Dejf_ano Dejf_ano komentáře u knih

Krajní zodpovědnost Krajní zodpovědnost Leif Babin

Velmi čtivá knížka, která je napsána bez zbytečné omáčky. Každá kapitola obsahuje shrnutí představovaných principů a jedná se tudíž o ideálního průvodce pro vedení lidí. Rozhodně stojí za doporučení a vyzkoušení v praxi.

28.06.2023 5 z 5

Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích Karolína Jirkalová

Přehled jednotlivých etap a typů sídlišť v ČR.
Nejzájímavější věcí je porovnání sídlišť na konci každé kapitoly. Autoři nabízejí zajímavé srovnání ukazatelé jako vývoj počtu obavatel nebo strukturu velikosti rodin. Velmi zajímavý materiál pro posouzení vývoje panelové výstvby v kontextu režimu před rokem 1989.

10.06.2023 5 z 5

Města utopistů Města utopistů Jiří Hrůza

Za velmi cennou věc knihy považuji možnost srovnání moderního urbanismu v roce 1967 se současností v roce 2023. Nyní můžeme zhodnotit, kam jsme se posunuli a v kterých oblastech naopak zaostáváme.
Současně je vidět, že nynější problémy veřejných prostranství a měst trápili utopisty již v 19. a 20. století. Jako společnost máme opravdu co zlepšovat.
Bude zajímavé knihu srovnat znovu s roky nadcházejícími. Prozatím příliš nezestárla.

26.05.2023 5 z 5

Svět měst Svět měst Jiří Hrůza

Famózní kniha. Na postupné chronologii vývoje měst jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými historickými epochami lidstva. Autor předkládá nejen vývoj soudobého urbanismu, ale i slepé uličky a omyly minulých stavitelů.
Pokud máte zájem o urbanismus a architekturu obecně je pro Vás tato kniha nutnost.

15.05.2023 5 z 5

Za oponou teroru a války Za oponou teroru a války Roman Cílek

Kniha mapuje velmi zajímavé události, z doby Třetí říše. A ukazuje zrůdnost jejich představitelů.

14.09.2022 5 z 5

Adolf Loos Adolf Loos August Sarnitz

Stručný přehled prací Adolfa Loose včetně nástinu jeho filozofie ''ornament je zločin".

30.08.2022 5 z 5

Kronika druhé světové války Kronika druhé světové války * antologie

Obsáhlá kniha, která Vás stručně provede průběhem 2.světové války.

23.08.2022 5 z 5

Dějiny osobně prožité a protrpěné Dějiny osobně prožité a protrpěné Josef Škrábek

Alespoň jednu knihu na toto téma by si měl skutečně přečíst každý. Pohled na 2.světovou válku, odsun Němců, roky 1948, 1968 a 1989, který rozhodně není černobílý a jednoznačný.

06.08.2022 5 z 5

Vlk z Wall Streetu Vlk z Wall Streetu Jordan Belfort

Knížka se četla celkem svižně, což bylo velké plus. Z druhé strany název svádí k tomu, že se člověk seznámí s Wall Street, což není vůbec pravda. Nevím zda to způsobila tato kniha nebo následný film, ale u Nás v Čechá si stále mnoho lidí myslí, že investování vypadá přesně ,,takto".
Klidně mohu těch 450 stran doporučit k přečtění :)

12.12.2021 3 z 5

Architektura: Klíč k architektonickým slohům Architektura: Klíč k architektonickým slohům Václav Hájek

Výborný průvodce architektonickými slohy a jejich rozpoznáním.

30.07.2021 5 z 5

Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka Le Corbusier - Muž doby moderní, architekt zítřka Anthony Flint

Velmi dobře napsaná a čtivá biografie. Musím naneštěstí souhlasit s předchozím komentářem. Knihu by bylo vhodné doplnit o více fotografií a možná i skici Le Corbusiera pro lepší představu a vhled do jeho způsobu práce a uvažování.

14.07.2021 4 z 5

Slavné vily Královéhradeckého kraje Slavné vily Královéhradeckého kraje Petr Urlich

Velmi zajímavá knížka, která rozšíří obzory a zároveň motivuje přečíst další díla z této edice.

10.06.2021 5 z 5

Tesařské spoje Tesařské spoje Manfred Gerner

Geniální přehled tesařských spojů !!

29.04.2021 5 z 5

Skici - Sketches Skici - Sketches Jiří Horský

Velmi jednoduše řečeno osobnost a práce Martina Rajniše jsou velmi inspirativní !!

14.04.2021 5 z 5

Architekti CZ Architekti CZ Jaroslav Sládeček

FORMA
Musím souhlasit s prvním komentujícím této knihy. Vedení rozhovorů není ideální. Architekti několikrát na konci Své odpovědi vysloví zajímavou myšlenku a ta není další otázkou rozvedena, což je škoda. Autor by se rohodně dostal víc do hloubky myšlenek jednotlivých architektů.
Na druhou stranu v doslovu je toto částečně omluveno s tím, že je záměrně vedena struktura všech rozhovů stejně, aby čtenář mohl porovnat názory architektů napříč různými časovými obdobými což je legitimní argument a je pochopitelný.

OBSAH
Jednotlivý architekti předkládají náhled do své práce a názorů což je mnohdy neskutečně zajímavé. A musím přiznat, že jsem se lépa dokázal ztotožnit se starší generací než svými současníky. A bojím se pomalého úpadku dalšího řemesla. K
Knihu doporučuji a díky za ní.

14.04.2021 4 z 5

Jak se dělá město Jak se dělá město Jan Šépka

Publikace studentských projektů, které obsahují řadu zajímavých myšlenek a nápadů, které nejsou zatíženy "praxí". Nevšední pohled na urbanismus a architekturu.

29.03.2021 5 z 5

Hradecký architekt Hradecký architekt Marcel Pencák

Jeho realizace v Hradci Kralove jsou i v roce 2021 velmi nadcasove. Skoda, ze valka znicila takovy talent.

16.01.2021 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Jak tomu mnohdy byva jsou knihy lepsi nez filmy jimi inspirovane. V tomto pripade je skutecne pravda. Navic kniha je velmi odlisna od filmu.

25.10.2020 5 z 5

Anatomie státu Anatomie státu Murray Newton Rothbard

Velmi dobra snad ani ne knizka, ale logicky sled myslenek, ktere stoji za zamysleni. Opravdu je nas stat to nejlepsi usporadani ?

25.02.2020 5 z 5

Bláto, pot a slzy Bláto, pot a slzy Bear Grylls (p)

Bear Grylls je neskutečný sympaťák. Když jsem poprvé viděl jeho pořad Nutné k přežití okamžitě mě uchvátil a všechny díly jsem shlédl na vysoké škole několikrát. Když jsem objevil jeho autobiografii hned jsem věděl, že ji musím přečíst.
Vůbec jsem se nezklamal BG velmi jednoduchým jazykem, přitom poutavou, vtipnou a čtivou formou vypráví zásadní události svého života. I na stránkách knihy dokáže neskutečně motivovat. Stačí se zvednout a víte, že po přečtení dokážete cokoliv. Naprostá paráda !!

29.04.2019 5 z 5