elle223 elle223 komentáře u knih

Zbraně Zbraně Ed McBain

Výborná detektivka, kterou Ed McBain napsal už v roce 1975.

Dveře Dveře Ed McBain

Sice tam nefiguruje Steve Carella & spol., ale pořád hodně dobrá detektivka!

Alice v nebezpečí Alice v nebezpečí Ed McBain

I když mám nejraději knihy o 87. revíru (tamní postavy/detektivy a jejich charaktery už doslova znám jako vlastní boty) tak tahle detektivka taky není vůbec špatná.
Nenudil jsem se a bavilo mě to od začátku až do konce, takže dávám 4*.
PS: 3* mi přijdou málo.

Noc kouzel zbavená Noc kouzel zbavená Ed McBain

Právě jsem znovu dočetl (za posledních 33 let už po několikáté:-)
Vlastním obě CZ vydání této knihy - jak první (paperback Práce 1991) které jsem si tehdy ihned koupil, tak i pozdější vydání od BB Art.
PS: Od McBaina (podobně jako od Chandlera) mám ve své knihovně všechny tituly, které kdy byly v ČR/ČSSR vydány..
= Jednoduše výborná detektivka - klasickej McBain:-)

23.01.2024 5 z 5

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Knížka se mi líbila.. I když je psaná prvotně pro mládež, a mně je už bezmála 54 let, tak sem se u ní rozhodně nenudil.. tím pádem musím dát min. 4*.

Každopádně vůbec nechápu předcházející příspěvek od uzivatel6859 - viz. jeho třetí odstavec.
Doba je jasně určena - v knize je jasně řečeno, že se děj odehrává další/příští prázdniny (resp. konec prázdnin a začátek nového školního roku) po prvním dobrodružství CHvJK od Foglara. Foglar svou knihu napsal v roce 1939, takže se děj knihy odehrává taktéž někdy na konci 30 let.
A už vůbec nechápu, jaké modernější" reálie se v tomto příběhu údajně vyskytují - ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak jsem tam žádné moderní reálie nenašel. I na ten nesmysl, že jsou tamní ulice údajně plné aut, jste přišel jak?? V knize se píše jen o jedné jediné černé limuzíně, a i z ilustrací je jasně patrné, že se jedná o automobil z 30/40 let..
S těmi pracovními sobotami máte určitě pravdu, ale i tak jde jen o naprosto nepodstatný detail.. už ve 30 letech se chodilo v sobotu do školy jen na pár hodin (3-4) pouze dopoledne..

22.05.2023 4 z 5

Švýcarský Robinzon (převyprávění) Švýcarský Robinzon (převyprávění) Johann David Wyss

Že by proto, že byla určená hlavně dětem/mladým čtenářům???

02.04.2023

Někde jsem několikrát četl, že Wyss napsal tuto knihu pro své malé děti..
A teď se podržte - v roce 1782!!!
V 70 letech (ve věku cca 10-13 let) jsem tuto knihu četl snad 10x a pokaždé se mi ohromně líbila (stejně jako Robinson Crusoe od Defoe, Záhada hlavolamu od Foglara nebo Tajuplný ostrov od Vernea).
Ale když jsem ji pak (z čistý nostalgie) četl ve svých cca 25ti letech, tak mi už připadala dost hloupá a dětinská..
Ehm.. Co myslíte, čím to asi tak bude?????

02.04.2023

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Všem doporučuji přečíst celou/kompletní Stínadelskou trilogii (= Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) i Tajemství Velkého Vonta (1986)), které na sebe volně navazují. Všechny tři knihy vyšly i jako komplet 3v1 a všechny tři knihy jsou bez nadsázky naprosto skvělé a prakticky stejně dobré.. (mým favoritem jsou "Stínadla se bouří" = Širokko) kterou jsem poprvé (a poté snad 10x) četl někdy v 1979.
Je mi 52 let, někdy před 5 lety jsem si tuhle kompletní trilogii půjčil v knihovně a byl jsem stejně unešen, jako když jsem tyto knihy četl před 40ti lety..
PS: Většina ostatních Foglarových knih jsou také skvělé, např. Hochy od Bobří řeky jsem ve svých cca 9-14ti letech četl snad 10x, ale oproti Stínadelské trilogii, jsou psány takovým tím jednoduchým jazykem a slohem právě vyhovujícícm dětem v podobném věku..
Stínadelská trilogie je dodnes naprostá bomba i pro mně - člověka kterej je už bezmála 40 let fanouškem "drsný školy" - knih od Raymonda Chandlera nebo Ed McBaina..

30.08.2022 5 z 5

Mystérium Putin Mystérium Putin Anna Arutunyan

Výborná kniha pravdivě ukazující, co je tento bývalý vysoký KGB důstojník, notorický lhář a polofašistický diktátor, doopravdy zač.

04.09.2021 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Výborná kniha o jedněch z největších čs. hrdinů 20 století.

04.09.2021 5 z 5

Dějiny Čínské lidové  republiky (1949–2018) Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018) Ivana Bakešová

Naprosto neobjektivní pamflet:-((

27.02.2021 odpad!

Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Miroslav Kačor

Naprostý odpad!

12.07.2020 odpad!