danny_21 danny_21 komentáře u knih

Satan a Jidáš II. Satan a Jidáš II. Karel May

Další z románů reprezentující klasické prvky Mayovek - padouši, rudoši a chrabrý Old Shatterhand, který se nechal naverbovat vydavatelem časopisu, aby šmejdil kolem povstání mexického generála Jargasa jako zpravodaj. Jenže Jargas byl zastřelen a Šárlí se chce vrátit zpět do Ameriky. Přijde ale na stopu indiánsko-bělošského spiknutí a zjistí . že přistěhovalci z Evropy jsou ve smrtelném nebezpečí. Děj pokračuje africkou odbočkou a světe div se, jindy zdrženlivý náčelník Apačů se prohání Tunisem a Egyptem v háiku, aby všechno to pátrání po povedené Meltonovic tlupě završili zpět v Severní Americe - 60 %

Satan a Jidáš V. Satan a Jidáš V. Karel May

Satan a Jidáš IV. Satan a Jidáš IV. Karel May

Satan a Jidáš III. Satan a Jidáš III. Karel May

Satan a Jidáš Satan a Jidáš Karel May

Vinnetou mezi Beduiny Vinnetou mezi Beduiny Karel May

Omerta Omerta Mario Puzo

Prostředí mafiánských donů, vendet a bojůvek o moc mezi klany je oblíbenou a prověřenou tématikou Puza. Omerta se snaží okopírovat od Kmorta co to jde, ale výsledek je takový křečovitý a až na drobné vyjímky jde spíš o milostné vztahy postav stojících na obou stranách barikády, z nichž ani jedna vě mě nedokázala vzbudit nějaký zájem. Navíc mě pobuřovala pro mě nevysvětlitelná glorifikace všemohoucí FBI, ze které měli kápa i ostatní mafoši z Latinské Ameriky trenky dole, stejně jako mě pobavila touha jednoho z nich vlastnit kapesní atomovku :-) . Kmotr Corleonský zůstává bez debat nedostižný – 60 %

25.11.2022 3 z 5

Supové Mexika I Supové Mexika I Karel May

Další z románů reprezentující klasické prvky Mayovek - padouši, rudoši a chrabrý Old Shatterhand, který se nechal naverbovat vydavatelem časopisu, aby šmejdil kolem povstání mexického generála Jargasa jako zpravodaj. Jenže Jargas byl zastřelen a Šárlí se chce vrátit zpět do Ameriky. Přijde ale na stopu indiánsko-bělošského spiknutí a zjistí . že přistěhovalci z Evropy jsou ve smrtelném nebezpečí. Když se k jeho skupince Mimbreňů přidá Vinnetou, je na úspěch zaděláno - 60 %

Satan a Jidáš II. Satan a Jidáš II. Karel May

Satan a Jidáš I. Satan a Jidáš I. Karel May

Satan a Jidáš I. Satan a Jidáš I. Karel May

Trampem v Sonoře Trampem v Sonoře Karel May

Ghost story Ghost story Peter Straub

Ač se King, jakožto autorův kámoš a v jiných dílech spoluautor prsí, že se tento román řadí k nejelpším hororovým kouskům, já říkám rozhodně ne ( stejně jako se to říkalo o Barkerovi ) . Za mě má několik neduhů - 1) hromadu postav, z nichž ani jedna mi nepřirostla k srdci ( možná malinko maldý Peter ), 2) třetina knihy se táhne jako smrad a za 3) mystika tvářící se jako něco neobvyklého schovaná za standartní bubáky včetně zápletky, která mě absolutně neuspokojila. Jestli je toto moderní horor, děkuji nechci - 45 %

14.11.2022 2 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Další ze Palahniukových drsných satir, trefující se do sektářů, vyplachovačů hlav a komerční konzumní společnosti. Tentokrát mě ale autorův absurdní cynismus přišel ustřelený mimo akceptovatelnou úroveň, stejně jako samotný "příběh" Tendera Bransona, všeználka, který ví jak si poradit s kdejakou skvrnou a který se jakožto outsider může stát spasitelem díky promyšlené manipulaci svého agenta. Za mě úlet s několika dobrými postřehy, myšlenkami a tipy pro domácí nehody - shovívavých 45 %

07.11.2022 2 z 5

Hrobka Hrobka F. Paul Wilson (p)

Po neslané, nemastné Pevnosti jsem se rozhodl dát autorovi ještě jednu šanci, i přes to, že jsem se obával volného pokračování Rumunského démonského dobrodrúža. Naštěstí se nekonalo, autor přestavil svého Opraváře Jacka - anarchistu, žjícího na okraji společnosti s touhou napravovat bezpráví a fixovat problémy, který se dostane do křížku s démony pochazející z Indie, které ovládá jednoruký bandita v cestě za pomstou. Zruba v třetině knihy sečtělejší čtenář lehce odhadne zápletku a vlastně i celé finále. Ve výsledku bych to viděl na jednohubkovou brakovku v průměru zapomnění - 55 %

26.10.2022 3 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Dumas a jeho historické romány se vryly do paměti mnoha čtenářů, o tom není pochyb, nicméně mušketýrská sága je svým způsobem nezapomenutelná i pro díky výborným filmům s Yorkem, Reedem, Chamberlainem a dalšími, který daleko podle mě překonává předlohu a patří k těm mála z výjimek. Pletichy francouzského dvora, soupeření kardinála a krále Ludvy, šermířské souboje o čest a slávu, romanci královny a vévody Buckhinghama stejně jako méně povedenou Athose a lady de Winter jsem rád sledoval a Dumasovu románu dávám lepší průměr - Monte Christo je o parník lepší - 75 %

09.10.2022 4 z 5

Tři mušketýři 2. díl Tři mušketýři 2. díl Alexandre Dumas, st.

09.10.2022 4 z 5

Tři mušketýři I. Tři mušketýři I. Alexandre Dumas, st.

Dumas a jeho historické romány se vryly do paměti mnoha čtenářů, o tom není pochyb, nicméně mušketýrská sága je svým způsobem nezapomenutelná i pro mě díky výborným filmům s Yorkem, Reedem, Chamberlainem a dalšími, který daleko podle mě překonává předlohu a patří k těm mála z výjimek. Pletichy francouzského dvora, soupeření kardinála a krále Ludvy, šermířské souboje o čest a slávu, romanci královny a vévody Buckhinghama stejně jako méně povedenou Athose a lady de Winter jsem rád sledoval a Dumasovu románu dávám lepší průměr - Monte Christo je o parník lepší - 75 %

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Poslední Kingův román mně jen utvrzuje v tom, že si Král v poslední dekádě nejspíš píše sám sobě pro radost díla, z kterých by nejspíš možná před 20-ti, 30-ti lety nadšení nebylo a (nejen ) Billy Summers to přesně potvrzuje. Vypadá to, že studnice nápadů hororu a fantasy pomalu vysychá a jak to tak vypadá, budeme se muset smířit s lehčími odvary. Není to špatný román, vypravěčsky na úrovni i se zápletku, ale tentokrát vidím největší problém v postavách, které jsou strašně černobílé a jejich konání postrádá typickou Kingovskou nesmlouvavou přímočarou jedinečnost a ještě jednou výtku mám k vedlejší lince s knihou, která podle mě postrádala opodstatnění pro celý příběh. Lehčí nadprůměr je maximum co můžu dát - 75 %

01.10.2022 4 z 5

Cormoran Strike 1–3 (box) Cormoran Strike 1–3 (box) Robert Galbraith (p)

V prvním díle autorka představila zajímavou ústřední dvojici, u které nemáte problémy s oblíbeností, umění vtáhnutí do děje je už tak bych řekl z její strany už několikrát opakovaná velká přednost a i přes velkou stránkovou obsáhlost to pěkně odsýpá - i když pachatele a motiv není nesnadné odhalit i díky heslu zprvu nepravděpodobné není v zásadě vyloučené pro ty, co už mají v zápletkách něco načteno :-) Dáme pokračování ? No jasně - 75 %

Druhé pokračování sympatické detektiva a jeho asistentky je v mých očích o něco málo slabší než předchozí dobrodrůžo, hlavně díky tomu, že mě prostředí spisovatelské smetánky moc nebavilo. Na nižším hodnocení má taky svůj podíl natahovaná ( nastavovaná ) délka a samotný motiv vraha a způsob provedení mi nepřišel nijak zvlášť pravděpodobný a vyznělo mi to dost překombinovaně, stejně jako neustálé omílání bolavé detektivovy hnáty a mizerné finanční situace. Dávám tentokrát lepší průměr a doufám v lepší zítřky v díle č.3 - 65 %

I třetí setkání s dvojicí londýnských vyšetřovatelů se nese v jakémsi poklidném duchu, z kterého občas vyskočí nějaký ten násilný popis vraždy ( nebo pokusu o ní ) pachatele, který má pifku na pajdavého Kormorána. Bohužel autorka stále dokola lehce našlapuje představených kolem hlavních podezřelých a vlastně nic moc se neděje, soukromé očko stále bolí pahýl, nemá další případy, na účtě míří do debetní pasti a miloučká Robin se pořád topí ve vlastním vztahu, nastávající svatbě a nedostačující důvery od parťáka, se kterým neví, jestli by si měla švihnout nebo ne ( a naopak ) . Zápletka žádná sláva, délka ukrutná, nevím, jestli ještě mám chuť na další díl, už se ta šablona zajídá, četl jsem lepší detektivky - 60 %

13.09.2022 3 z 5