deefha deefha komentáře u knih

Trosečníkem v drsné přírodě Trosečníkem v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Společný komentář i pro https://www.databazeknih.cz/knihy/clovek-v-drsne-prirode-147265 :
Četl jsem první vydání (to ale nehraje roli) a i když jsem se často vzteky div nerozskočil, nelituju toho. Dospěl jsem totiž k definitivnímu názoru, že Pavlíček je ostatním lidem nebezpečný fanatik, který je schopen dělat ostudu i v Antarktidě. Četl jsem nejen tyto jeho dvě knihy, ale i celou řadu skutečných příběhů, ve kterých figuruje a ze kterých mi bylo fyzicky špatně. Pravděpodobně to všechno souvisí s tím, že Pavlíček je praktikující katolík, tedy ta nejzbytečnější sorta lidí, která existuje. Hodnotit knihu nijak nebudu, nezaslouží si to.

18.04.2019

Člověk v drsné přírodě Člověk v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Společný komentář i pro https://www.databazeknih.cz/knihy/trosecnikem-v-drsne-prirode-331411 :

18.04.2019

Dantův klub Dantův klub Matthew Pearl

Pokud člověk bere tuhle knihu jen jako detektivku, tak jde o čirý průměr. Syrová nápaditost jednotlivých vražd zajišťuje určitou atraktivitu, popisy hrůz americké občanské války jsou sugestivní... Tím vším se ale zvláštním způsobem proplétá Božská komedie Danta Alighieriho, o kterémžto díle je dobré mít povědomost větší než obvyklou - což ovšem až zas tak obvyklé není. A tady to teprve začíná být zajímavé.

Příběh je totiž fabulativně zasazen do reálií amerického univerzitního prostředí druhé poloviny 19. století, takže pokud se člověk neorientuje mezi skutečnými postavami z řad tehdejších špičkových amerických básníků (Fireside Poets), propracovaná kompozice celého díla mu vlastně ani nemusí dojít. Což je škoda, protože při znalosti dostatečného množství informací jde nakonec o veskrze nadprůměrnou záležitost.

Pečlivé pospojování všech historických detailů muselo dát opravdu velkou práci, však také poděkování autora v závěru knihy zahrnuje desítky osob převážně z akademických kruhů. Nároky na čtenáře tomu ovšem odpovídají - rozhodně nepočítejte s tím, že knihu přečtete za jeden večer. A pokud ano, tak z ní budete mít opravdu jen průměrnou detektivku.

16.02.2019

Vetřelec – Odplata Vetřelec – Odplata James A. Moore

Prostřední díl trilogie sice navazuje na události první knihy: https://www.databazeknih.cz/knihy/vetrelec-vetrelec-probuzeni-233359 , ale vlastně by tomu ani tak být nemuselo a fungoval by úplně stejně. To jest celkem dobře - aspoň tedy na to, že se zvyklostem vetřelčího světa jinak docela vymyká.

Zvykem například bývá, že zásadní roli v příběhu hraje žena resp. ženský / mateřský element jako takový. Zde je tomu přesně naopak a i když to vlastně nevadí, člověku to prostě nějak nesedí. To ale vůbec neznamená, že příběh sám o sobě je špatný! Dokonce bych si troufal říct, že je v rámci možností (je potřeba si uvědomit, že celá knižní trilogie vznikala pod výraznou supervizí majitele autorských práv) docela originální.

Nemohu říct, že se jedná o nejslabší díl trilogie. Rozhodně z ní ale nejvíc vyčnívá tím, jak je jiný. Doporučuji nechat po přečtení chvíli uzrát (sic!), než se pustíte do závěrečného dílu (který ovšem není pokračováním).

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Když v roce 2012 film Prometheus konečně oživil dlouho strádající (alespoň co se filmů týče) vetřelčí universum, nebylo to sice úplně ono, ale stejně se díky tomu otevřely nové svěží možnosti celé miliardové franšíze. O penězích je to totiž vždycky až na prvním místě, což tahle celá vetřelčí literární trilogie, kterou drží pevně pod palcem supervize 20th Century Fox, jedině dokazuje. A její první kniha není výjimkou.

Ze všech tří knih si právě tahle nejvíc pohrává se zavedenou vetřelčí timeline. Příběh by měl zapadat mezi první a druhý film a naznačovat možnost, že Ellen Ripley byla ze své stáze probuzena ještě dřív, než na začátku Vetřelců. S vervou sobě vlastní pomohla partě těžařů vypořádat se s tvory, které už jednou potkala, a pak se (zase už v umělém spánku) vydala na zbytek své dlouhé pouti nekonečným vesmírem.

Budiž, proč ne. Zní to dobře, funguje to dobře a hlavně se to dobře čte. Pokud už Tim Lebbon nemá přímo talent, tak je rozhodně dobrý řemeslník. I to je dnes skoro vzácnost...

Vetřelec - Peklo Vetřelec - Peklo Christopher Golden

ShamanElder si plete tuto knihu s touto: https://www.databazeknih.cz/knihy/vetrelec-vetrelec-probuzeni-233359, Krusty ji pro jistotu vůbec nečetl. Nejedná se totiž o knižní adaptaci filmu, ačkoli pokud někdo viděl prodlouženou verzi Vetřelců (1986), tak mu pár záběrů/stránek bude povědomých (což je naprosto svělé).

Příběh pěkně zapadá do celkové vetřelčí timeline, která je velmi komplexní a i kdyby se člověk omezil jen na oficiální kánon (což by ale byla škoda), jeden další příběh se sem ještě v pohodě vejde. A i když každý už od začátku ví, že zkáza kolonie Hadley's Hope je nevyhnutelná (protože bezprostředním pokračováním knihy je právě film Vetřelci, kde už je kolonie jen vetřelčí pastí), tak možná právě proto je čtení knihy velmi napínavým zážitkem.

Je to jako sledovat reality show, ve které už od začátku víme, že všichni zemřou. Konečně ale máme šanci dozvědět se jak...

Otázka práva Otázka práva John Maddox Roberts

FYI k dnešnímu dni mám vyjádření nakladatelství Dokořán v tom smyslu, že další knihy série SPQR už vydávat NEbudou. Pokud se toho tedy neujme někdo jiný, o čemž upřímně dost pochybuji, nezbude než se začíst do anglických nebo německých vydání...

02.09.2015