ElizabethK ElizabethK komentáře u knih

Půlstoletí s Cimrmanem Půlstoletí s Cimrmanem Zdeněk Svěrák

Krásná kniha plná veselých příhod (z výlovu rybníka?) i dojemných myšlenek. Svěrák, Smoljak a Šebánek vytvořili legendu, kéž by Cimrmani hráli co nejdéle.

09.02.2017 5 z 5

Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Hana Parkánová-Whitton

Po přečtení většího počtu knížek od této autorky se člověku zdá, jakoby byla pozměněna jen jména a historické události, jinak se však jedná o podobný rámec příběhu. U jiných autorů by mi to vadilo, ale tato autorka přidává ke knihám (hlavně o Přemyslovcích) dojemné vlastenectví a umožňuje nám nahlédnout do mysli věřících lidí. Ve výsledku se mi tak kniha (jako spousta jiných od autorky) líbila.

17.03.2016 4 z 5

Symptomatické poruchy řeči u dětí Symptomatické poruchy řeči u dětí Viktor Lechta

Kniha je napsaná poměrně přístupně a pro studenty speciální pedagogiky představuje cenný studijní materiál. Věřím, že by mohla pomoci i rodičům, kterým se narodí dítě s nějakým druhem postižení - v knize najdou odpovědi na otázky týkající se budoucího (zejména řečového) vývoje jejich dítěte.

26.02.2021 5 z 5

Faust. První díl tragédie Faust. První díl tragédie Johann Wolfgang Goethe

Složitá, ale krásná četba. Samotný děj je poměrně prostý, ale právě to jej činí nádherným. Až ostatní, pro děj nepříliš důležité, myšlenky činí z knihy opravdu hodnotnou četbu.

14.09.2017 4 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Zajímavé čtení o dívce s pohnutým osudem. Několikrát jsem si musela pokládat otázku, jak může v jeptiškách zvítězit zloba nad spravedlností? Autor sám tam však nespravedlivé jeptišky na několika místech omlouval a vysvětloval jejich chování, což mi pomohlo na postavy pohlížet objektivněji.

27.08.2017 3 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Zprvu jsem měla problém sympatizovat s postavou mladého a odbojného Přemysla. Přesto však mě kniha opět plně pohltila, v průběhu děje jsem si zvykla i na Přemysla Otakara II. a nakonec jsem začala většinu jeho kroků schvalovat - dalo by se tedy říci, že jsem se vyvíjela spolu s knihou. Už se těším na poslední díl této epopeje.

18.05.2017 5 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Některá pokračování jsou nudná a nenabízí nic nového oproti prvnímu dílu. To však není případ Přemyslovské epopeje. Stejně jako první díl jsem i tento přečetla jedním dechem a nemám co vytknout. Autor krásně popisuje život středověkých lidí a politiku té doby. Obvykle bývám z politiky znuděná, ale (světe div se) zde mi to tak vůbec nepřipadalo.
Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi českou historii.

29.01.2017 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Rozhodně to není stejně dojemné jako Hvězdy nám nepřály, ale je to hezká, čtivá kniha a mě osobně nadchla víc, než Hledání Aljašky (tam mi nesedělo prostředí a příběh se mi nelíbil natolik, aby to vyvážil). Myslím, že stojí za přečtení.

06.01.2016 4 z 5

Průvodce po památkách ve správě Národního památkového ústavu Průvodce po památkách ve správě Národního památkového ústavu Karel Kuča

Jakožto zaměstnanec NPÚ jsem nadšená. V knize jsou hlavně hrady a zámky ve správě NPÚ a jejich stručná historie a stavební vývoj.
Běžnému čtenáři by se však mohlo zdát, že je v knize příliš odborných výrazů (týkajících se stavebního vývoje), ovšem jako kniha s tipy na výlet je to ideální volba. Další výhodou pro běžného čtenáře je množství nádherných fotografií daného místa.
"Zasvěceným" čtenářům může kniha podat základní informace o našich památkách a tím skvěle rozšířit obzory.

27.01.2017 5 z 5