BUBO26 BUBO26 komentáře u knih

V Alexandrových službách V Alexandrových službách Elisabeth Hartenstein

Nie je to zlá kniha, mladší čitateľ sa v nej určite nájde. Ale na nejakú historickosť sa úplne nehrá. Popis samotného Alexandra je viac vymyslený a romantický, než historický. Popisy celkovej vojenskej výpravy je pomerne vágny a príbeh sa viac zameriava na pocity a zážitky hlavného hrdinu. O Alexandrovi sa autorka síce vyjadruje pochvalne, ale necítil som z knihy jeho skutočnú veľkosť a militantného génia. Vhodné pre čitateľov v ranej puberte so záujmom o históriu. Ak chcete o Alexandrovi vedieť viac, historicky presne a nepriek tomu beletristicky, tak odporúčam trilógiu od Valerio Massimo Manfredi.

26.08.2019 3 z 5

Zabij a zachraň Zabij a zachraň John Moore

Prvá polovica je veľmi vtipná, pár krát som sa hlasno zasmial. Autor si robí srandu zo zaužívaných klišé vo fantasy a vtipne ich vyzdvihuje. Avšak od polovice sa tento prístup stráca a naopak začína prijímanie týchto klišé. Kniha tak spadá do klasického formátu jednoduchých, oddychových fantasy.

02.08.2019 3 z 5

Martin Eden / Poviedky Martin Eden / Poviedky Jack London

Ako Martin Eden, tak aj jednotlivé poviedky ukazujú Londnov neuveriteľný intelekt a rozhľad. Hoci sa jedná o príbehy, ktoré sú od seba tématicky, geograficky aj časovo veľmi vzdialené, napriek tomu mu veríte každé jedno slovo. V Martinovi Edenovi dokázal neuveriteľne popísať vnútorné myšlienky a pocity, vynikajúco rozprával príbeh a rovnako vynikajúco ho aj zakončil. Dokonca aj kratučké poviedky na niekoľko strán boli plnohodnotnými príbehmi a dokázali strhnúť a očariť. Je to moje prvé plnohodnotné stretnutie s Londnom a je mi trošku ľúto, že som ho neobjavil v mojich mladších rokoch.

01.07.2019 5 z 5

Bohové a hrdinové antických mýtů Bohové a hrdinové antických mýtů Karel Kopš

Príjemne napísaná kniha. V každej kapitole sa venuje jednému mýtu. Najprv uvedie skrátenú verziu mýtu a potom sa snaží priblížiť, ako to bolo naozaj z historického hľadiska. Kniha občas pôsobí aj ako cestopis, keďže opisuje historické miesta a k tomu autor pridal odporúčania, aké miesta či múzeá navštíviť. Kniha je vhodná pre staršie deti, ktoré už poznajú staroveké báje a radi by vedeli, aká asi bola skutočnosť.

15.05.2019 4 z 5

Turingův test Turingův test Filip Tvrdý

Veľmi dobre napísaný prierez Turingovym testom, jeho históriou, kritikou a aplikáciou. Mne ako informatikovi trochu vadilo, že pohľad autora je čisto filozofický a málo technický, ale viem, že je autor je filozof a teda mu toto nevyčítam. Trochu mi ale vadili autorove osobné poznámky, ktoré mi neprišli nijak prínosné. Téma je rozobraná veľmi podrobne a čtivo, takže kniha má šancu zaujať aj neinformatika a nefilozofa.

26.03.2019 4 z 5

Sedm mongolských koní Sedm mongolských koní Miloslav Fábera

Je vidieť, že autorove vedomosti o Mongoloch a spôsoboch ich boja boli skôr povrchné, než nejak naozaj podrobné. Popisy bitiek aj spôsob života Mongolov je tu totiž popísaný pomerne vágne. Autor sa venuje najmä popisom prírody. Viac priestoru by si rozhodne zaslúžili aj postavy a samotný dej. Príjemný je použitý jazyk, mierne archaický, ale dobre plynúci. Vadilo mi ale opakovanie slovných spojení ("vložil si dva ze svých nepříliš čistých prstů mezi rty a pískl" - daná veta sa v texte opakuje asi 5 krát, presne týmito slovami). Keby som sa vrátil v čase a dal knihu prečítať môjmu 11-ročnému Ja, možno by ho potešila dobrodružnosť knihy. Ale čím menej dozadu v čase by som šiel, tým menej spokojné by moje -násťročné Ja boli. Súčasnému Ja táto kniha nič nedala.

22.02.2019 2 z 5

Tmavomodrý svět Tmavomodrý svět Zdeněk Svěrák

Až na pár malých (zanedbateľných) odchýliek presná kópia filmu. A film je krásny. Veľmi sa mi páčilo Svěřákovo Předsevzětí v úvode knihy. Ale vadil mi trošku prílišný umelecký opis scén.

21.02.2019 4 z 5

Večný pocit nedele Večný pocit nedele Mirka Ábelová

Po pomerne krátkej dobe tu máme zase Mirku. Nadobro opustila svoju rolu rebelky a venuje sa závažným témam každej ženy. Nesnaží sa tak úplne o nadhľad, skôr prezentuje svoje vnútro, občas depresívne, občas usmiate, ale vždy úprimné. Už v minulej knihe si našla svoj štýl a toho sa drží, ako literárne, tak aj po grafickej stránke (so skvelými, ale občas znepokojujícimi, ilustráciami od L.D.). Ako vždy a ako každá zbierka, aj táto obsahuje skvelé básne, aj slabšie kúsky. Človek si ale vyberie.
(môj syn) jedného dňa sa bude túlať ulicami /
V baroch vyrývať do dosky stola /
smiešne heslá o tom /
že život je ako matkine cecky /
na ktoré sa nechcel prisať /
a tak je to správne

16.02.2019 4 z 5

Kavčí hory Kavčí hory Karel Škrabal

Je tam tak nejak všetko. Smejem sa, potom si poviem: "Njn, kurevská pravda :(", potom sa usmejem, že hej, že to je pekné. Žiadna veľká poézia (o tú sa Škrabal nikdy nesnažil) poézia života, miš-maš štýlov a foriem. Témy dotýkajúce sa obyčajného života obyčajného Čecha, básne kritizujúce Čechov a ich malosť (z básní je jasná Škrabalova politická príslušnosť), sú tam neumelé vyznania manželke (a iným jeho ženám), je tam bar a pivo, a kamaráti a futbal a Brno. Básne tejto doby, život sám.

23.11.2018 4 z 5

Vikingské legendy a příběhy Vikingské legendy a příběhy Edorta Gonzáles

Slovo "viking" padlo v knihe okrem názvu len raz, aj to v poznámke pod čiarou. Všetko sú to príbehy severských krajín, ľudové, tradičné. Bohužiaľ ma ale takmer žiaden nezaujal, skôr som často krát končil čítanie myšlienkou: "WTF?!" Príbehy majú často veľmi zvláštnu pointu, občas sú poučné, ale väčšinou sú natoľko fantazijné, že sa nedajú vztiahnuť na reálny život. Kniha nemá práve správny preklad vzhľadom k severským reáliám a trpí veľkým množstvom gramatických chýb.

07.11.2018 2 z 5

Palestinské otazníky Palestinské otazníky Jocelyn Grange

Príliš krátke, než aby dokázala vysvetliť tento konflikt. Zaoberá sa priveľa témami a každej venuje len maličkú dvojstránku. Z nej si neodnesiete nič, len zopár faktov, ktoré ani nie sú poriadne vzájomne prepojené, ani podrobené analýze. Navyše často v texte pridŕža Palestíne. Kniha je to dobrá len na to, aby poskytla akýsi sumár. Pokiaľ chcete naozaj dobrú analýzu celého konfliktu, vrátane kompletného kontextu, histórie a pod., prečítajte si radšej niečo od Mareka Čejku (Izrael a Palestina).

23.07.2018 2 z 5

Antologie esesáckých básní Antologie esesáckých básní Piotr Macierzyński

Škaredá kniha. Nie formou, obsahom. Veľmi silné čítanie, počas ktorého ma prechádzala chuť do jedla. Na knihe je zaujímavé, že spracováva obe strany - ako obete, tak aj vrahov.

05.07.2018 5 z 5

Západní terorismus - Od Hirošimy k dronové válce Západní terorismus - Od Hirošimy k dronové válce Noam Chomsky

Zložitá kniha. Podkopáva, často nekriticky prijímanú, vieru, že západ a US sú "policajtom sveta", naopak ich obviňuje z rozvrátenia. Ale myslím, že obviniť Západ zo všetkých zločinov je prehnané. Samozrejme, Západ vytvoril umelé hranice na Blízkom východe a v Afrike, vykorisťoval, vraždil, to všetko vieme. Ale povedať, že všetko, že súčasný vývoj, civilizačná úroveň... je na takej úrovni, len kvôli intervenciám Západu, je prehnané. Kniha ale núti spochybňovať mnoho z toho, čo ste si doteraz mysleli, núti spochybňovať mainstreamové zdroje a obecne prijímané pravdy.
Západ môže za veľa zla vo svete, už od koloniálnych čias, ale nepoužívajme to za univerzálnu výhovorku.

30.05.2018 3 z 5

(Yu)konský zápisník (Yu)konský zápisník Martin Notbúk Šóš

Krásny príbeh o človeku, ktorý si splnil detský sen. Napísané je to jednoducho, ale obsah je naozaj krásny a bohatý. Príbeh o tom, ako si chalan spod Tatier splnil sen. Neponúka žiadne extra rady o prežití, nie je to návod, ani štúdia ľudí. Ponúka svedectvo jedného jednoduchého, ale inšpiratívneho chlapa.

27.01.2016 4 z 5

Gustave Doré - Biblia Gustave Doré - Biblia Ján Plesník

Táto kniha môže slúžiť ako príklad Dorého diela, ale nie ako Biblia na čítanie. Na každej druhej strane je Dorého ilustrácia, sprevádzaná príslušným úryvkom z Biblie. A v tom je problém - jedná sa len o úryvky, nie je to celá Biblia. (mimochodom, jedná sa o evanjelický preklad)

26.09.2015 3 z 5

Skôr než zomriem Skôr než zomriem Jenny Downham

Pre mňa jedna z najkrajších kníh. Krásne napísaný, dojímavý príbeh. Číta sa veľmi dobre a ľahko sa ponoríte do postáv. Tak trochu by mohla slúžiť ako návod na plnší život. Po prečítaní ešte veľmi dlho zostane v hlave. Sestra pri nej plakala.

12.04.2015 5 z 5

Priechod Priechod Justin Cronin

Priechod dočítaný. Ale až tak sa mi nepáčil. Strašne dlhý, rozťahaný. A škoda že sa tak krátko držal v súčasnosti, to bolo najzaujímavejšia časť. Počiatky experimentov boli skvelé (trochu mi to pripomínalo F.E.A.R.), ale potom v budúcnosti sa to už skazilo. Príliš klišoidné. A najhorší je ten nedokončený koniec. Áno, viem predpokladať čo sa potom stalo, ale škoda toho.

12.04.2015

Stopy dymu Stopy dymu Rebecca Cantrell

Skrz-naskrz priemerná kniha, s nie veľmi dobrým štýlom písania a nejasnou zápletkou. Možno by som ju mal prečítať znovu, ale už sa mi do toho nechce. A nepáčilo sa mi, ako autorka vykreslila gejov (promiskuitne).

12.04.2015 3 z 5

Kámen Gõrinová - Depresívna zajačica Kámen Gõrinová - Depresívna zajačica Maroš Buchel

Kámen som sledoval už na Facebooku, na jej príhodách som vždy dobre bavil. Je trochu škoda, že v knihe sú len komixy z FCBK, potešili by nejaké interné historky.

12.04.2015 4 z 5

Čarovný svet: Sprievodca po prírodných krásach sveta Čarovný svet: Sprievodca po prírodných krásach sveta kolektiv autorů

Krásne fotografie doplnené krátkym komentárom. Ukazuje najkrajšie prírodné divy rozdelené podľa kontinentov. Kvalitná väzba, kriedový papier... ale tá kniha je ťažká ako svet :)

12.04.2015 5 z 5