Buchwurm Online Buchwurm komentáře u knih

Deník šílené manželky Deník šílené manželky Irena Obermannová

Nerozumiem celkom tym vyrazne negativnym hodnoteniam. Kniha v ramci svojho zanru na mna urobila skor dobry dojem. Na rozdiel od kopy povrchneho braku v tejto literarnej oblasti je napisana sviezim stylom, kratke vety davaju deju spad, v zasade banalny pribeh je okoreneny humorom, nechyba mu fantazia... podla mna prijemne citanie, ktore neurazi.

06.02.2024

Návrat márnotratnej dcéry alebo Tieta z Agreste. Zv. 2 Návrat márnotratnej dcéry alebo Tieta z Agreste. Zv. 2 Jorge Amado

K prvemu dielu som sa dostala uplnou nahodou a neuvedomila som si, ze kniha ma pokracovanie. A ked som prisla na koniec a zistila, ze rozbehnuty dej zostal otvoreny, okamzite som si objednala aj toto pokracovanie. Ale musim povedat, ze ma dost sklamalo. Prvy diel ma zaujal jednak originalnym stylom autora, jednak posobivym opisom prirody a zivota v mestecku prakticky odrezanom od civilizacie, vykreslenim charakterov postav - ale druhy diel sa az prilis sustreduje na zamyslany prichod firmy znecistujucej zivotne prostredie, dovtedy sympaticky adept na starostu sa zacina spravat ako uplny hlupak... skoda. Zaciatok sa vyvijal tak nadejne, ale ten zaver sklamal.

06.02.2024 3 z 5

Božie mlyny Božie mlyny Sidney Sheldon

Politicke pozadie zaujimavo zachytene, ale samotny pribeh dost banalny a naivny. Citala som predtym od tohoto autora aj inu knihu, tak som ocakavala trosku viac.

19.09.2023

Prečo ja? Prečo ja? Juliette

Ani by som nepovedala, ze mala vsetko. Mala peniaze a karieru - ale nemala to, co je v zivote najdolezitejsie, blizkych priatelov, lasku, radost z jedoduchych veci,... A ten jej zivotny styl, to je ozaj na polutovanie.

19.09.2023

Tri tornáda Tri tornáda Juraj Kováčik

Z knihy mám zmiešané pocity... na jednej strane zaujímavé myšlienky a postrehy - o zmysle života, fungovaní spoločnosti a jednotlivca, na druhej strane mi prekážalo to tvrdošijné lipnutie na odvrátenej stránke technického pokroku a smerovaní civilizácie, bezvýchodiskové pocity a pesimizmus, ktoré ten kratučký záblesk optimizmu na samom konci nemohol vyvážiť. Aj to neustále preskakovanie z "reálneho" deja do (zamýšľaného) deja knihy mi prišlo skôr mätúce ako ozvláštňujúce.

24.04.2023

Obhorený strom Obhorený strom Dymphna Cusack

Tak ten koniec ma teda nastval :(. Cely cas to bolo znacne pesimisticke a ked to uz konecne vyzeralo, ze sa to predsa len hadam obrati k lepsiemu... nie som sice trdosijny zastanca cukrikovych happyendov, ale tu som trosku povzbudenia na zaver ocakavala ako odskodnenie.

10.08.2022 3 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Popis faktorov, ktoré ovplyvňujú rozhodnutia na súdoch bol veľmi výstižný a napriek tomu, že bol podaný s humornou nadsázkou, bohužiaľ skutočne odzrkadluje realitu.

25.05.2020

Poplach, dítě! Průvodce otcovstvím pro neurotiky Poplach, dítě! Průvodce otcovstvím pro neurotiky John Crace

Milé a humorné rozprávanie o radostich a strastiach novopečeného otecka.

25.05.2020 3 z 5

Smrť v Bostone Smrť v Bostone Stanislav Vácha

Hlavý hrdina bol trošku moc zaslepený obdivovateľ socializmu, na druhej strane jeho kritický postoj k americkému konzumnému spôsobu života bol do značnej miery opodstatnený. Tragický záver mi pripadal ako logické zavŕšenie jeho rozpoltenosti a nechopnosti vysporiadať sa so životom - a oslobodil ho od dilemy, ktorú sám nedokázal vyriešiť.

25.05.2020

Potomok Potomok Peter Andruška

Nie veľmi pútavá propaganda socialistického zriadenia na Slovensku, vpašovaná do príbehu mladého človeka, ktorý hľadá uplatnenie v živote. Ale veľmi sa mu to nedarí ani v pracovnej, ani v citovej oblasti. Až záver je ako-tak optimistický, ale ten to už nezachráni :).

19.09.2019 2 z 5

Letná búrka Letná búrka Juan Garcia Hortelano

Námet by bol možno zaujímavý, bohužiaľ som sa nedostala ďalej ako po 40. stranu, pretože ten štýl som nevládla ďalej znášať. Celý dej vypĺňajú bezduché rozhovory poväčšine o ničom, ktoré vedie kvantum postáv bližšie necharakterizovaných, človek stráca prehľad, kto je kto a vlastne ho to ani nezaujíma, lebo postavy nie sú ničím zaujímavé a témy ich takzvaných rozhovorov sú absolútne povrchné. To už viac zábavy by poskytovalo počúvanie rozhovorov niekde v čakárni alebo vo vlaku. Takisto by človek nemal potuchy o kom je reč, a ani prečo.

19.09.2019 1 z 5

Vedľajší účinok Vedľajší účinok Raymond Hawkey

Celý čas to vyzeralo ako klasický príbeh svojho druhu, ale ten brutálny záver ma teda dostal! Očakávala som typický americký happy end - ale prekvapenie!

25.06.2019

Tulák, zlodej Tulák, zlodej Irwin Shaw

Kniha sa dobre cita, ma spad, postavy su vykreslene zaujimavo, nie su ciere alebo biele, ale plne rozporov, clovek nikdy nevie, ako v najblizsom okamihu zareaguju. Len ten zaver mi pripadal trosku taky nedokonceny.

28.03.2019 4 z 5

Anna (ja) Anna Anna (ja) Anna Klaus Rifbjerg

Manželka dánského diplomata opuští rodinu v depresi a z obavy, že by mohla zabít dceru. Na svém útěku si zvolí za partnera mladého delikventa, pašeráka drog. Jejich společná cesta z Itálie do Dánska je provázena krádežemi, ilegálními přechody hranic i vraždou a pro jejího společníka končí tragickou smrtí. Hlavní hrdinka se vrací do vlasti bez depresí, bohatší o trpké zkušenosti, těhotná, s vědomím, že její další život nebude lehký.

08.02.2019 3 z 5

Leto Červeného Vlka Leto Červeného Vlka Morris Langlo West

Kniha je zaujimava najmä popisom zivota na skotskych ostrovoch, postava Cerveneho vlka je dost rozporuplna a znacne ma drazdila ;-). Inak to bolo celkom prijemne citanie, ale ten zaver sa mi k tomu vôbec nehodil, pripadal mi uplne odporujuci vykreslenému charakteru Vlka, celkom nepravdepodobny a nepochopitelny. Stale som cakala, ze sa ukaze, ze to bol len nejaky podfuk - ale nie.

08.02.2019

Čakala som od toho trošku viac, ale ako oddychovka to celkom ušlo. Aj mňa trochu rušili tie preklady vlastných mien a geografických názvov, vo fínštine by to znelo prirodzenejšie.

14.12.2018 3 z 5

Láska ve dnech vášní Láska ve dnech vášní Lawrence Ferlinghetti (p)

Na moj vkus az trochu moc basnicky jazyk a vasni mozno az privela ;-), clovek by cakal, ze ludia v ich veku budu na zivot nahliadat trosku pragmatickejsie - ale inak zaujimave.

09.11.2018 3 z 5

Titanus Titanus Eberhardt Del’Antonio

Mne sa nahodou celkom pacila. Sice miestami trosku naivna, ale vzhladom na rok vydania celkom fajn. Najvtipnejsia mi prisla ta nekriticka oslava komunizmu a socialistického spolocenskeho zriadenia - ale to tiez zrejme zodpoveda duchu doby :).

29.10.2018 3 z 5

Mág Mág Andrej Hieng

Zvlastna kniha, miestami ma velmi zaujala, ale celkovy dojem z nej mam rozpacity, najmä ten neurcity zaver ma nenadchol. Dva paralelne pribehy mi trochu pripomenuli Murakamiho, lenze marne som cakala na rozuzlenie, kedy sa pretnu. Ved sa vlastne ani nemohli, kedze sa to odohravalo v iných casovych rovinach.

29.10.2018 2 z 5

Tabáková cesta Tabáková cesta Erskine Caldwell

Podla mna je to myslene ako cierny humor. Ako satira na obmedzenost myslenia.

01.10.2018