Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018)

Dějiny Čínské lidové  republiky (1949–2018) https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411560/bmid_dejiny-cinske-lidove-republiky-1949-MUF-411560.jpg 4 30 14

Předkládaná publikace přehledně představuje dějiny a politický vývoj nejlidnatějšího státu světa a zároveň nastupující světové mocnosti. Analyzuje jak vnitropolitický vývoj ČLR od jejího vzniku v roce 1949, tak i vnější vlivy, které tuto zemi zásadním způsobem ovlivňovaly a formovaly. Zaměřuje se zvláště na otázky, které v současné době rezonují naším mediálním prostorem. Podrobně mapuje historii česko(slovensko)-čínských vztahů, události na náměstí Brány nebeského klidu v červnu 1989 a jejich důsledky, popisuje i problematické postavení národnostních menšin. Snaží se také přiblížit klíčové trendy kulturního vývoje se zvláštním zřetelem k literatuře a k překladům děl předních čínských spisovatelů do češtiny. Zatímco do konce sedmdesátých let minulého století patřila ČLR k nejchudším zemím světa a místo ekonomických problémů řešila z dnešního pohledu nesmyslné ideologické otázky, na začátku osmdesátých let nasadila čínská vláda kurz „ekonomika především“. Dosáhla v tomto smyslu obdivuhodných výsledků, ale platí za to příliš vysokou daň: narůstají rozdíly mezi životní úrovní i mezi životním stylem jednotlivých vrstev společnosti, přes nespornou snahu se nedaří řešit následky krajně znečištěného životního prostředí, honba za úspěchem a hmotným zabezpečením způsobuje stres a ztrátu tradičních hodnot. Problematický je i vztah centra k okrajovým oblastem a razantní vstup sebevědomé Číny na mezinárodní politickou scénu. Čína je tady a musíme s ní počítat. Chceme-li jí porozumět, nebo než ji začneme kritizovat, měli bychom znát historické zázemí pozitivních i negativních aspektů jejího současného vývoje. K tomu má přispět tato kniha.... celý text

Alan.Loman
26.03.2021 5 z 5

Kniha splnila má očekávání, v dobrém slova smyslu.

Komentator
03.03.2021 5 z 5

nezaujatý pohled na Čínu, dnes tak vzácný

elle223

07.01.2021 5 z 5

palec na horu

F.Janouch
07.01.2021 5 z 5

Nepoplatný pohled na Čínu, doporučuju! Kdo tvrdí opak, tak asi neumí číst. Čína je tam hodnocena velmi kriticky, stejně tak i současná česká politická garnitura a její podlézavá postoje vůči Číně. Samozřejmě, že to není v duchu sinopsisu, placeného z americké NED.

Tomicelo
05.01.2021 odpad!

Velké zklamání... Autoři tohoto pamfletu volají po objektivitě, sami však popisují ČLR tak, jak hlásá čínská propaganda a nevěnují se skutečnému popisu historických událostí. Knihu rozhodně nedoporučuji, dobrá je snad jen na podložení houpajícího se stolu... :-(
Tomu, kdo o koupi knihy přemýšlí, doporučuji napřed přečtení recenze od Olgy Lomové (https://sinopsis.cz/2047-aktuality-2/).

xuesheng68
23.11.2020 5 z 5

zakoupeno, přečteno a spokojenost

Kamilcz
22.11.2020 5 z 5

Pěkná publikace. Raději než recenzi od zahořklé profesorky čínské poezie, jejíž výstupy v médiích jsou rok od roku směšnější doporučuji tuto: https://www.asiaskop.cz/kultura/dejiny-cinske-lidove-republiky-z-pera-ceskych-sinologu-jsou-odvazne-i-prinosne
Nebo si raději knihu sami přečtěte a udělejte si svůj názor.

ZamJan
13.08.2020 5 z 5

Zajímavě napsána kniha. Spousta nových informací a souvislostí. Oceňuji kritický pohled autorů na současnou Čínu.

JanPecina
23.06.2020 5 z 5

Podobná publikace v ČR dlouho chyběla. Kapitola o současných českočínských vztazích je velmi dobrý, ale značně depresivní studijní materiál.

tomas231
23.06.2020 5 z 5

Paní Bakešová je jako vždy excelentní, doporučuji!

bookemma
10.06.2020 5 z 5

Pánové Kučera a Lavička jsou naši profesoři na UP v Olomouci, a jejich hodiny jsou vždy zážitkem, informativní, kontroverzní, nutící myslet a dávat do souvislostí. Jejich kniha je na tom úplně stejně. Porovnání názorů i interpretací, to vše poměrně přístupné zainteresovanému čtenáři.

Mim68
11.04.2020 5 z 5

O Číně bez adorace jak známe z Pražského hradu ale i bez apriorní negace jak zní z některých sino-serverů. Čtivé, zajímavé, někdy možná kontroverzní. Doporučuji.

Čína čínské dějiny

Autoři knihy