Daky Daky komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Babička pozdravuje a omlouvá se první kniha od Backmana, která se mi dostala do rukou. A miluji jí. Miluji Else, Příšeru i Worxe, toho teda nejvíce páč má čtyři nohy. Příběh o Else, která žije tak trochu ve vlastním světě a Babičce, která jí ukázala, že není špatné mít ten svůj svět. Jenže když pak Elsa babičku ztratí, ztratí i jednoho člověka, kterého měla opravdu ráda.
Backman v knize předvedl postavy, i když dělají vedlejší role, co dýchají a žijí spolu se čtenářem. Protože co si budeme, Elsa je prostě to nechutně chytrý dítě, které byste ve škole nejspíše taky šikanovali.
Závěrem zkuste to. Za pokus nic nedáte. Není to kniha pro každého. Je to jen oddechová kniha, po které šáhnete, když se chcete trochu zasmát a odpočnout si.

17.01.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naslouchač je kniha, co mi neskutečně dlouho ležela na polici a do které se mi moc nechtělo, jelikož jsem jí tak trochu koupila naslepo a až pak zjistila, že je psaná v Ich formě s hlavní holčičí hrdinkou v hlavní roli. Koupi, ale po přečtení nelituji.
Celou první knihu jsem přečetla za tři dny, a já knihy takhle rychle většinou nečtu (čti neudržím tak dlouho pozornost), ale tady se setkáváme s vlastním vytvořeným světem, který má pravidla, která fungují. Ano občas se najdou nějaké drobné nejasnosti, ale nic co by nešlo přehlédnout.
Hlavní hrdinka je sice malé dítě, ale oblíbíte si jí stejně jako i ostatní vedlejší postavy. Jen škoda, že některé tu opravdu slouží jen jako křoví a vztah si k nim jednoduše neuděláte. Takže když pak dojde ke konci knihu k určitému zvratu, vlastně vám ani není jedno, že se to stalo jelikož pro vás postava nic neznamená. Jen totiž hnusným chováním k hl. hrdinovi neuděláte z postavy dobrého záporáka.
Kniha vás chytne a nepustí, svět funguje a výborně popsaný. Plus obal knihy je prostě nejvíc.

15.12.2019 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Nyxia není špatná kniha. Je to dobrá kniha. Tedy do půlky. Do poloviny kniha funguje naprosto perfektně. Hltáte každé slovo, jste vtažený do děje, jenomže pak přijde "zvrat", který pošle knihu o několik stupňů níže.
Koncept hmoty, který je opředen tajemstvím, a lidstvu, které chce vše pro sebe. Autor se sice snaží aby si čtenář udělal vztah s postavy a to se mu daří, ale přesně jen do poloviny, kde přibude nespočetné množství nových postav a najednou je vidět jak novou skutečnost, co si sám vymyslel, tak trochu přestává zvládat. Postavy se pro vás stanou jenom stínem a křovím, které je potřeba přetrpět do konce knihy. A můj zájem o knihu začal opadat.
Autor se snaží i o více zvratů z nichž některé fungují a jiné ne. V základě je to ale dobré scifi, které neurazí. Koncept je zajímavý, i když tak nějak tuším jakým směrem se to bude celé odvíjet, ale uvidíme.

15.12.2019 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Faja, jakožto druhý díl, mi přišel slabší. A ono to nejspíše bude tím, že je to prostě dvojka. A druhé díly v trilogii fungují jako most mezi prvním, počátečním dílem, a posledním velkým finálem. A na Faje je ten most neskutečně vidět. Ze začátku máme pomalý děj, který nikam nespěchá, v polovině knihy nabereme rychlejší tempo, kde autorka sama chvátá aby do knihy dostala do co potřebuje, aby nakonec mohlo přijít pomalé finále druhého dílu s otevřeným koncem.
Knize neprospělo, ani dlouhé mlčení o hlavním bodu celého toho proč Faja vůbec, kromě toho mostu, vznikla. Což bystřejšímu čtenáři došlo o několik kapitol dál, než to došlo hlavní hrdince.
Z celkového zakončení druhého dílu nemám dobrý pocit. Ze začátku je neskutečně táhlý, pak zrychlí a vší silou se tlačí k tomu závěrečnému finálnímu rozuzlení, které každému dojde po kapitole v kapitánově ložnici, kde nakonec zase zpomalí, aby vše mohlo skončit otevřeně a byla uchystána půda na finální díl.

17.01.2020 3 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Romantické příběhy jdou absolutně mimo mě a stejně tak i ty s homosexuální tématikou. Kniha se mi dostala do ruky úplně náhodou a to tak, že jí u sebe měl můj spolubydlící, který narozdíl ode mě takové knihy vyhledává. Upřímně jsem od toho moc nečekala, což se nejspíše vyplatilo, protože kniha je klasická young adult romance. Jen teda s tím rozdílem, že si musí čtenář zvyknout na to, že se jedna z postav (Arthur) chová občas jako naprostá šílená žárlivá žena, která žije v domněnkách, že se s ex nedá bavit a je potřeba ztropit žárlivou scénu.
Jinak je kniha skvěle oddechová, takže pokud chcete jenom vypnout a neřešit složitý děj jen do toho. Pokud, ale očekáváte propracovanější děj a i více postav, které tam prostě nedělají jenom křoví a jejich dějové linky nejsou něčím zajímavé (Jessie, Ethan a Arthurovi dvě kolegyně) a většinu času nejsou ani podstatné pro děj, tak je na zvážení zda se čas vložený do čtení oplatí. Je to prostě ok příběh, ale není to žádný bomba příběh.

22.11.2020 3 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Popravdě se mi kniha dostala do ruky jen z toho důvodu, že na přebalu bylo jméno Neil Gaiman. A tak nějak jsem si řekla proč ne.
A popravdě jsem několik prvních stránek nevěděla co si o tom mám myslet. Příběh sochaře, který se pro úspěch nechal připravit o většinu svého života, má něco do sebe. Ať už je to kresba, kvůli které se to oplatí aspoň prolistovat a nebo samotná postava hlavního hrdiny, ke kterému tak trochu přilnete, a i když je vám na začátku jasně řečeno jak to celé skončí, v duchu občas doufáte v něco jiného. Popravdě se, ale už ke konci, dostáváme k té předvídatelnosti. Přesto vše má Sochař konec, který není tlačený na pilu a tak dostanete na konci určité uspokojení ze celého díla.

15.12.2019 5 z 5

Snoopy nad věcí - Sebrané stripy Peanuts (17.10.1965-31.7.1966) Snoopy nad věcí - Sebrané stripy Peanuts (17.10.1965-31.7.1966) Charles Monroe Schulz

Snoopy je Snoopy co si budeme. Uznávám, že styl humoru nemusí sednout každému a některé stripy jsou slabší než jiné, ale na druhou stranu je to příjemná oddychová četba. Člověk u ní vypne a na chvíli neřeší nic jiného.

15.12.2019 5 z 5