Elara Elara komentáře u knih

Páté srdce Páté srdce Dan Simmons

Veľmi ťažko sa mi hodnotí táto kniha, nakoľko Simmons patrí medzi mojich obľúbených spisovateľov, aj vďaka tomu ako sa vždy pripraví na každú knihu.
Množstvo informácií, ktoré nazhromaždí počas celého tvorivého procesu a spôsob akým ho čitateľovi podá ma vždy príjemne prekvapil.
Až natoľko, že neviem, či neotváram jeho knihy s priveľkými očakávaniami.
Priznávam mierne sklamanie.
Nemyslím, že by Simmons stratil niečo zo svojich kvalít, no akoby si toho do tohto príbehu pobral príliš veľa a potom s tým nevedel pracovať.
Škoda, že keď už sa rozhodol podať Sherlocka svojím inovátorskym prístupom, nebol odvážnejší a neoprostil sa od skostnatelých Holmesových podôb, nedokázal opustii typické črty, ktoré Doyle do svojej postavy vryl a on s nimi miestami až parodicky narábal.
Asi mám problém stotožniť sa s predstavou anglickej detektívky s ktorou som do toho šla a zvláštnej všehochute, ktorej sa mi dostalo.
Avšak, stále zostáva, že túto knihu napísal majster a tak sa aj čítala.
Rovnako oceňujem české spracovanie knihy, obzvlášť vďaka za pohodlie čitateľa, na ktoré sa zjavne myslelo pri veľkosti písmen a rozložení textu.

29.01.2023 4 z 5

Jedného dňa uvidíš Jedného dňa uvidíš Mary Higgins Clark

Ale hej,
pokiaľ práve v telke nejde žiadna detektívka a dostaví sa akútna potreba po tomto type relaxu, prečo nie.
Určite svojim štýlom nesie v sebe nostalgiu rokov 90tych, celkom iste zápletkou v duchu rodinné drama, žena v ohrození, plus nechýba romantika.
Solídne krimi.

22.10.2022 3 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Nemala som žiadne očakávania, keď som brala túto knihu do rúk a spokojne môžem skonštatovať, že som ju "zhltla" za pár večerov.
Originálne, napínavé, dobrodružné.
Pendergast je fakt sympoš, bystrý a priamy.
Teším sa na ďalšie diely .

12.07.2022 4 z 5

Washingtonovo námestie Washingtonovo námestie Henry James

(SPOILER) Moja prvá kniha od autora.
Prvých pár strán som si zvykala na odbiehanie a jeho sklon vysvetľovať drobnosti, postupne som sa s tým zžila a kniha sa čítala dobre.
Ak bol dej aj veľmi prostý, o to viac som si pri čítaní užila snahu vykresliť postavy, ich pohnútky čo najdetailnejšie.
Ani jedna z postáv v tomto príbehu nie je ideálna a je preto ťažké s niektorou sympatizovať, no to o reálnejšie pôsobia.
Kým na Morrisa i pani Pennimanovú nepriaznivé rozuzlenie situácie nemalo v podstate vplyv, trochu nespravodlivo treba podotknúť, Katarína a jej otec si z nej odniesli trpkú odozvu.
Katarína vo svojom rozhodnutí nedať už šancu láske, či vydaju a dobrovoľnom sa uzavretí, aj keď nie úplne pred svetom, ako sa neskôr ukáže.
Hádam najzarmucujúcejšia sa mi videla nedôvera otca voči dcére, ba až paranoja, v ktorej jej odkáže iba čiastočné dedičstvo, aby ho náhodou neužíval muž, ktorého tak nenávidel.
Máme možnosť sledovať fascinujúci prerod Kataríny od zakríknutej, naivne zbožňujúcej Morrisa, ženy, ktorá si nedôveruje, až po takmer rozhodnú, priamu ženu.
Uzavretosť v ktorej nachádza útechu sa stáva zároveň črtou dôstojnosti.
Nie je jednoduché jej počínanie pochopiť, no rozhodne sa nedá odsudzovať.
Výborné čítanie, nenáročné.
Vďaka tomu že je knižka taká útla poslúžila, ako čítanie na cestu.

20.04.2022 4 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Je zbytočné písať daľšie chvály, je tu veľa komentárov, ktoré to vystihujú lepšie, ako by som toho bola schopná ja.
Môj prvý kontakt s autorovým dielom a rada pripúšťam, že už rozumiem fenoménu spojenému s menom Orwell.
Ohromujúco výstižné.

06.10.2021 5 z 5

Smrť Bunnyho Munroa Smrť Bunnyho Munroa Nick Cave

Nuž, nebolo ľahké čítať oplzlosti zvrátenej mysle "zajačika" Munroa a názor naň sa čítaním vôbec nezlepšoval, naopak. No napriek tomu, ako som mala chuť zahaliť sa pri čítaní tejto knihy na pláži, ma niečo nútilo čítať ďalej. Myslím, že sčasti ma k tomu nútila zvedavosť dozvedieť sa aký osud nachystal autor úbohému Bunnymu mladšiemu. V prudkom kontraste bola na jednej strane pociťovaná neha a citlivosť v obave o chlapca, takého odovzdaného a obdivujúceho svojho otca a na strane druhej opovrhnutie nad výčinmi, myšlienkami a až citovou retardáciou Bunnyho Munroa.
Bolo to veľmi znepokojivé čítanie, no v konečnom dôsledku neľutujem, že som zotrvala napriek pár zaváhaniam, lebo v závere som pochopila že pre vyústenie života Bunnyho Munroa bolo nevyhnutné detailné vykreslenie jeho povahy, hnané farbisto do extrémov.
Každopádne, aspoň čiastočne to pozmenilo názor na autora, ktorý som si v priebehu čítania na autora vytvorila.
A celkom mylne, musím dodať.
Slovník užívajúci večne opitý Bunny nelahodí uchu (oku) ženy a veru nestála som ani o drsne reálnu predstavu úvah, ktoré sa preháňajú chronicky oplzlému úbožiakovi hlavou, no aj tak môžem prehlásiť s odstupom času, ktorý som si dopriala na formuláciu dojmu z tejto knihy, že je výborná a Cave vie upútať nielen hudbou.

06.10.2021 5 z 5

Dvojitý kríž Dvojitý kríž Chris Carter

Nedá sa povedať, že by som z tohto prvého dielu Carterovky padla na zadok, ale solídna
jazda to bola, takže dám tomu šancu a určite siahnem aj po pokračovaní :)

12.07.2021 4 z 5

Smrtiaca biela Smrtiaca biela Robert Galbraith (p)

Každý diel tejto série sa mi zdá byť lepší, než tež ten predošlý. Skvelé oddychové
čítanie, od ktorého som mala problém sa odtrhnúť. Kvalitná detektívka, ktorá nepotrebovala litre preliatej krvi a surovú brutalitu, aby zaujala.
Nič naviac, nič som nepostrádala. V predchádzajúcich dieloch (najmä v prvom) sa mi zdal koniec narýchlo odbitý, no mám pocit, že tu si dala autorka záležať.
Spokojná som a teším sa na ďaľší diel, Robin a Strikea nebolo ťažké si obľúbiť.

13.03.2021 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

"... Zato Tracy, ten si potřásal rukou se všemi.
Věřil v jejich upřímnost. Anebo tušil jejich bezmocnost."

Čistý extrakt neskazenej človečiny. Nádherné.

04.03.2021 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Čítať takmer 70rokov starú science-fiction literatúru je asi ako otvoriť časovú schránku.
Asimov sa nad budúcnosťou zamýšľa viac cez ľudskú psychiku, črty ľudskej povahy, než cez samotné technické vízie a riešenia. Najviac zjavné je to pri pohľade na robotiku a umelú inteligenciu, kde je autorov postoj interpretovaný cez hlavnú postavu detektíva Baleyho.
Predstava doby v ktorej Asimov zvažoval nutnosť etického kódexu v robotike a nahraditeľnosťou človeka strojom, ma núti prehliadnuť slabú detektívnu zápletku a nedotiahnuté myšlienky so zaujímavým potenciálom.
Rada sa k jeho knihám ešte vrátim.
Napríklad aj kvôli podobným myšlienkam:
"...Lidi někdy považují vlastní nedostatky za nedostatky společnosti a chtějí opravovat města, protože nedovedou napravit sami sebe."

14.02.2021 3 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Spočiatku som si myslela, že si toho starého hundroša určite nedokážem obľúbiť, no mýlila som sa. Nie že by sa čo i len na chvíľu prejavil ako milý a sympatický, no ako sa ukázalo prejav nie je podľa Backmana smerodajným ukazovateľom hodnôt, ktoré človek v sebe nosí.
Pasáže,v ktorých prehovára Sonjina múdrosť, jej rozvážny pohľad na Oveho a ich vzťah, to je niečo, čo si zo sebou ponesiem ďalej.
Záverečných pár strán bolo nečakane dojímavých.
Jediné, čo mi prekážalo, bol na môj vkus občas trochu silený humor.

07.02.2021 4 z 5