Katova píseň

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Gary Gilmore chladnokrevně zavraždil dva muže. Byl za to odsouzen k trestu smrti. Odmítá se však odvolat a trvá na popravě. O případ se zajímají novináři, filmaři... Katovu píseň označil její autor, americký spisovatel Norman Mailer, za dokumentární román. Vypráví v něm totiž reálný příběh muže odsouzeného k trestu smrti. Mapuje jak události vedoucí ke zločinům, tak soudní proces i období bezprostředně předcházející popravě. To vše se zakládá na zevrubném studiu záznamů soudních jednání a dalších dokumentů, stejně jako na řadě rozhovorů, které Mailer vedl se členy rodiny a přáteli odsouzeného i jeho obětí. Vzniklo tak mimořádné dílo, v němž se autorův literární talent snoubí s novinářskými schopnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42609/big_katova-pisen-l7s-42609.jpg 4.195
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

The Executioner's Song, 1979


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Katova píseň

Crimble
24. června

Je mi jasný, že tři hvězdy jsou málo, ale nemůžu si lhát do kapsy, čtení zvláště druhé půlky knihy se mi vleklo až nesnesitelně. Musím smeknout před Mailerem, kolik energie a času investoval do této knihy, ale subjektivně musím konstatovat, že to na mne působí přece jen až příliš megalomansky. Přesto svým způsobem dokonalé dílo. Gary, Nicole a jejich lovestory nemají chybu.

engelbert
17.10.2019

Můj dojem z knihy - sáhodlouze popsán případ vraha, který je odsouzen k smrti, a dlouho čeká na ambiciózního právníka, který se rozhodne honit si triko a chce mu zajistit milost, o kterou nijak zvlášť nestojí.


MichelleS
15.08.2019

Nevím, zda je to délkou knihy nebo vnějšími překážkami ve čtení nebo kombinací obojího, ale neskutečně se mi čtení vleklo. Velké množství postav (advokátů, soudců, novinářů, ...) působilo chaoticky, ztrácela jsem orientaci, kdo je kdo. Zůstal ve mně dojem, že se na jedné tragédii hodlá napakovat nebo prosadit své zájmy každý, kdo jde okolo, s čestnou výjimkou několika příbuzných. Přemýšlím, kdo je (aspoň podle této knihy) větší pakáž - právníci nebo novináři? Škoda, že Gary aspoň pro ty, co ho měli rádi, nedokázal opravdovou lásku vracet, využít svou inteligenci a nadání. Nedávno jsem četla jiný reportážní román o zločinu Capoteho Chladnokrevně, který mne zaujal mnohem víc, nenudil, nezahlcoval a přece sdělil vše podstatné.

tereza2627
30.03.2019

tak tahle knizka mi delala apolecnost hodne dlouho..pro me hrozne tezka na cteni musela jsem hodne premyslet, kdo je kdo jake jsou mezi nimi vztahy..nektere pasaze az zbytecne moc rozepsane do nekolika odstavcu, az to nekdy bylo silene nudne popisne.. denne jsem dala max 60 stranek bylo to na me moc, vubec to neutokalo.. jinak zpesreni formou rozhovoru, novinovych clanku atd bylo super.. asi zaslouzene dostala knizka cenu, narocnejsi cteni ;)

amigo17
10.01.2019

Klobúk dole pred Mailerom, ktorý dokázal dať tomu ohromnému množstvu "materiálu a informácií" nielen hlavu a pätu, ale spravil z toho aj literárny príbeh, ktorý u mňa celý čas fungoval.

Považujem za výhodu, že meno Gary Gilmore mi nehovorilo absolútne nič a že som si o ňom a jeho prípade nič nedohľadával ani v priebehu čítania a myslím, že táto nevedomosť faktov ma udržala v napätí a umožnila mi "vychutnať si" túto knihu.

gina
25.07.2018

Snad prvni kniha, kterou jsem nebyla schopna docist. Je to velmi podrobny dokument o pripadu Gilmora. Prvni tretina knihy, ktera popisuje jeho zivot a zlociny, je dobra. Druha tretina je vycet pravnich ukonu te ci one strany a u te jsem opravdu umirala. Zbytek jsem nedala (ano, i presto hodnotim).
Osoby Gilmora a Nicol jsou velmi zajimave - nevyzrale a presvedcene o vlastni jedinecnosti. Asi to, co clovek od vraha a jeho mile ocekava. Zvlastne kdyz pochazi z mormonske spolecnost, kde jsou vsichni xkrat rozvedeni ... Zajimavy obraz casti spolecnosti sve doby.
Nevim, jestli knihu doporucit k precteni, kdyz je tak tezke se tim prokousat ke konci. Spise doporucuji zavcas odlozit.

silvia62
03.03.2018

první kniha, kterou jsem nebyla schopna dočíst.

papaja
06.11.2017

Skvěle napsaná kniha. Dlouho jsem se k tomuto autorovi odhodlávala a určitě to není poslední kniha, po které jsem sáhla. Mám ráda knihy, kdy autor zvládne popsat hlavní postavu tak, aby ji čtenář chápal, měl rád a zároveň i nenáviděl. Byla cítit velká propracovanost příběhu, autor musel věnovat obrovské množství času, aby příběh dokázal takto zpracovat. Velice se mi líbí autorův "novinářský" přístup při popisu událostí i postav, kdy nejsou zapojeny autorovy emoce, vždy pouze emoce samotné postavy. Co bych knize vytkla je velké množství postav, za což autor úplně nemůže, když chtěl příběh vylíčit autenticky.

1