Vinnetou mezi Beduiny

Vinnetou mezi Beduiny https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336171/bmid_vinnetou-mezi-beduiny-54N-336171.jpg 4 55 6

Supové Mexika série

Old Shatterhand a Vinnetou. Jejich další dobrodružství. Tentokrát v Africe mezi beduiny.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Toužimský & Moravec

Satan und Ischariot , 1894

danny_21
27.11.2022 3 z 5

Další z románů reprezentující klasické prvky Mayovek - padouši, rudoši a chrabrý Old Shatterhand, který se nechal naverbovat vydavatelem časopisu, aby šmejdil kolem povstání mexického generála Jargasa jako zpravodaj. Jenže Jargas byl zastřelen a Šárlí se chce vrátit zpět do Ameriky. Přijde ale na stopu indiánsko-bělošského spiknutí a zjistí . že přistěhovalci z Evropy jsou ve smrtelném nebezpečí. Děj pokračuje africkou odbočkou a světe div se, jindy zdrženlivý náčelník Apačů se prohání Tunisem a Egyptem v háiku, aby všechno to pátrání po povedené Meltonovic tlupě završili zpět v Severní Americe - 60 %

Kakho-Oto
11.02.2019 5 z 5

V roce 2019 přečteno již počtvrté. Druhý díl cyklu Satan a Jidáš (v češtině většinou vydané pod názvem Supové Mexika) se mi líbil o něco více než první díl. V případě románu "Vinnetou mezi beduíny" nevidím žádný důvod k neudělení zasloužených pěti hvězdiček. Závěrečný děj v Almaden alto je naprosto strhující, Mayovi se velmi povedla i africká odbočka, kdy ani ten Vinnetou v Tunisu a Egyptě nepůsobí nijak nepatřičně. Škoda snad jen, že May nezakomponoval do děje Halefa a jeho setkání s Vinnetouem (tohle zřejmě autorovi připadlo přehnané, ale určitě ho ta myšlenka alespoň napadla). Jako samostatná kniha patří druhý díl cyklu k nejlepším dílům Karla Maye (osobně bych ji řadil někde na konec nejlepší desítky).

mtrefil1
30.11.2018 5 z 5

Další vynikající dobrodružsví, tentokrát v Africe. Kniha má spád, napětí, prostě další Mayova skvělá kniha.

vlastimil577
24.03.2018 5 z 5

Nezklamala !!!!!

MosKat
19.06.2017 5 z 5

Super knížka

Sauerkraut
18.12.2014 5 z 5

trilogie Trampem v Sonoře, Vinnetou mezi Beduíny a Satan a Jidáš (Supové Mexika) má spád a napětí. Vzhledem k tomu, že náčelník Apačů vycestoval na jiné kontinenty, je to sice trochu crazy a budí u dospělého úsměv, ale třeba o to víc přitáhne dětského čtenáře. Od Laseru se mi líbil překlad, dialogy jsou zajímavé, jazyk moderní, slovní pošťuchování mezi postavami má vtip. Občas si hlavní hrdinové něco lehce vytknou, záporáci zase nejsou plošší, semtam se vyvíjí (Player). Nechybí výrazný ženský prvek v podobě andílka (krásná Marta) a čertice (zlá Judith). Ani jedna z nich nenechává hlavní hrdiny chladnými, a to už je třeba u jindy zdrženlivého Vinnetoua co říct.

Karel May
německá, 1842 - 1912