Trafikant

Román rakouského spisovatele Roberta Seethalera se odehrává ve Vídni na sklonku třicátých let minulého století. Prostý, naivní mladík přijde z provincie do hlavního města, aby se v trafice vyučil obchodnickému řemeslu a našel vlastní cestu životem. Na pozadí turbulentních politických událostí sbírá sedmnáctiletý Franz první životní i sexuální zkušenosti, prožije lásku i nenávist. Průvodcem a rádcem v jeho osobních zmatcích se mu stává stálý zákazník trafiky, Sigmund Freud. Mezi oběma muži, kteří se vzděláním, věkem a společenským postavením nemůžou lišit více, vznikne neobyčejné přátelství. Jenže doba se začíná vymykat z kloubů a kráčí vstříc šílenství......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220263/trafikant-tmU-220263.jpg 3.543
Vydáno, Argo

Der Trafikant, 2012

Kniha Trafikant

kahoma

Velmi doporučuji. Četla jsem to v německém originále, ale bude to jistě pěkné i v překladu. I když každý překlad kulhá... Seethaler má tak nádherný jazyk, takový cit pro něj, vždy mě překvapí novými přirovnáními, detaily. Úplně jsem se do tohoto autora zamilovala...

dulenka

Zajímavý autor.
Zatím znám dvě knížky, obě o obyčejných lidech , o snad naivních, ale právě proto ryzích dušičkách.
Styl psaní není podbízivý, přesto zaujme.
Jemně, ale i mrazivě příkře, jasně a ve zkratce dokáže Seethaler čtenáři předat pohled na osudy svých postav. Vybírá si jedny z mnoha, aby na příkladu jejich žití dokázal prostou nádheru života na pozadí nezadržitelných událostí...

Amazonka63

Knížka není špatná, ale ptám se sama sebe, zda bylo pro příběh nutné, aby se hlavní hrdina setkal zrovna se Sigmundem Freudem. Není to jen snaha o zvýšení atraktivnosti románu?

meluzena
22.02.2018

Nástup fašismu v Rakousku v kontrastu s prvním milostným vzplanutím 17letého vesnického kluka, který nedobrovolně (= za prací) přesídlil do Vídně. Franc je pln ideálů nejen co se lásky týče a jako lev je ochoten se za ně bít.
Tenhle mladý idealismus trefně vystihují slova psychoanalytika Wilhelma Stekela (kterého cituje knížka Kdo chytá v žitě): „Známkou nezralého člověka je, že chce kvůli něčemu podstoupit vznešenou smrt, zatímco známkou zralého člověka je, že chce kvůli něčemu v příkoří žít.“ A pro vznešenou smrt (v jakékoli podobě) vskutku nebylo třeba ve Vídni roku 1938 chodit daleko...

Těžké a nosné téma, jenže něco zásadního tomu chybí.

Zvláštní. Četlo se to vlastně docela dobře, ale celkové vyznění je poněkud mdlé, rozpačité. Asi jako když jíte krevetovou polévku, která hezky voní a dobře chutná, ale když dojíte, uvědomíte si, že v ní nebyla ani jedna kreveta, a vy se pak cítíte ošizeni a možná i trochu podvedeni..
I setká(vá)ní France se stařičkým Sigmundem Freudem působí jako laciná berlička (proč zrovna Freud a ne jiný stařík, příp. jiný Žid?)

Netopyr07
24.09.2017

Knihu mi doporučil náš knihovník :-) Původně jsem se domnívala, že to bude "lehké čtení", ale zrovna lehké to nebylo, ačkoli jsem se přistihla, že asi tak od čtvrtiny knihy se odtrhávám jen s obtížemi, protože mě zajímalo, co bude dál. Příběh zdá se býti jednoduchý a přitom, nejen díky době, ve které je situován, je dosti "složitý" :-)

Epikurejec
10.08.2017

Kniha o tom, jak prostý dobromyslný chlapec (hornorakouský Forrest Gump) přišel k přátelství se Sigmundem Freudem a zároveň přišel o nevinnost (ve více významech tohoto slova). To vše v kulisách anšlusu Rakouska. Dojemný, naivní, ale čtivý příběh. Aniž bych chtěl být zbytečný hnidopich, nelíbily se mi na něm dvě věci. Z hlavní ženské hrdinky (Češky) dělá ženu lehkých mravů takovým způsobem, že jsem nabyl dojmu - co Češka v předválečné Vídni, to žena lehkých mravů. Druhou věcí je věta na straně 140: "Naše fotografie ukazuje vůdce během prohlídky nezničitelného ATOMOVÉHO bunkru!" Projekt Manhattan vedoucí k vytvoření atomové bomby byl v tajnosti spuštěn v USA v roce 1942, ale v Rakousku (Německu?) už stavěli atomové bunkry v roce 1937?

maman
03.04.2016

Poetický a jemný příběh. Postava chlapce a jeho dospívání v dospělého muže je vylíčeno krásnými výrazy a malebně, že mi to mnohdy až slzy vehnalo do očí. Ale život není jen ráj a pohádka a nástup fašizmu je podán bez zbytečných frází zatrpklosti. Úžasná kniha.

moni.ka
15.11.2015

Proč mi plíživý a nenápadný nástup fašizmu v Rakousku tolik připomíná dnešní novou totalitu maskovanou názvem "politická korektnost"? Krásný, moc smutný příběh, ze kterého mrazí. Totiž z toho, jak moc se lidé neumí poučit z historie.

Vídeň rok 1938 Židé Sigmund Freud rakouská literatura

Robert Seethaler