EmmaEmma EmmaEmma komentáře u knih

Ne před slunce západem Ne před slunce západem Johanna Sinisalo

Podivná, napínavá, laskavá i krutá. Severská láska mezi muži, svět reklamního byznysu, naše nelítostná současnost. A přesto uvěříte v trolly, dozvíte se o nich spoustu reálného i mýtického. Zamilujete si trolla Pesiho a budete kroutit hlavou nad světem, ve kterém žijeme my, lidé. Když dočtete, nikdo na vás nebude moci dlouho mluvit.... Je náš svět i světem trollů?

05.08.2016 4 z 5

Pasi Ilmari Jääskeläinnen -autor Literárního klubu Laury Snėžné mě přiměl koupit tuto knihu povídek. Nakonec mě v ní nejvíce oslovili jiní autoři. Ženy spisovatelky-Johanna Sinisalo a hlavně Anne Leinonen. Její povídka Temná zhouba , uzda smrti, není zařazena jako závěrečná náhodou. Je vrcholem tohoto malého výběru z finského podivna. Je hrůzná a současně plná citu a lásky, mateřské něhy. Celý příběh jako by vyrůstal z obecně lidského podvědomi.Máme děsivý pocit, z toho, že ho známe, soućasně se to bojíme přiznat. Děs nakonec přerůstá v lásku. Obludné se mění v hluboce lidské. Severská mytologie je nám neuvěřitelně blízká a Lesní lišky jsou toho důkazem. Znepokojivo ve mě zůstává.

22.07.2016 4 z 5

Zpočátku něco jako knížka pro děti. Teprve postupně autor "vybaluje" na čtenáře jednotlivé atributy toho, co je v souhrnu označováno jako "finské podivno". Zápletka na sebe nabaluje tajemno, mytologii, detektivní prvky, nechybí erotika,horor, humor, ale hlavně dobře promyšlená hra. Autor si s čtenářem začíná pohrávat a jeho hra je chvílemi šílená, ale úžasná a napínavá ,až do posledního okamžiku.
Knížku jsem četla jedním dechem, když se blížil konec, bylo mi to líto. Jedním slovem úžasná.

16.07.2016 5 z 5

Zahradník pana Darwina Zahradník pana Darwina Kristina Carlson

Krásná kniha, plná melancholie z lidského bytí. Novátorský a moderní styl psaní, překladatelsky zatraceně těžký oříšek.
Plno krásných myšlenek, náročné čtení.
Nezapomenu na ni.

15.07.2016 5 z 5