Epikurejec Epikurejec komentáře u knih

Deník šílené markraběnky Deník šílené markraběnky Zita Pallavicini

Já bych dal i "odpad", ale co jsem čekal! Podívejte se na název a jestli se vám chce číst, jak bláznivá ženská neumí nakládat se svým životem, nebo jste masochisté, dle ctěné libosti. Jestli se ale máte alespoň trochu rádi, neutrácejte své peníze ani svůj čas za tuto knihu.

30.03.2019 1 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Jelikož připouštím, že i masový vrah dokáže namalovat krásný obraz, napsat knihu atd., je mi autorova osobnost šumafuk. Hodnotím pouze knihu. Cílem knihy bylo pobavit a to se jí povedlo. Proto ji nemohu hodnotit jako odpad nebo ji odbýt jen jednou hvězdičkou. Rovněž druhý díl čehokoliv je srovnáván s dílem prvním a málokdy se mu vyrovná či ho dokonce překoná. Tady to měl autor těžší. 5 hvězdiček nemohu dát proto, že autor "vykrádá sám sebe" a recykluje své průpovídky, které použil jinde. Rovněž mi celá kniha připadá "šitá rychlou nití". Některé pasáže by si prostě zasloužily přeformulovat. Za mě tedy slabší 4 hvězdičky a čas strávený s knihou nepovažuji za ztracený.

30.12.2017 4 z 5

3x na horké stopě 3x na horké stopě Miroslav Macek

Psaním by se pan Macek asi uživil, psaním detektivek asi nikoliv. Detektivní zápletka tam v podstatě nebyla a třetí povídka, kdy vysloužilý policista nerozpozná mrtvolu, řadí tuto spíše do říše sci-fi. Knihu nelze brát moc vážně, slova "pobaví odlehčenou parodií" a štítek "humoristické povídky" leccos napoví. Nemohl jsem si nevzpomenout na Troškův "Kameňák". Jednak proto, že je to v podstatě jedna dlouhá série vtipů a hlášek a jednak, že není nikterak hluboký. Páně Mackovi hlášky a šikovně naroubované vtipy mě však při čtení nejednou pobavily. Za pobavení 4/5, za "detektivku" 2/5, výsledek 3/5.

28.04.2018 3 z 5

Solární baroni I - Organizovaný zločin Solární baroni I - Organizovaný zločin Alena Vitásková

Nemotorná snaha o vyrovnání účtů, asi. Z literárního hlediska absolutní brak. Jednu hvězdičku dávám za pokus o vhled do zákulisí solárního byznysu. Osobně bych autorce doporučil věnovat se něčemu, co jí jde lépe. Psaní knih to (zatím?) není.

02.01.2018 1 z 5

Tajný Kruh - Příběh  Jay Bee, jediné ženy ze skupiny Churchillových špionů Tajný Kruh - Příběh Jay Bee, jediné ženy ze skupiny Churchillových špionů Josephine Butler

Ztráta času. Jeden z mnoha odbojářských příběhů psaný z čistě subjektivního úhlu pohledu s nulovou informační hodnotou a nikterak zajímavým jazykem. Autorka sama přiznává, že je hluboce věřící: ..."a pak se stal zázrak", ..."nikdy jsem si nebyla vědoma tak blízké Boží přítomnosti", .. ..."Bůh existuje, a má-li někdo dost silnou víru v Boha a v moc modlitby"...Toto její hledisko se často promítá do hodnocení historek, které se jí stanou a na mne to působí jako zbytečný ideologický nános.

03.06.2017 2 z 5

Trafikant Trafikant Robert Seethaler

Kniha o tom, jak prostý dobromyslný chlapec (hornorakouský Forrest Gump) přišel k přátelství se Sigmundem Freudem a zároveň přišel o nevinnost (ve více významech tohoto slova). To vše v kulisách anšlusu Rakouska. Dojemný, naivní, ale čtivý příběh. Aniž bych chtěl být zbytečný hnidopich, nelíbily se mi na něm dvě věci. Z hlavní ženské hrdinky (Češky) dělá ženu lehkých mravů takovým způsobem, že jsem nabyl dojmu - co Češka v předválečné Vídni, to žena lehkých mravů. Druhou věcí je věta na straně 140: "Naše fotografie ukazuje vůdce během prohlídky nezničitelného ATOMOVÉHO bunkru!" Projekt Manhattan vedoucí k vytvoření atomové bomby byl v tajnosti spuštěn v USA v roce 1942, ale v Rakousku (Německu?) už stavěli atomové bunkry v roce 1937?

10.08.2017 2 z 5

Limassol Limassol Jišaj Sarid

Podtitul knihy je poměrně zavádějící: "Thriller z prostředí izraelských tajných služeb". Není to thriller a to prostředí izraelských tajných služeb je tam jen kulisou. Kulisou k příběhu o vyšetřovateli, který je přepracovaný, rozvádí se a přesto je nasazen na ženu, do které se nakonec zamiluje. V tomto životním období je jen krůček k otázce z anotace knihy: "Zradit vlast, nebo nové přátele?" Čtivý psychologický příběh o pochybnostech, lidství, soucitu, lásce a o tom, že každá věc má svůj rub i líc.

10.08.2017 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi Laurence Rees

Mistrovské dílo pro milovníky II. světové války! Kniha je odborně na výši a je napsána neobyčejně čtivým jazykem. Její největší přínos vidím jednak v tom, že vysvětluje příčiny, které často bývají skryté právě za těmi zavřenými dveřmi a jednak vhled do skutečné realpolitiky. Ono se opravdu voličům v GB (samozřejmě platí pouze do napadení GB) a hlavně USA hůře vysvětluje, proč mají jejich občané umírat ve válce, která se vede daleko od jejich hranic. 5/5

10.08.2017 5 z 5