa, tá je úžasná, veľmi dobre sa číta. Druhá je spracovaný denník hľadača diamantov Rega a tá je desivá. Nie kvôli Kurupire a jej legendám, ale kvôli pomerom ktoré vládnu medzi hľadačmi zlata, drahokamov a vzácnych orchideí. Bolo mi zle z toho, čo dokáže ľudská chamtivosť, vraždy a znásilňovanie na dennom poriadku. S treťou časťou som bojovala a strácala sa v nej pre neprehľadné množstvo tajomných tvorov a vedeckých názvov vyhynutých zvierat.

31.03.2012

Plamene inkvizície I. Plamene inkvizície I. Marija Jurić Zagorka (p)

Táto kniha má v mojom čitateľskom živote zvláštne miesto. Prečítala som ju ako 11-ročná a bol to prvý "dospelácky" román, objavila som nový svet a odložila detské knižky.

Bez důkazů Bez důkazů Colleen McCullough

Po prečítaní poslednej strany, ktorá odkryje celú záhadu pred čitateľom, ale nie pred vyšetrovateľom série vrážd vo mne dlho zostal nepríjemný pocit. Naozaj desivé.

31.03.2012 4 z 5

Gormenghast Gormenghast Mervyn Peake

Svet Gormenghastu na mňa pôsobil úzkostne, tradícia a zvyklosti zošnurovali jeho život. Toto mohol napísať jedine Brit. Postavy sú do jedinej výstredné a nesympatické, tak nejak pokrútené, žijú sa jednom mieste a predsa je každá osamelá. Je to zvláštna kniha, miestami som sa nahlas smiala, miestami upadala do depresia. Toto síce patrí k fantasy, ale žiadnych drakov ani elfov tu nenájdete. Podľa mňa je to kniha o slobode.

Večne spievajú lesy Večne spievajú lesy Trygve Gulbranssen

Prvú časť trilógie som čítala na chate na Kysuciach, krásna zhoda náhod. Je to nádherná kniha, postavy perfektne vykreslené, druhá časť smutná a s poslednou vetou tretej úplne súhlasím "Niet inej cesty... okrem Krista."