engelbert engelbert komentáře u knih

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tuším, že příběh už nemůže uspokojivě skončit bez použití nějaké formy magie. Uvidíme.

21.03.2020 4 z 5

Rekvalifikační kurz Rekvalifikační kurz Ondřej Neff

Jestli se autor neinspiroval Procesem od Kafky, tak už ničemu nerozumím. Na rozdíl od klasika jsem se však náramně bavil.

08.01.2020 4 z 5

Literární mýty, záhady a aféry Literární mýty, záhady a aféry Petr Kovařík

Autor mi naservíroval spoustu nejasností spojených s literaturou napříč miléniem, však problémy nebyly vyřešeny. Jako zdroj námětu na další, podrobnější četbu je kniha vynikající.

01.01.2020 3 z 5

Láska na cizím hrobě Láska na cizím hrobě Ludvík Němec

Jak vzdálené je mi téma knihy! Nebo snad jsem jen tak málo všímavý? Či mám již nakročeno stát se postavou dalšího, ještě nenapsaného příběhu?

25.12.2019 3 z 5

Jak porozumět Kafkovi Jak porozumět Kafkovi Hans Dieter Zimmermann

Porozumět Kafkovi? To je snad oxymoron! Zatím jsem se prokousal Procesem i Zámkem. Měl jsem u toho pocit, že se mi zataví hlava, jak jsem se snažil přijít na to, proč jsou mi ty knihy tak cizí, nepochopitelné a neuchopitelné. A hle: Jak porozumět Kafkovi! Pochopil jsem jen to, že si budu muset dát výhledově kafkovské opakování. Neb mám tušení, že Kafka byl geniální vizionář.

14.12.2019 3 z 5

Rasputinův stín Rasputinův stín Raymond Khoury

Kniha se mi četla velmi dobře, nemohu se však zbavit dojmu, že kniha by působila věrohodněji, kdyby z ní vynechal vše, co se týká Rasputina. Takhle vždy v nejlepším autor odbočí k Rasputinovu životopisu, který byl jistě zajímavý, ale ne v této knize.

19.10.2019 3 z 5

Hrad a chodba tajná... Hrad a chodba tajná... Karel Pokorný

Těší mě autorova základní myšlenka - hrad, který si nedokázal zajistit ani studnu, bude mít těžko únikovou chodbu. Od nadšence, který celý život zasvětil bádání po tajemném podzemí bych to nečekal.

17.10.2019 4 z 5

Katova píseň Katova píseň Norman Mailer

Můj dojem z knihy - sáhodlouze popsán případ vraha, který je odsouzen k smrti, a dlouho čeká na ambiciózního právníka, který se rozhodne honit si triko a chce mu zajistit milost, o kterou nijak zvlášť nestojí.

17.10.2019 3 z 5

Nežádoucí návraty E. F. Buriana Nežádoucí návraty E. F. Buriana Jan Burian

E. F. Burian byl osobnost, která ve mně vzbuzuje zvědavost. Ve škole jsme se o něm učili, divadlo D34 se probíralo zároveň s Osvobozeným divadlem, ale zatímco od W&V známe hry, názory, písničky, legendy tak o Burianovi nic moc, snad jen písničku Zelený kaktus. Jen náznaky, ze kterých šlo pochopit, že byl sice přesvědčený komunista, mělo by ho tedy být v učebnicích plno, ale nebylo. Doufal jsem tedy, že mi Burianovo dílo bude po přečtení knihy méně nejasné. Dozvěděl jsem se toho dosti, avšak pochopil jsem, že autorův otec není vhodná postava k zařazení do škatulky, a tedy ho "jeho" vládnoucí režim rozhodně nepodporoval, spíše naopak.

17.10.2019 5 z 5

Muž v zástěře Muž v zástěře Achille Gregor

Kdybych měl šunku udělám si hemenex, ale nemám vajíčka. Skvělé povídky provázejí recepty, které dnes zřetelně působí zastarale. Jenže jak tehdy vařit světovou kuchyni bez surovin?

16.10.2019 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. (Sv. I. Díl I, II) Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. (Sv. I. Díl I, II) Jaroslav Hašek

Nepoznal bych, že Švejk vycházel jako příběh na pokračování, a nejspíš ani autor nevěděl přesně jaká bude další kapitola.

16.10.2019 5 z 5

Vítězství v Pacifiku Vítězství v Pacifiku Miloš Hubáček

Vedl jsem si soupis lodí, které skončily na dně oceánu u pobřeží Guadalcanalu. Takovou flotilu hned tak někdo neměl.

11.10.2019 5 z 5

Proč zemřel Jan Masaryk? Proč zemřel Jan Masaryk? Petr Kettner

Nejde o veledílo, ale uvědomte si, že námět byl od roku 1968 naprosté tabu. Kniha tedy zasytila hlad po jakýchkoliv informacích. A jak to tedy bylo?

11.10.2019 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Zas jsem naletěl. Ale čte se to pěkně.

05.10.2019 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Ke knize jsem se dostal náhodou. Nalákala mě anotace- kvadruplegický geniální detektiv. Bohužel geniální dedukce jsem se nedočkal, spíše neustálého doplňování informací o případu do tabulky. Nemohu však autorovi upřít dramatickou zápletku s překvapivým rozuzlením.

05.10.2019 2 z 5

Smrt v labyrintu Smrt v labyrintu Patricia Highsmith

Jedna hlavní postava, která se doposud živila podvody s akciemi, se v knize najednou chová jako hlupák, který se musí řídit pokyny někoho chytřejšího. Ten chytřejší pro změnu pomáhá padouchovi krýt zločin, aniž by k tomu měl pochopitelný důvod. Pokud vás baví číst o balení zavazadel, jejich převážení, ukládání do úschovy, vyzvedávání, shánění nosičů, a to opakovaně na různých místech, je to kniha pro vás. Pohyb po městě bez taxíku je těžko myslitelný. Snad by to mohla být parodie, nebýt nedostatku jakéhokoliv vtipu. Knihu jsem dočetl až do konce, ale byla to ztráta času.

05.10.2019 1 z 5